Rhodos je hlavní město stejnojmenného řeckého ostrova ležícího nedaleko tureckých břehů. Jedná se o místo s nedocenitelným historickým významem, Rhodos byl ve starověku i středověku velevýznamným městem, což dokládá i na neveliké město obrovské množství historických památek.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Rhodes International Airport

Mezinárodní letiště v Rhodu se nachází zhruba 14 kilometrů jihozápadně od města. Jedná se o jedno z nevytěžovanějších řeckých letišť, jelikož je oblíbené mezi nízkonákladovými přepravci.

Autobusové spojení

Před příletovou halou letiště se nachází autobusové zastávka, od které v intervalech od 20 po 60 minut vyjíždějí autobusy do centra města. Jízda trvá cca 35 minut a vyjde na 2.20 €, jízdenky se kupují v kiosku u zastávky.

 

Ubytování v Rhodu

 

Ubytování v Rhodu se pohybuje mírně nad řeckým průměrem, výhodou je však to, že tamní ubytovací zařízení jsou obecně modernější nežli v pevninském Řecku. Na pobřeží převažují hotelové komplexy a apartmány, u centra města nicméně naleznete krom hotelů i penziony. Cena za standardně vybavený pokoj se pohybuje od 700 Kč na noc.

 

Doprava po Rhodu

 

Veřejnou dopravu po městě i celém ostrově zajišťují výhradně autobusové linky. Hlavním ostrovním terminálem je rhodská Neá Agorá, ze které vyjíždí většina ostrovních autobusových linek. Dopravu po samotném městě Rhodos zajišťuje především společnost Roda dobře propojující Akropolis, Mandraki a historické centrum.

Jízdenky se kupují buď v kioscích ve větších zastávkách, nebo přímo u řidiče. Doprava po samotném městě vyjde většinou do 1.50 €, jízdné do nedalekých letovisek pak zpravidla na 2.20 €. Zastávky jsou značeny čísly a pro zastavení je třeba dát signál řidiči.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Vzhledem k tomu, že Rhodos žije převážně z turismu, je třeba počítat s prudce zvýšenými cenami v době letních prázdnin. Vyplatí se tak vycestovat na konci jara či začátku podzimu, kdy jsou zde teploty stále příjemné a ceny o poznání nižší.

Odlehčit rozpočtu můžete i tím, že se vyhnete poměrně drahým restauracím a místo toho se spokojíte s všudypřítomnými stánky s gyrosem, které jsou výrazně levnější. Pokud vyloženě nechcete procestovat celý ostrov, ušetříte i tím, že se spolehnete na tamní autobusové linky. Ty jsou poměrně levné a relativně pohodlně s nimi lze procestovat všechny okolní letoviska a městečka.

 

Památky v Rhodu

 

Palác velmistrů

Na nejvýše položeném místě ve městě se tyčí masivní johanitské opevnění Palác velmistrů. Jedná se o byzantskou citadelu postavenou Johanity ve 14. století, jejíž současná podoba pochází z rekonstrukce ve 30. letech, po které využíval palác jako své letní sídlo král Emmanuel III. i Benito Mussolini.

 

By: Daniel Lobo

 

Městské opevnění

Právě u Paláce velmistrů začíná další připomínka staletí trvajícího boje proti Arabům. Čtyři kilometry dlouhé středověké opevnění historického centra patří mezi nejzachovalejší a nejschůdnější městské hradby svého druhu.

 

Archeologické muzeum

Kromě boje proti Islámu působili křižácké výpravy i na poli rozvoje chirurgie a medicíny obecně. V 15. století zde proto vznikla středověká nemocnice zdobená sochami světců, mozaikami i katakombami. V současné době se v tamním špitálu nachází Archeologické muzeum, které kromě středověkého života na Rhodu mapuje i antické časy.

 

Odós Ippotón

Odós Ippotón přeloženo jako ulice rytířů je asi nejznámější historická ulička v Rhodu. Gotická stezka vede od špitálu k Paláci velmistrů a v minulosti tamní domy sloužily jako sídla jednotlivých rytířských oddílů.

 

By: Daniel H.

 

Sulejmanova mešita

V roce 1522 Osmané dobyli Rhodos, čemuž následovalo postavení mešity na počet sultána Sulejmana. Mešita se zářivě bílým minaretem je dnes jednou z nejvýznamnějších osmanských památek ve městě.

 

Rhodská akropole

Na hoře Monte Smith nedaleko středověkého centra města se nachází zbytky původní Rhodské akropole. K vidění je zde rozsáhlé sportoviště se stadionem ze 3. století, rétorská škola i zbytky Apollónova chrámu.

 

Přístav Mandraki

Mandraki je rhodský přístav, jenž patřil za dob helénistické éry mezi nejvýznamnější přístavy na světě. Právě zde se tyčil Rhodský kolos, jeden z původních sedmi divů světa, který sloužil jako maják a mezi jehož nohami proplouvaly lodě do přístavu.

Zatímco největší starověkou sochu si lze dnes prohlédnout pouze v historickém muzeu Mandraki, stále se zde tyčí zachovalá středověká pevnost Nicolas. Zajímavé jsou také malebné větrné mlýny rozkládající se podél přístavu.

 

By: Ian Griffiths

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka přístavu a muzea Mandraki

9:30 – 10:30 – prohlídka větrných mlýnů a pevnosti sv. Nicolase

10:30 – 11:00 – přesun k Archeologickému muzeu

11:00 – 12:30 – prohlídka muzea

12:30 – 13:30 – procházka historickým centrem přes Odós Ippotón k Paláci velmistrů

13:30 – 15:00 – prohlídka paláce

15:00 – 16:30 – prohlídka Sulejmanovy mešity

16:30 – 17:00 – přesun autobusem č. 5 k akropoli

17:00 – 19:00 – prohlídka antické akropole

Průvodce zdarma – Rhodos (město)
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!