Pisa je město v severní Itálii, které poněkud paradoxně proslavila špatně navržená věž. Přestože právě ona šikmá věž je pro turisty bezpochyby největším lákadlem, je třeba zmínit, že nejen celé Toskánsko, ale i samotné město Pisa zaujme turisty i mnoha dalšími památkami.

Jak se dostat z letiště?

Pisa Galileo Galilei Airport

Autobusové spojení

Z letiště Galilea Galileje se do centra města dostanete nejlépe autobusem LAM červené linky, který jezdí každých cca 15 minut směrem na hlavní nádraží i přímo do centra k Náměstí zázraků. Noční provoz zajišťuje linka 21, která sice nezajíždí přímo k šikmé věži, ale projíždí většinou zastávek v centru. Jízdenky se dají koupit v automatu u zastávky, nebo ve stánku v příletové hale. Do autobusů platí klasické 70 minutové jízdenky pro veřejnou dopravu za 1,20 €.

pisa-air

Ubytování v Pise

Nocleh lze v Pise pořídit za poměrně rozumnou cenu, nejlevnější pokoje pro dva začínají na cca 900 Kč na noc a za 1300 Kč už většinou dostanete dobře vybavený pokoj. Zajímavě vypadá hotel Royal Victoria nedaleko historického centra. Kompletní nabídku ubytování naleznete na srovnávacím serveru www.booking.com.

Jak se pohybovat po Pise?

Většina památek v Pise je koncentrovaná na malé ploše, většinou si tedy vystačíte bez veřejné dopravy, pokud však budete chtít ušetřit čas, můžete využít místní autobusy.

Autobusy

Nejpohodlněji se lze po Pise pohybovat autobusy dopravce CPT. Autobusy jsou moderní, čisté a spolehlivé. Stěžejní jsou především tři linky značené jako LAM, které jsou rozlišeny červenou, modrou a zelenou barvou. Dále je ve městě provozováno dalších deset klasických linek značených čísly od 2 do 14 a dvě noční linky 21 a 22.  Centrem autobusové dopravy je hlavní nádraží značené jako Station FS, kam zajíždí drtivá většina linek.

Jízdné

Ve veřejné dopravě v Pise se používají jednorázové jízdenky, které jsou omezené pouze dobou trvání, nikoliv počtem přestupů. Jízdenky se kupují v automatech poblíž větších stanic či ve stáncích označených logy CTT a CPT, v případě nouze je lze i za fixní cenu 2,00 € zakoupit u řidiče. K dispozici máte na výběr z jízdenek na 70 minut (za 1,20 €), 120 minut (1,60 €) a 240 minut (1,90 €), pro časté cesty se pak vyplatí balíček 4 hodinových jízdenek za 4,00 € či balíček 10 hodinových jízdenek za 9,00 €. Jízdenky se označují při vstupu do autobusů, na další přestupech je již označovat nemusíte.

Památky, které nesmíte vynechat

Piazza dei Maracoli

Piazza dei Maracoli neboli Náměstí zázraků je náměstí, na němž se rozprostírají nejznámější městské památky včetně slavné věže. Právě odsud lze pořídit nejlepší fotografie s pověstnou Torre Pendente.

Torre Pendente (Šikmá věž)

Šikmá věž v Pise je jednoznačně největším lákadlem tohoto města. Věž pochází již z 12. století, kvůli špatně odhadnuté měkkosti podloží se však zanedlouho po svém dostavení začala kývat na jednu stranu. Architekti sice dočasně problém vyřešili a věž narovnali, ale po chvíli se věž začala naklánět pro změnu na druhou stranu a v této poloze zůstala dodnes.

Duomo di Pisa

Duomo di Pisa nacházející se přímo vedle šikmé věže je nejslavnější katedrála ve městě. Románská stavba z 12. století se může pyšnit cennou výzdobou od umělců jako Giambologna či Della Robbia.

Baptisterium

Na Piazza dei Maracoli se nachází ještě jedna významná stavba, kterou je Baptisterium. Jedná se o křestní kapli z 12. století postavenou v gotickém duchu s dominantní mramorovou kopulí.

Il Camposanto

Severně od Náměstí zázraků se nachází rozsáhlé pohřebiště z 12. století. Camposanto, neboli „svatá země“ je gotická budova postavená v svaté půdě dovezené z Golgoty při čtvrté křížové výpravě, legendy tvrdí, že mrtvá těla zde pohřbená se rozloží za pouhých 24 hodin.

Kostel San Michele in Borgo

San Michele in Borgo je kostel postavený na přelomu 10. a 11. století na místě bývalého starověkého chrámu zasvěceném Marsu. Během 14. století byl kostel značně upraven a přibyl v něm krucifix od Nina Pisana a mnoho maleb od předních italských umělců.

Palazzo della Carovana

Palazzo della Carovana je palác z 16. století nacházející se na Piazza dei Cavalieri. Palác byl původně postaven pro Řád rytířů sv. Štěpána, dnes se jedná o úřednickou budovu, kde sídlí zastupitelství města a regionu.

pisa-map

Program na jeden den

9:00 – 10:00 – prohlídka kostelu San Michele in Borgo

10:00 – 10:15 – přesun na Piazza dei Cavalieri

10:15 – 11:00 – prohlídka náměstí a paláce

11:00 – 11:15 – přesun na Piazza dei Maracoli

11:15 – 13:00 – prohlídka věže

13:00 – 14:30 – prohlídka Duomo di Pisa

Průvodce zdarma – Pisa
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!