San Francisko je jedno z nejkrásnějších měst západního pobřeží USA. Město je proslulé svými chladnými mlžnými léty, strmými kopci s křivolakými uličkami, rozmanitostí architektury, ale i kultovními místy jako Golden Gate Bridge či Alcatraz, které do milionového města lákají turisty z celého světa.

Jak se dostat z letiště?

San Francisco International Airport

Vlakové spojení

Nejpohodlněji se z letiště dostanete vlakem BART, se kterým se dostanete do centra města za cca 20 minut. Vlaky BART vyjíždějí z železniční stanice nacházející se u příletové haly z terminálu pro mezistátní lety, dostat se k němu však můžete i prostřednictvím bezplatného vlaku AirTrain, který spojuje všechny terminály. Jízdenky se kupují až u stanice a stojí 15,80 $ za zpáteční cestu.

Autobusové spojení

Z letiště se lze do města taktéž dostat autobusovými linkami č. 292, 397 a 398, které objíždějí prakticky celé letiště, a lze s nimi proto cestovat z libovolného terminálu. Cesta trvá cca 40 minut, na druhou stranu jsou jízdenky o poznání levnější, jednosměrný lístek totiž vyjde na 4 $.

sfo-air

 
 
Ubytování v San Francisku

 

Ve srovnání s dalšími turisticky atrakčními městy USA typu New York se ubytování v San Francisku dá pořídit za poměrně slušnou cenu. Nejlevnější pokoje pro dva začínají na cca 1600 Kč na noc, pěkně vybavený pokoj pak pořídíte za zhruba 2200 Kč na noc. Nám se líbí například ubytování v hotelu Alpha Inn & Suites nedaleko Golden Gate. Kompletní srovnání hotelů naleznete například na www.booking.com.

Jak se pohybovat po San Francisku?

Metro

Nejrychleji se po San Francisku lze pohybovat prostřednictvím tamního metra, označovaného podle dopravce jako Muni Metro. Metro v San Francisku má pouze devět podzemních stanic, zbytek dráhy funguje nad zemí. Celkově se zde nachází sedm linek značených písmeny J, K, L, M, N, T a S. Muni metro funguje od 4:00 do půlnoci, o víkendech je pak provoz zahájen až v 6:00.

Jakousi alternativou za metro je systém vlaků BART, které jsou vhodné především pro cesty za hranice města. Nevýhodou je však to, že do těchto vlaků potřebujete odlišné jízdenky, které se kupují přímo ve stanicích.

Autobusy

Autobusové a trolejbusové linky jsou taktéž zajišťovány společností MUNI, tyto dopravní prostředky nicméně nalezneme spíše na periferiích. V autobusech a trolejbusech se jezdí na stejné jízdenky jako v metru, jízdenky si navíc můžete zakoupit u řidiče.

Historické tramvaje

San Francisko je proslavené svými historickými tramvajemi, které stále fungují na linkách Powell & Hyde, Powel & Masson a California. Označení tramvajové linky naleznete na plechových cedulích na přední části a na boku tramvaje. Jednosměrná jízdenka do historické tramvaje vyjde na 7$, platí se u řidiče.

Jízdné

Jízdenky se kupují v automatech ve stanicích metra nebo u řidiče. Vyjma historických tramvají stojí jednosměrná jízdenka 2.25 $ při cestě po městě a 4 $, pokud cestujete za hranice San Franciska. Pokud plánujete používat veřejnou dopravu častěji, vyplatí se zakoupit si předplacené jízdné na 1 den za 17 $, 3 dny za 26$ nebo 7 dní za 35 $, případně jezdit na CityPass. Předplacené jízdné platí na všechny dopravní prostředky společnosti Muni, tedy Muni metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy.

Jak ušetřit na pobytu?

San Francisko za 94 $ nabízí turistickou kartu City Pass, se kterou získáte týdenní jízdné veřejnou dopravou a vstupné do čtyř z šesti nabízených atrakcí. Pokud se nabízené atrakce shodují s Vaším itinerářem, můžete poměrně značně ušetřit, jinak se ale vyplatí kupovat vstupenky jednotlivě.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge je jeden z nejznámějších mostů na světě. Tento 2737 metrů dlouhý most překonává úžinu Golden Gate a zajišťuje spojení San Franciska se severní pevninskou oblastí. Jedná se o jedno z nejvíce fotografovaných míst na světě.

Alcatraz

Alcatraz je skalnatý ostrov, který od roku 1850 sloužil jako obranná vojenská pevnost. Alcatraz se však do obecného povědomí lidí zapsal spíše jako věznice, která zde fungovala mezi lety 1934 až 1963 a proslula tím, že z ní prakticky nebylo možné utéct.

Golden Gate Park

Golden Gate Park je rozsáhlý park nacházející v západní části města. Nacházejí se zde proslulé botanické zahrady s mohutnými skleníky a japonskými zahradami. Kromě krásných zahrad zde nalezneme také Kalifornskou akademii věd a Muzeum umění de Young.

Union Square

Union Square je jedno z nejvýznamnějších náměstí v San Francisku. Nachází se zde řada obchodů, restaurací a divadel.

Radnice

Nedaleko Union Square se nachází monumentální radnice postavená v renesančním duchu. Jedná se o pátý největší dóm svého druhu na světě, svoji výškou překoná i washingtonský Kapitol.

Financial District

Financial District je nejmodernější městská čtvrť, ve které, jak již název napovídá, nalezneme mnoho poboček finančních institucí. Nejznámější budovou čtvrti je mrakodrap Transamerica Pyramid, který je s 260 metry jednou z největších budov na západním pobřeží.

China Town

Čínská čtvrť se v San Francisku začala tvořit v 19. století s přívalem čínských dělníků, postupně se na tomto místě usídlili i imigranti z Koreje, Vietnamu či Laosu. Nejzajímavějšími místy v Čínské čtvrti jsou oblasti Stockton a Grand Street, kde se nacházejí rybí trhy, pekárny, obchody s čajem a podobně.

sfo-map

 
 
Program na jednodenní návštěvu

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Golden Gate Bridge z jižní strany mostu

9:30 – 10:30 – přesun do Financial District prostřednictvím autobusové linky č. 70

10:30 – 12:30 – okružní jízda kolem ostrova Alcatraz

12:30 – 13:30 – prohlídka Financial District

13:30 – 14:00 – přesun přes Union Square k radnici

14:00 – 15:00 – prohlídka radnice

15:00 – 15:30 – přesun do Golden Gate Park prostřednictvím autobusové linky č. 5

15:30 – 17:00 – prohlídka akademie věd

17:00 – 19:00 – prohlídka botanické zahrady

 

Průvodce zdarma – San Francisko
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!