Rotterdam je nizozemské město, které je známé především díky moderní architektuře a obrovskému přístavu. Rotterdamský přístav byl až do počátku 21. století považován za největší přístav na světě, není proto divu, že celé město je spojeno s námořní dopravou a mořem obecně.

 
 
 
 
Jak se dostat z letiště?

 

Rotterdam The Hague Airport

Autobusové spojení

Přímo před odletovou halou se nachází autobusová zastávka linky 33, která Vás během 10 minut dopraví na stanici metra Meijersplein, odkud se lze během pár minut dostat do centra. Jízdenky do autobusu se kupují ve stáncích v příletové hale nebo v automatu. Jízdenka s hodinovou platností vyjde na 3,00€, více se však vyplatí koupit předplatné jízdné na více dní, nebo turistickou kartu Rotterdam Welcome Card.

rot-air

 
 
Ubytování v Rotterdamu

 

Pokoje pro dva v solidně vypadajícím hotelu vyjdou v Rotterdamu na cca 1900 Kč za noc, což je na země Beneluxu poměrně solidní částka. Nám se líbí například ubytování v hotelu Rotterdam, nacházejícím se nedaleko centra a vlakového nádraží. Kompletní nabídku ubytování nejlépe prověříte na srovnávacích serverech typu www.booking.com.

 
 
Jak se pohybovat po městě?

 

Metro

Nejpohodlněji a nejrychleji se lze v Rotterdamu přemisťovat pomocí metra spravovaného dopravcem RET. Metro v Rotterdamu má pět linek značených písmeny A až E a příslušnou barvou. Celkově se ve městě nachází pouze 62 stanic, což je způsobeno převážně tím, že většina linek metra jezdí v centru po stejné trase. Standardně metro funguje od 5:30 do 1:00, o víkendech začíná provoz metra později.

Tramvaje a autobusy

V centru města doplňuje metro 9 moderních tramvajových linek, které poskytují možnost v přepravy i v místech, která jsou pro automobily nedostupná. Kromě devíti klasických linek je ve dnech zápasů spravována i speciální „fotbalová linka“ č. 12 spojující stadion Feyenoordu s centrem města, během festivalu Dunya pak funguje i speciální linka č. 18.

Co se týče autobusů, při procházkách po centru se s nimi prakticky nesetkáte, autobusové linky zajišťují dopravu spíše na periferiích. Důležité je však vědět to, že po 1:00 do cca 6:00 fungují speciální noční linky značené písmenem N, ve kterých na rozdíl od všech ostatních dopravních prostředků platí speciální jízdné za 5,00€.

Jízdné

Pro dopravu metrem, tramvajemi či autobusy společnosti RET si potřebujete opatřit buď níže zmíněnou Rotterdam Welcome Card, nebo tzv. OV-chipcard. Pro turisty je určena Anonymous OV Chipcard , kterou lze zakoupit v automatech na každé stanici metra.

Na kartu si poté nahráváte jízdné, které se strhává při každé cestě veřejnou dopravou. Klasické jízdné s platností 60 minut vyjde na 3,00€, více se proto vyplatí zakoupit na kartu předplatné na 1 den (7,50€), 2 dny (12,50€) či 3 dny (16,50€), případně si objednat Welcome Card. Pozor dávejte na to, že i s předplatným denním jízdným je třeba při každé jízdě kartu označit u dveří.

 
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Město nabízí turistům tzv. Rotterdam Welcome Card, což jsou turistické karty, se kterými můžete využívat veřejnou dopravu a těšit se z většinou 25% slev na prakticky veškeré atrakce města včetně restaurací a barů. Karty lze zakoupit na 1 den (za 10€), 2 dny (13,50€) či 3 dny (17,50€). Tradičně lze Rotterdam Welcome Card objednat přes internet a poté vyzvednout přímo ve městě, případně si ji za příplatek můžete nechat doručit až k Vám domů.

 
 
Památky, které nesmíte vynechat

 

Přístav

Jednoznačně nejznámější památkou v Rotterdamu je tamní přístav ze 14. století. Přestože dnes se ve většině míst přístavu nachází skladiště s kontejnery se zbožím, stále zde nalezneme místa, kde kotví největší zaoceánské lodě. Za prohlídku stojí například část Katendrecht, ve které má kotviště nejznámější rotterdamská loď De Rotterdam – největší nizozemská osobní loď s designem 50. let.

Sint Laurenskerk (Kostel sv. Vavřince)

Sint Laurenskerk je jedna z mála historických staveb, které přežily bombardování města za 2. světové války. Kostel z 15. století se může pyšnit velice cennými varhany z Dánska a skleněnou vitráží italských mistrů.

Erasmusbrug

Most Erasmusbrug splňuje dva typické atributy rotterdamských památek – jedná se totiž o kombinaci moderní architektury a přístavního života. Erasmusbrug je 800 metrů dlouhý most vedoucí přes řeku Nová Máza, který zaujme moderním architektonickým pojetím připomínající plovoucí labuť.

Euromast

Euromast je nejvyšší vyhlídková věž Nizozemska, ve výšce 96 metrů se nachází vyhlídkový plocha s restaurací, s pomocí výtahu se ale navíc můžete dostat na ještě vyšší vyhlídku nacházející se ve výšce téměř 185 metrů.

Kijk Kubus

Kijk Kubus je skupina krychlovitých architektonicky unikátních domů ve čtvrti Blaakse Bos. Autorem neortodoxních staveb je známý architekt a umělec Piet Blom.

Muzeum Boymans-van Beuningen

Muzeum Boymans-van Beuningen je jedno z nejznámějších nizozemských muzeí umění. V jeho útrobách nalezneme slavná díla holandských mistrů Rembrandta a Van Gogha, stejně jako obrazy Moneta, Rubense či Picassa.

rot-map

 
 
 
 
 
Program na jeden den

 

9:00 – 10:00 – prohlídka Kijk-kubus

10:00 – 10:15 – přesun ke Laurenskerk

10:15 – 11:30 – prohlídka kostela

10:30 – 11:00 – přesun k Muzeu Boymans-van Beuningen

11:00 – 13:00 – prohlídka muzea

13:00 – 13:15 – přesun k věži Euromast

13:15 – 15:00 – návštěva vyhlídkové plochy

15:00 – 17:30 – procházka podél kotvišť u Katendrechtu k mostu Erasmusbrug

17:30 – 18:30 – prohlídka nasvíceného mostu

Foto: Rick Ligthelm

Průvodce zdarma – Rotterdam
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!