Hlavní město Ruské federace často označované jako největší město Evropy  je jedním z nejatraktivnějších turistických cílů Ruska. Moskva má co nabídnout převážně milovníkům historie, pozůstatky po carském Rusku i megalomanské stavby z dob SSSR korunované Leninovým mauzoleem nemají ve světě obdoby.

Jak se dostat z letiště?

 

 

Sheremetyeovo International Airport

Vlakové spojení

Z hlavního moskevského letiště se lze do centra města dostat vlaky Aeroexpress, které staví u terminálů D, E a F. Vlak jezdí od 5:00 do 00:30 každou půl hodinu až na Belorusskij vokzal, kde se již nachází stanice metra. Cena za jízdu ve druhé třídě je 320 rublů (cca 125 Kč).

Autobusové spojení

Podstatně levněji, ale již méně pohodlně se lze z letiště Šeremetěvo dostat autobusy. Za 30 rublů se lze dostat na metro linkami 817 a 851, za 75 rublů pak i express linkami 948 a 949. Levnější linky jezdí cca od 5:30 do půlnoci, express jezdí od 6:45 do 21:45.

moskva-air

Domodedovo International Airport

Vlakové spojení

Podobně jako v předchozím případě, i zde je nejpohodlnější využít vlak Aeroexpress, který Vás za 320 rublů (125 Kč) zaveze na Pavleckij Vokzal. Vlaky odjíždějí od 6:00 do půlnoci a jízda trvá kolem 45 minut.

Autobusové spojení

Levně se lze do centra Moskvy dostat také minibusy, které vyjíždějí každých 15 minut od 6:00 do půlnoci z několika míst před příletovou halou. Za jízdu na stanici metra Domodedovskaya zaplatíte 120 rublů, jízdné se platí přímo při vstupu do minibusu a může Vám být naúčtována přirážka za větší zavazadlo.

Vnukovo International Airport

Vlakové spojení

I zde lze využít vlaky Aeroexpress, které Vás za 400 rublů (160 Kč) dopraví během půl hodiny na nádraží Kievskiy, odkud můžete pokračovat metrem. Vlaky jezdí od 6:00 do 00:30.

Autobusové spojení

Z letiště Vnukovo se lze do centra Moskvy dostat prostřednictvím linky 611 (či noční 611C), která jezdí na stanice metra Yugo-Zapadnaya či Troparyovo. Autobusy jezdí v intervalech 12 minut, cesta trvá cca 40 minut. Jízdenky si můžete koupit ve stánku v příletové hale či přímo u řidiče, cena jízdenky na 90 minut, se kterou poté můžete dále cestovat, je 50 rublů.

Ubytování v Moskvě

 

V těch nejlevnějších hostelech lze v Moskvě přespat i za zhruba 100 Kč za noc, pokud však hledáte alespoň standardně vybavený pokoj pro dva s dobrou dostupností do centra, zaplatíte zhruba desetinásobek. Nám se líbí například luxusní ubytování v Dedeman Park Izmailovo Moscow s dobrou dostupností do centra. Kompletní nabídku ubytování se vyplatí porovnat přes internetové srovnávače typu www.booking.com.

Jak se pohybovat po městě?

Metro

Moskevské metro je jedno z nevytěžovanějších a nejrozvětvenějších na světě. K dispozici je celkem 12 linek označených čísly a barvami. Vzhledem k častým dopravním zácpám je metro nejspolehlivějším způsobem přepravy po městě. Denně je metro funkční od 6:00 do 1:00.

Autobusy, tramvaje, trolejbusy

Kromě metra lze pro přemisťování se po Moskvě využít i autobusy či trolejbusy. Ty jsou sice velice levné, avšak nikoliv spolehlivé. Ve městě nalezneme i několik tramvajových linek, které jsou však od roku 1991 postupně rušeny. Celkově se tak vyplatí spolehnout se spíše na metro, pokud však hodláte využít některý z nadzemních dopravních prostředků, lístky platné do autobusů, tramvají i trolejbusů zakoupíte ve stáncích či trafikách.

Jízdné

Jízdenky do metra se kupují v automatech na každé stanici. Při vstupu do metra je třeba jízdenku označit u turniketu, poté již můžete cestovat libovolnou dobu až do doby, než vyjdete skrze další turnikety. Jednorázová jízdenka stojí 50 rublů, můžete si ale zakoupit balíček 5 jízdenek za 180 rublů, případně i 3 denní či 7 denní jízdenky za 400, respektive 800 rublů.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Pokud plánujete navštívit během krátkého časového intervalu co nejvíce moskevských památek a muzeí, vyplatí se Vám turistická karta Moscow Pass. S ní získáte vstupné do všech významných památek a muzeí, pěší túru po městě s průvodcem a jednu jízdu v hop on hop off busu. Kartu lze objednat přes internet a poté jen vyzvednout v některém z výdejních míst. K dostání je Moscow Pass na 1 den (30€), 2 dny (79€) či 5 dní (97€).

Každou třetí neděli v měsíci nabízí Moskva vstupné zdarma do většiny významných muzeí, díky čemuž můžete ušetřit značnou sumu.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Rudé náměstí

Rudé náměstí je bezpochyby srdcem Moskvy. Právě zde se konaly a konají státní oslavy, pochody i protesty. V blízkosti Rudého náměstí taktéž nalezneme nejvýznamnější historické budovy, muzea i úřednické objekty.

GUM

GUM neboli Glavnyj universalnyj magazin je jedno z nejznámějších nákupních center na světě. Budova nacházející se na Rudém náměstí od nepaměti sloužila jako tržiště, dnes zde najdeme obrovské nákupní centrum s více než 1000 obchody.

Chrám Vasila Blaženého

Chrám Vasila Blaženého je bezesporu nejznámějším chrámem v Rusku. Monumentální barevně zdobená, pro někoho dokonce až kýčovitá stavba, byla postavena za doby vlády Ivana Hrozného. Sám ruský car byl se stavbou natolik spokojen, že nechal hlavního stavitele oslepit, aby už nikdy nemohl zkonstruovat tak krásnou budovu.

Chrám Matky Boží Kazaňské

U Rudého náměstí nalezneme repliku chrámu Matky Boží Kazaňské. Původní chrám byl postaven z vděčnosti kazaňské ikoně Boží Matky, po převratu byl však zbourán, jelikož překážel při májových průvodech. Na začátku devadesátých let však byla na Rudém náměstí postavena věrná replika původního chrámu.

Mauzoleum V. I. Lenina

Přímo u Rudého náměstí se nachází jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Moskvy – mauzoleum V. I. Lenina. Jedná se o jedno z mála muzeí, do kterého se neplatí vstupné. Vevnitř lze z bezpečné vzdálenosti zhlédnout nabalzamované pozůstatky sovětského revolucionáře.

Kreml

Kreml je vlastně takové město ve městě, jeho rozloha totiž činí úctyhodných 28 hektarů. Právě zde nalezneme nejvýznamnější vládní budovy, monumentální chrámy, ale i další atrakce jako je dělo Car-puška či zvon Car-kolokol

Historické muzeum

Na Rudém náměstí nalezneme také GIM, tedy historické muzeum mapující dějiny ruského národa od starověku po 21. století. Na výzdobách sálů muzea se podíleli ti nejvýznamnější ruští umělci jako A. P. Popov, V. M. Vasnecov a později I. E. Repin nebo V. A. Serov.

moskva-map

Program na jeden den

 

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Rudého náměstí a mauzolea I. V. Lenina

9:30 – 11:00 – prohlídka Historického muzea

11:00 – 11:10 – přesun k chrámu Matky Boží Kazaňské

11:10 – 12:30 – prohlídka chrámu

12:30 – 13:30 – prostor pro nákupy suvenýrů a obdivování architektury v GUM

13:30 – 13:40 – přesun k chrámu Vasila Blaženého

13:40 – 15:00 – prohlídka chrámu

15:00 – 15:15 – přesun za zdi Kremlu

15:15 – 19:30 – prohlídka areálu Kremlu (Uspenskij soubor, Car-puška, Car-kolokol, vládní budovy, Alexandrovy zahrady a mnoho dalších zajímavostí dle vlastního uvážení)

Foto: Bernt Rostad

Průvodce zdarma – Moskva
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!