Hlavní město Čínské lidové republiky a jedno z největších měst na světě spojuje moderní i tradiční Čínu. Prastaré paláce a chrámy v kombinaci s moderními mrakodrapy a olympijskými stadiony mají co nabídnout milovníkům historie i bujarého nočního života.

Jak se dostat z letiště?

 

Beijing Capital International Airport

Autobusové spojení

Nejlevněji se z letiště Capital do centra města dostanete autobusy. Celkem je možno cestovat devíti linkami značenými jako 1 až 9, z nichž většina končí v oblasti Shunyi. Všechny linky s výjimkou linky 1 a linky 9 také končí na stanici metra linky 15. Jízdenky koupíte na stánku v příletové hale nebo u řidiče, ceny jednotlivých linek se liší, ale pohybují se v intervalu od 4 do 6 CNY (cca 15 až 23 Kč).

Vlakové spojení

Od terminálů T2 a T3 vyjíždějí v pravidelných 12 minutových intervalech vlaky Express Railway, které standardně fungují mezi 6:00 a 23:00. Vlakem se lze dostat na zastávky Sanyuanqiao (metro linky 10) a Dongzhimen (metro linek 2 a 13). Jízdenka stojí 25 jüanů, tedy asi 100 Kč.

capit-air

Beijing Nanyuan International Airport

Autobusové spojení

Doprava z letiště Nanyuan je téměř zcela zajišťována autobusovými linkami. Asi nejpraktičtější je využít za 1 CNY linku 501, která jezdí na Caoqiao, odkud se dá do centra pokračovat rychlodráhou linky 1 či autobusovou linkou 729.

Na letišti se nacházejí dvě autobusové zastávky, první z nich je Xinhua Lu, ze které jezdí autobusy linek 353, 369, 501 a 610. Druhou je Sanyingmen, ze které jezdí autobusy linek 324, 366, 501, 504, 526, 610, 627, 729, 742 a 997. Nejvhodnější jsou pak linky 729 a 742, které jezdí na Qianmen. Autobusy většinou jezdí zhruba od 6:00 do 22:00 a jízdenky do nich lze pořídit ve stáncích na letišti.

Ubytování v Pekingu

 

Kvalita ubytování v Pekingu je velice rozmanitá, nejlevnější nocleh pořídíte za cca 300 Kč na noc, ne každý se ale v takovýchto ubytovacích zařízeních klidně vyspí. Standardní moderně vybavené dvojlůžkové pokoje stojí spíše nad 1000 Kč za noc. Zajímavě vypadá například levný 7Days Inn Beijing Happy Valley Bridge. Kompletní nabídku ubytování se vyplatí porovnat přes internetové srovnávače typu www.booking.com.

Jak se pohybovat po Pekingu?

 

Metro

Metro je skvělý způsob, jak se pohybovat na dlouhé i kratší vzdálenosti po dopravních zácpách sužovaném Pekingu. K dispozici je celkem 18 linek značených jako 1 až 15 (s výjimkou linek 11 a 12, které se dostavují) a dále podle oblastí, kterými linky projíždějí. Po LOH 2008 se infrastruktura v metru značně zlepšila, a můžete se tak těšit na rychlé a moderní vozy, na druhou stranu také počítejte s obrovským počtem spolucestujících. Metro standardně funguje od 5:00 do 23:00.

Autobusy

Především pro dojíždění na periferie se v Pekingu setkáte s několika stovkami autobusových linek. Autobusy jsou dnes již většinou moderní, na druhou stranu jsou ale také vždy přeplněné a cestování s nimi příliš pohodlné není. V Pekingu neexistuje nic jako jízdní řády, cestující se jednoduše postaví na zastávku a mohou jen doufat, že autobus pojede co nejdříve. Klasické spoje fungují cca od 5:00 do půlnoci, poté přicházejí na řadu noční linky N1 až N36.

Jízdné

Jízdné v metru se odvíjí podle uražené vzdálenosti, cesty do 6 km vyjdou na 3 CNY, cesty do 12 km na 4 CNY a takto se jízdné zvyšuje až po 6 CNY za 32 km, každých dalších 20 km poté stojí další 2 CNY. V autobusech se platí standardní jízdné 2 CNY za prvních 10 km a příplatky 1 CNY za každých dalších 5 km. Vzhledem k tomu, že jsou autobusy levnější, bývají také často přeplněné.

Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu častěji, vyplatí se pořídit si tzv. Smart Card, což je jakási verze londýnské Oyster Card. Smart Card si za vratnou zálohu 20 CNY koupíte ve stáncích na zastávkách metra a poté dobijete kreditem. Při každém nástupu a výstupu z dopravního prostředku poté kartu označíte u validátoru a strhne se Vám adekvátní jízdné. V případě Smart Card je však jízdné poloviční než u klasických jízdenek.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Pro milovníky muzeí se jistě vyplatí tzv. Museum Pass. Muzeum Pass lze aktuálně za 120 CNY (cca 460 Kč) zakoupit na libovolné pobočce pošty. S Passem získáváte vstupné zdarma do cca 60 muzeí a do dalších 70 muzeí máte vstupné výrazně zlevněné. Výhodou je také to, že mnoho muzeí nabízí na Muzeum Pass vstup hned pro dvě osoby, díky čemuž můžete ještě více ušetřit. Platnost karty je navíc jeden rok a nemusíte se tak bát, že budete muset vtěsnat více výletů do pár dnů.

Pokud si budete místo klasických západních pokrmů kupovat tradiční čínská jídla, nejenže ochutnáte něco místního, ale také výrazně ušetříte. Západní jídla jsou totiž v Číně podstatně dražší, nebojte se tedy vyzkoušet něco nového.

Památky, které nesmíte vynechat

Zakázané město

Zakázané město je obrovský palácový komplex vybudovaný na začátku 15. století. Nalezneme zde císařský palác, posvátné brány a další desítky budov, které navozují mystickou atmosféru Číny. Vstupné do komplexu je 60 CNY.

Náměstí Nebeského klidu

Přímo vedle Zakázaného města nalezneme náměstí Nebeského klidu pojmenované po slavné bráně Nebeského klidu nacházející se na severní straně náměstí. Jedná se o dějiště mnoha důležitých oslav a festivalů, mimo jiné je toto náměstí nechvalně známé kvůli krvavému potlačení studentských protestů z roku 1989.

Mauzoleum

Přímo na náměstí Nebeského klidu se nachází mauzoleum, ve kterém lze spatřit komunistického vůdce Číny Mao Ce Tunga.

Chrám nebes

Chrám nebes je skvostem tradiční čínské architektury. Budova byla vybudována ve 14. století jakožto místo náboženských obřadů, nalezneme zde proto například Síň modliteb za dobrou úrodu či Síň zdrženlivosti. Vstupné je 35 CNY.

Velká čínská zeď

V severní části města nalezneme pozůstatky Velké čínské zdi postavené během vlády dynastie Ming. Části zdi jsou poměrně dobře zachovalé a na několika místech se na nich za vstupné kolem 40 CNY můžete projít.

Olympijský stadion

V roce 2008 se v Pekingu konaly LOH, pro které byla vybudována celá plejáda sportovních stadionů. Za prohlídku určitě stojí Národní stadion často přezdívaný jako „ptačí hnízdo“.

Konfuciův chrám

Na počest slavného filosofa byl v roce 1302 vybudován rozsáhlý chrám, ve kterém lidé uctívají odkazy Konfucia.

Letní palác

Letní palác se nachází nedaleko Pekingu. Jedná se o rozsáhlý palácový komplex s množstvím náměstí, paláců i chrámů, ve kterém dříve odpočívali čínští císaři. Dnes je areál otevřený pro turisty za 50 CNY. K paláci se dostanete autobusy linek 726, 826, 718, 332, 331 nebo 737.

pek-map

Program na jeden den

8:00 – 9:30 – návštěva Chrámu nebes

9:30 – 10:00 – přesun na náměstí Nebeského klidu

10:00 – 11:30 – prohlídka náměstí a mauzolea

11:30 – 14:00 – prohlídka Zakázaného města

14:00 – 14:30 – přesun ke Konfuciovu chrámu

14:30 – 16:00 – prohlídka chrámu

16:00 – 16:30 – přesun k Olympijské vesnici

16:30 – 19:00 – prohlídka sportovišť

Foto: Yiannis Theologos Michellis

Průvodce zdarma – Peking
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!