Siem Reap je hlavní město Kambodži a rušné místo zajímavé díky francouzským koloniálním památkám i pozůstatkům po krvelačné vládě Rudých Khmérů. Největší perlou této destinace je nicméně nedaleké mytické město Angkor, které je díky svým magickým středověkým chrámům a svatyním považováno za největší náboženský komplex na světě.  

 

Jak se dostat z letiště?

 

Siem Reap International Airport

Mezinárodní letiště v Siem Reap je druhým největším letištěm v Kambodže. I přesto se však jedná spíše o menší, hůře vybavené letiště vystavené v jinak neobvyklém khmerském stylu.

Drtivá většina hotelů v Siem Reap zajišťuje svoz z letiště, pokud nicméně tuto službu nechcete či nemůžete využít, lze se do města celkem levně dostat s taxi. Spolehlivé taxi služby mají své stánky v příletové hale, kde si za ceny kolem 150 Kč zakoupíte kupón na jízdu do města, který uplatníte u taxikářů čekajících před příletovou halou.

Mírně levnější alternativou za taxi, a především poté nevšedním zážitkem je jízda tuktukem, tedy jakousi dodávkou. U tuktuků většinou neplatí stálé tarify nebo jízdní řády, ale vše záleží na domluvě s řidičem. Celkově však jízda tuktukem většinou vyjde pro turisty zhruba na polovinu ceny jízdy taxi, takže pro jízdu z letiště není tento typ přepravy příliš výhodný.

 

Ubytování v Siem Reap

 

Během posledních několika let byla v Siem Reap vybudována řada nových hotelů a apartmánových domů, díky čemuž se značně zvýšila kvalita tamních ubytovacích řetězců. Zatímco  v moderních hotelech často vybavených bazény vyjde jedna noc od 700 Kč na noc, nejlevnější ubytování pořídíte ve starších hotelech a hostelech. V nich lze pořídit ubytování od cca 200 Kč na noc, budete se však muset spokojit se značně nižším komfortem.

 

Doprava v Siem Reap

 

Nejpohodlnějším způsobem dopravy v Siem Reap je vypůjčení si automobilu či skútru. Půjčovny jsou v Kambodže relativně levné, nevýhodou je však nepřehledný provoz a horší kvalita vozovek. Zajímavou alternativou pro Siem Reap jsou proto tzv. eBikes. Jedná se o elektrické skútry, které lze dobíjet u některé z dobíjecích stanic. Půjčení kompaktních eBike vyjde na cca 200 Kč na den.

Veřejnou dopravu v Siem Reap zajišťují především tuk tuky. Jedná se o dodávky či mikrobusy jezdící většinou v nepravidelných intervalech po řidičem vytyčené trase. Doprava tuk tuky tedy vyžaduje smlouvání s řidičem o ceně i zastávkách, na druhou stranu je ale tento způsob dopravy velice levný. Cesta totiž většinou vyjde mezi 20 a 50 Kč pro dvě osoby.

V samotném chrámovém komplexu Angkor jsou k dispozici i turistické autobusy objíždějící hlavní památky. Za tento komfort je nicméně třeba si připlatit, celodenní projížďky v závislosti na počtu stanic vyjdou na 500 až 1500 Kč.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Siem Reap je podobně jako zbytek Kambodži velice levnou destinací. Vzhledem k tomu, že se Kambodža stále více otevírá turistům, nicméně vznikají služby mířené převážně na turisty, které jsou o řád dražší, než je tamní standard. Ušetřit tak můžete například tím, že se zvolíte tuktuky či vlastní dopravu místo turistických autobusů nebo se budete stravovat v pouličních bistrech místo evropsky vypadajících restaurací.

 

By: shankar s.
 
Památky v Siem Reap

 

Angkor Wat

Angkor Wat je  často považován za vůbec největší náboženský komplex na světě. Jedná se o archeologické naleziště čítající stovky chrámů a svatyň, díky čemuž se jedná o jednoznačně nejvyhledávanější turistickou atrakci v Kambodži.

Komplex vybudovaný mezi 9 a 15. stoletím nabývá takových rozměrů, že se v určité době mohl pyšnit i titulem největšího města světa. Dnes je tato oblast vyhledávána díky pozůstatkům středověkých hinduistických chrámů zdobených rytinami posvátných zvířat a symbolů angkorské kultury.

 

By: anna_oj000

 

Angkor Thom

Angkor Thom je chrámový komplex ležící nedaleko Angkor Wat. Jedná se o oblast, která nabízí zřejmě nejvíce fotogenické chrámy v okolí – Bayon a Ta Prohm. Podobně jako sousední Angkor Wat je i Angkor Thom typický terasovými věžemi s vytesanými symboly zvířat a božstev.

 

By: Aditya Karnad

 

Národní muzeum Angkor

Národní muzeum Angkor je velice moderní a interaktivní muzeum, které vám pomůže zorientovat se v komplikované historii oblasti Angkoru. K vidění jsou zde především relikvie a obrazy mapující starověký a středověký vývoj v oblasti.

  

Motýlí centrum Banteay Srey

Banteay Srey je největší motýlí rezervací v celé Jihovýchodní Asii. Jedná se o tropické zahrady, které jsou domovem tisíců endemických druhů motýlů i rostlin.

 

Muzeum pozemních min

Smutnou etapu kambodžské historie dokumentuje Muzeum pozemních min. Po řádění Rudých Khmérů ve druhé polovině 20. století zbyla tamní zem poseta nespočtem min, které si každý rok vyžádají desítky úmrtí.

 

Grand Hotel d´Angkor

Grand Hotel d´Angkor je jak již název napovídá nepřehlédnutelná budova vystavena ve francouzském koloniálním stylu. Budova sloužící jako luxusní hotel byla postavena v roce 1932 k pohoštění světové smetánky, mezi nejvýznamnější hosty patří Charles de Gaulle, Charlie Chaplin, Jacqueline Kennedy či Michelle Obama.

 

Grand Hotel dAngkor SiemReap.jpg

 

Les Chantiers Ecoles

Les Chantiers Ecoles je tkadlecká škola zaměřená na oživení původních tradic a výrobků po perzekuce ze strany Rudých Khmérů. K vidění jsou zde tkadlecké stavy a podívat se můžete i na nedaleké plantáže, kde se sklízí kukly bource morušového, z nichž se následně vyrábí hedvábí. Samozřejmostí je i obchod se suvenýry, kde lze pořídit módní doplňky z toho nejpřírodnějšího hedvábí.

 

Program na jeden den

 

9:00 – 10:30 – prohlídka Národního muzea Angkor

10:30 – 11:00 – přesun jižně ke Grand Hotel d´Angkor

11:00 – 12:30 – prohlídka hotelu

12:30 – 14:00 – prohlídka přilehlých Královských zahrad

14:00 – 14:40 – přesun jižně k Les Chantiers Ecoles

14:40 – 16:00 – prohlídka expozice Les Chantiers Ecoles

 

8:00 – 10:00 – prohlídka Angkor Wat

10:00 – 11:00 – přesun přes chrám Beksei Chamkrong a Phnom Bakheng do Angkor Thom

11:00  – 12:30 – prohlídka chrámu Bayon

12:30 – 14:00 – prohlídka přilehlých ruin Baphuon

14:00 – 15:30 – prohlídka přilehlých Sloních teras a svatyně Prasat Preah Palilay

15:30 – 16:00 – přesun severně k chrámu Preah Khan

16:00 – 17:00 – prohlídka Preah Khan

17:00 – 18:00 – prohlídka přilehlé svatyně Neak Pean

18:00 – 19:30 – přesun k a prohlídka chrámu Ta Keo

 

Průvodce zdarma – Siem Reap
Štítky:        

2 komentáře u „Průvodce zdarma – Siem Reap

 • 11.3.2018 (18:04)
  Trvalý odkaz

  Teda doporučovat jako nejlepší způsob dopravy zapůjčení skútru nebo auta mi přijde jako hazard, vzhledem k tomu, že v Kambodži platí jen kambodžské řidičáky. Nehledě na to, že zrovna v Siem Reap plno půjčoven vůbec nepůjčuje turistům.

  Reagovat
  • 11.3.2018 (18:37)
   Trvalý odkaz

   A jak jinak se chcete na zajímavá místa stranou masového turismu dostat? Turistů na skůtrech je tam hodně, potkali jsme i skupinku čechů. S vymahatelností práva bych si tam iluze nedělal, pokud už policajti zastaví, tak se to vyřeší drobným „všimným“ a jede se dál. Daleko větší obavy bych měl z toho, že se mi něco stane, pokud z motorky spadnu a nebude kde mě ošetřit.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!