Mnichov je díky své krátké vzdálenosti od českých hranic často vyhledáván jako místo odletu, nicméně město nabízí mnohem víc. Mnichov je město výborného piva a klobás, špičkového fotbalu a nalezneme zde i mnoho historických památek, které stojí za to navštívit.

Jak se nejlevněji dostat do Mnichova?

Do Mnichova se lze celkem pohodlně dostat autobusem, pět autobusových linek vypravuje Student Agency ve spolupráci s Deutsche Bahn, přičemž ceny za pětihodinovou cestu z Prahy startují na 550 Kč. Alternativou za Student Agency mohou být například Online Bus nebo Eurolines, kde lze v akci koupit jízdenky i za 500 Kč.

Pokud cestujete pouze na mnichovské letiště, vyplatí se koupit si jízdenky z Prahy přímo na letiště od Student Agency. Ta spolupracuje s Deutsche Bahn, ve výsledku tak můžete využít jeden noční autobus s odjezdem v 23:00 a příjezdem v 4:05 od Student Agency za 550 Kč nebo ranní bus s příjezdem v 12:08 od Deutsche Bahn za 850 Kč. Vzhledem k vysokým cenám za letištní transfery v Mnichově je tato varianta nejrychlejší i nejlevnější.

Dvakrát denně jezdí do Mnichova rychlík Ex Jan Hus, kterému z Prahy cesta do bavorské metropole trvá 6 hodin. Za zpáteční cestu s včasnou jízdenkou zaplatíte 1048 Kč.

Jak se dostat z/na letiště?

Mezinárodní letiště Franze Josefa Strauße v Mnichově

Doprava z/na mnichovské letiště je poměrně drahá, vyplatí se proto cestovat přímou autobusovou linkou z letiště nebo vlastním automobilem. Na výběr jsou dvě možnosti, první je využití rychlodráhy S-Bahn, na letiště jezdí linky S1 a S8, které se navzájem doplňují, a celkově tak jezdí přes den z letiště vlaky v intervalech 10 minut. Obě linky projíždějí centrem města a navazují na všechny linky metra, za cca 40 minutovou jízdu zaplatíte 10,80€. Levnější možností je cesta Lufthansa Airport Busem, který jezdí z Terminálu 1 i Terminálu 2, jízdenky se kupují u řidiče a zaplatíte za ně 10,50€ (jednosměrná) a 17€ (zpáteční).

Pokud cestujete na mezinárodní letiště Franze Josefa Strauße v Mnichově po vlastní ose, můžete využít z mnoha zastřešených i nezastřešených parkovišť. Cenově výhodná jsou především parkoviště P41, P51 a P80, přičemž z parkoviště P41 jezdí přes den každých 20 minut a v noci každou hodinu kyvadlová linka 635, která funguje pro uživatele parkoviště zdarma, stačí předložit parkovací lístek. Vlastníci parkovacích lístků také mohou jezdit v rámci zastávek S-Bahn na letišti zdarma. Orientačně zaplatíte za týdenní parkování kolem 50€, pokud Vás tedy autem cestuje více, mohly by být celkové náklady za cestu na osobu i nižší než u autobusu.

Ubytování v Mnichově

V Mnichově nalezneme širokou nabídku ubytování jak v centru města, tak i poblíž letiště. Ceny levnějších hotelů se shodně pohybují kolem 1600 Kč, pokud trávíte v Mnichově jen pár dní, asi nejlevnější a nejvhodnější variantou je ubytování v hotelech řetězce IBIS, které se nacházejí jak u centra, tak u letiště. Kompletní srovnání hotelů najdete na srovnávači Booking.

Jak se pohybovat po Mnichově?

Páteří mnichovské veřejné dopravy jsou městská rychlodráha S-Bahn a metro U-Bahn. Linky S-Bahn značené písmenem „S“ obstarávají propojení východu a západu města skrze městský tunel, a následně vedou do periferií. Metro U-Bahn má 8 linek, díky kterým se lze jednoduše a rychle pohybovat po celém městě. Metro funguje zhruba od 4:00 do 1:00. S-Bahn a U-Bahn se na některých stanicích protínají, vozy bezpečně poznáte podle barvy – S-Bahn jsou červeno bílé, zatímco U-Bahn modro bílé.

V Mnichově se také nachází 13 tramvajových a přes 60 autobusových linek. Tramvaje jezdí většinou od pěti ráno do půlnoci, některé linky mají však prodloužený provoz až do 1:30. Významné autobusové linky jsou označeny jako MetroBusy. Noční dopravu provozují tramvajové linky N16, N19, N20 a N27 plus autobusové linky N40 až N45. Centrem noční dopravy je Karlsplatz, kde se veškeré linky setkávají. Noční doprava funguje mezi 1:30 – 4:30, přes týden jsou intervaly většinou hodinové, o víkendech půlhodinové.

Mnichov je rozdělený na čtyři zóny, od kterých se odvíjí výše jízdného. Na prohlídku města si vystačíte s první zónou, naopak pokud budete využívat veřejnou dopravu pro cestu na letiště, projedete všechny čtyři zóny. Jízdenky se kupují v automatech umístěných v železničních stanicích, v metru i přímo na palubě autobusů a tramvají. Jízdenky z tramvají a autobusů jsou automaticky označeny, jízdenky koupené v automatech u metra či vlaku se musejí dodatečně označit. Jízdenky maximálně do tří stanic metra vyjdou na 1,40€, při delších cestách však budete muset zaplatit 2,70€ za každou projetou zónu. Pokud plánujete využívat dopravu častěji, vyplatí se denní jízdenky:

 • Zóna 1 – 6,20€ 1denní / 15,50€ 3denní

 • Zóny 1 a 2 – 8,30€ 1denní

 • Zóny 2, 3 a 4 – 6,20€ 1denní

 • Zóny 1, 2, 3 a 4 – 12,00€ 1denní

 

 

Jak ušetřit na pobytu

Pokud plánujete denně navštívit alespoň 3-4 objekty a používat přitom MHD, vyplatí se Vám Munich City Tour Card. S ní získáte neomezenou dopravu a kuponovou knížku na slevy do památek, muzeí a restaurací. Kartu lze zakoupit v turistických centrech na hlavním nádraží a Mariánském náměstí, ve vybraných hotelech a také v objektech, kterých se slevy týkají. Tourist Card lze zakoupit buď na centrum Mnichova, nebo i na okolní oblast včetně letiště či tábora Dachau. K dispozici jsou následující tarify

 • Centrum města 1 denní – 10,90€

 • Centrum města 3 denní – 20,90€

 • Centrum města 4 denní – 25,90€

 • Celá oblast 3 denní – 32,90€

 • Celá oblast 4 denní – 42,90€

Pokud jedete ve větší skupině, kartu pořídíte levněji díky skupinovým slevám.

Památky, které nesmíte vynechat

Mariánské náměstí

Mariánské náměstí je srdcem města, a najdeme zde proto starou i novou budovu radnice nebo nejstarší mariánský sloup v Evropě.

Kostel Panny Marie

Jedna z nejznámějších mnichovských staveb leží severozápadně od Mariánského náměstí, kde tvoří typickou siluetu města. Gotický kostel byl postaven v 15. století a aktuálně je s výjimkou renovované věže otevřen veřejnosti.

Asamkirche

Kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému je znám především díky bratřím Asamům. Právě jimi byl totiž vyzdoben interiér barokní stavby z 18. století natolik impozantně, že se kostel stal jedním z nejnavštěvovanějších míst v Mnichově.

Královská rezidence

Severně od Mariánského náměstí se nachází rozsáhlý komplex budov a parků, jehož počátky se datují již od 14. století. Během let však tato oblast podstoupila mnoho změn a dnes jsou nejpatrnější barokní a klasicistní prvky. Uvnitř areálu nalezneme i sbírky keramiky, nábytku a dalších artefaktů.

Olympijský park

Rozsáhlý park se stadiony vybudovaný pro LOH 1972 je oázou odpočinku i připomínkou sportovní akce nechvalně proslulé teroristickým útokem.

Muzeum BMW

Muzeum BMW poskytuje unikátní náhled do pozadí automobilového průmyslu. Uvidíte ukázky z výzkumných středisek i montážních linek, vstupné pro dospělou osobu činí 10€.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:00 – prohlídka Asamkirche

 • 10:00 – 10:20 – přesun na Marianplatz

 • 10:20 – 11:30 – prohlídka radnice a náměstí

 • 11:30 – 11:45 – přesun ke kostelu Panny Marie (Frauenkirche)

 • 11:45 – 13:00 – prohlídka kostela

 • 13:00 – 13:30 – přesun k Mnichovské rezidenci

 • 13:30 – 15:00 – prohlídka rezidence a parku

 • 15:00 – 15:30 – přesun linkou metra U3 ze stanice Odeonsplatz na stanici Olympiazentrum

 • 15:30 – 17:30 – prohlídka Muzea BMW

 • 17:30 – 20:00 – prohlídka Olympijského parku v Mnichově

 

Průvodce zdarma – Mnichov
Štítky:    

1 komentář u „Průvodce zdarma – Mnichov

 • 14.5.2018 (8:52)
  Trvalý odkaz

  Aktuálně jezdí vlak 4x denně Praha -Mnichov pod 6 hodin za 364,- za jeden směr.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!