Nairobi je město, které perfektně charakterizuje celou Afriku. Moderní mrakodrapy kontrastují s chudinskými slumy na okrajích města, a vše navíc podtrhuje divoká a nespoutaná fauna hned za branami města – zkrátka Afrika se vším všudy.

Jak se dostat z letiště?

 

Nairobi Jomo Kenyatta International Airport

Taxi

Pokud nemáte Afriku ještě zcela zažitou, nejezděte z letiště veřejnou dopravou. Bezpečnější a přehlednější je zavolat si taxi či si objednat soukromý transfer z letiště. Ceny vždy dohodněte předtím, než nastoupíte do vozidla, pro představu uvedeme, že jízda s klasickým taxi do města vyjde cca na 20 $, cesta dodávkou pro šest osob pak cca 40 $. Alternativou je pak půjčení si vozu v auto půjčovně.

Ubytování v Nairobi

 

Ubytování střední kategorie v Nairobi neexistuje, přespat tak můžete buď levně v ne příliš vábných pokojích, nebo za evropské ceny začínající na 1500 Kč na noc v mezinárodních řetězcích.  Nám se líbí například ubytování v sympaticky vybaveném hotelu Magharibi Suites Hotel. Kompletní nabídku ubytování se vyplatí porovnat přes internetové srovnávače typu www.booking.com.

Jak se pohybovat po městě?

 

Hned na první pohled každého Evropana zaujme to, že ve městě se prakticky nenacházejí žádné chodníky. Turisté tak poznávají město většinou tak, že po městě jezdí autem, u památky rychle vyběhnou, vyfotí si ji, a poté se vrací zpět do vozu.

Tento systém je nejen pohodlnější, ale také mnohem bezpečnější. Kolem každého turisty se totiž okamžitě rojí mraky prodavačů a žebráků, připlatit si za půjčení auta nebo průvodce se proto rozhodně vyplatí.

Co se týče půjčoven aut, ceny se pohybují v podobné relaci jako v Evropě, benzín je poté o něco málo levnější. Výhodou půjčení auta je poté to, že na výlety za přírodou se nemusíte omezovat na tamní dopravu a organizovat si vše sami. Přímo v Nairobi funguje i mnoho celosvětových řetězců, nejlevnější nabídky se vyplatí prozkoumat přes skyscanner.

Jaká rizika brát při cestě v potaz?

 

Každý cestovatel do Keni by si měl zajistit očkování proti žluté zimnici a poté klasická cestovatelská očkování proti žloutenkám typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Velice vhodné je také opatřit si dobrý repelent proti hmyzu přenášejícímu celou řadu chorob.

Nairobi je město neblaze proslulé vysokou kriminalitou, ideální je proto pořídit si průvodce a vyhýbat se slumům a dalším rizikovým částím města. Nevyplatí se chodit venku po setmění a reagovat na okolní osoby, pokud cestujete po městě autem, mějte vždy zamčené dveře.

Pozor si dávejte i na letištní kontroly. Vízum je možné zajistit si předem nebo přímo na letišti, druhá možnost Vás však bude stát mnoho času a nervů. Fronty na víza jsou dlouhé a úředníci často proces uměle prodlužují a účtují si vymyšlené poplatky. Dávejte také pozor na to, že ze země nemůžete vyvážet rostliny ani výrobky z ohrožených druhů zvířat. Aktuální informace o bezpečnostních rizikách v Keni naleznete na stránkách ministerstva zahraničí.

Průvodce

Pokud jste v Africe poprvé, zřejmě nejlepší pro Vás bude zajistit si průvodce. Průvodci nabízejí své služby hned na letišti, tam s nimi můžete usmlouvat program a cenu. Průvodce by za Vás poté měl vyřešit dopravu, vstupy, ale leckdy i ubytování, lehce se tak zbavíte starostí s cestou do neznáma.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Nairobi National Park

Pouhých 7 km od města se nachází národní park Nairobi, který je znám převážně díky ochraně kriticky ohrožených nosorožců. Kromě těchto vzácných tvorů zde můžete spatřit i lvy, gazely, buvoly, gepardy, zebry či žirafy.

David Sheldrick Wildlife Trust

Přímo u parku Nairobi nalezneme záchranou stanici pro opuštěná slůňata. Od roku 1977 se zde pracovníci starají o opuštěná mláďata a snaží se je navrátit zpět do přírody.

Národní muzeum v Nairobi

Jeden z mála významných turistických cílů v samotném Nairobi je bezpochyby Národní muzeum. Zde se dozvíte mnoho informací o historii a životě původních obyvatel Keni a spatřit zde můžete i stovky vycpaných savců či ptáků.

Kenyatta International Conference Centre

Tato úřední budova pojmenovaná po prvním prezidentovi Jomo Kenyattovi je jednou z nejvyšších budov v Nairobi. Uvnitř se pravidelně konají úřednické schůze či výstavy, a vrchní patra budovy jsou dokonce otevřena pro turisty, kteří se zde mohou kochat panoramatem města.

Maasai Mara

Pokud Vám nevadí zajet si kus z města, určitě navštivte jednu z nejslavnějších rezervací Afriky – Maasai Mara. Zde můžete spatřit původní obyvatele kmene Maasai i jednu z největších populací lvů, gepardů a leopardů v Africe.

Pohoří Aberdare

Aberdare je pohoří tyčící se až do výšky čtyř kilometrů. Spíše než horolezci je však tato oblast vyhledávána přírodovědci, jedná se totiž o jedno z posledních míst na světě, kde se vyskytuje vzácný druh černého nosorožce a tucty dalších ohrožených druhů.

Mt. Kenya National Park

Další chloubou Keni je severovýchodně od Nairobi nacházející se park Mt. Kenya nesoucí název po jednom z nejvyšších vrcholů Afriky. Tato pětitisícovka láká na skvělé horské treky a nádhernou přírodu, spatřit zde můžete obří lobélie i divoké nosorožce, slony a hyeny.

nairobi-map

Foto: Diana Robinson

Průvodce zdarma – Nairobi
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!