Mexico City je hlavním městem Mexika a jedním z vůbec největších městka světě. Jedná se o oblast plnou kontrastů, můžete zde vidět chudinské čtvrti a luxusní distrikty i moderní mrakodrapy vedle pozůstatků aztéckého města Tenochtitlán, na jehož místě bylo Mexico City po příchodu Španělů vybudováno.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Benito Juarez International Airport

Mezinárodní letiště Benita Juaréze se nachází ve východní části města. Letiště má dva terminály, přičemž terminál T2 je využíván výhradně členy Sky Team. Oba dva terminály jsou napojeny na autobusové linky a železniční linku light rail.

Železniční spojení

Nejrychleji se z letiště do centra města dostanete prostřednictvím nadzemky. Stanice se nacházejí na obou terminálech a jsou značeny logem M. Pro cestu z terminálu T2 ze stanice Pantitlán je možno využít linky 1,5 a 9, přičemž linkou č. 1 se dostanete přímo do centra. Pro cesty z terminálu T1 je nejlepší přestoupit právě na stanici Pantitlán u T2 a pokračovat odtud linkou 1. Jízdenka do metra stojí 5 MXN, využít můžete i kreditové jízdenky Tarjeta Disrito.

Autobusové spojení

Z letiště Benita Juareze pochopitelně vyjíždí i řada autobusových linek. Pro turisty je nejzajímavější především linka Metro Busu č. 4, která vás za 30 pesos odveze z obou terminálů přímo do centra. Pro cestu je nicméně třeba dokoupit i plastovou kreditovou jízdenku za dalších 10 pesos.

 

Ubytování v Mexico City

 

Mexico City je místem velkých kontrastů, i co se týče ubytování. Zatímco nejlevnější hostely na okrajích města začínají s cenami na 100 Kč na noc, ubytovat se můžete i v přepychových hotelech v centru města. Obecně je však Mexico City poměrně levnou destinací, a standardní pokoj pro dva s vlastní koupelnou lze pořídit cca za 600 Kč na noc.

 

Doprava v Mexico City

 

Mexico City disponuje jedním z nerozvětvenějších a nevytěžovanějších systémů metra na světě. Tamní Sistema de Transporte Colectivo se skládá z 12 linek a 225 kilometrů dlouhé dráhy.

Jízdenky do metra se kupují v automatech označených nápisem Taquilla, v nichž lze pořídit jednorázové jízdenky za 5 pesos. Zakoupit lze i balíčky po pěti či deseti jízdenkách. Alternativou jsou poté také dobíjecí kreditové karty za 10 pesos, které jsou výhodné v tom, že šetří čas, a jsou proto využívány výhradně místními.

Alternativou za metro jsou klasické autobusy, z nichž nejdůležitější jsou především tzv. Metrobusy, které jsou většinou rychlejší a pohybují se na delší vzdálenosti. Jízdenky do Metrobusů vyjdou na 6 pesos, zatímco ty klasické na 3 pesos. Podobně jako v metru se jízdenky kupují v automatech ve větších autobusových zastávkách.

 

By: Paul Sableman
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Přestože veřejná doprava v Mexico City může působit poněkud chaoticky, jedná se o extrémně levný způsob pohybu po městě. Zajímavou nabídkou pro turisty je také turistická iVenture Card. Ta nabízí za 120 $ neomezené vstupné do památek, show i vouchery na procházky městem s průvodcem. Přestože kvůli samotným památkám se karta nevyplatí, pokud budete chtít vidět mexické zápasníky v akci nebo prozkoumat slavný stadion Azteca, karta se vyplatí.

 

Památky v Mexico City

 

Zócalo

Zócalo neboli oficiálně Plaza de la Constitución je centrální městské náměstí, na němž byla v roce 1813 představena první mexická ústava. Jedná se o jedno z největších náměstí na světě a nejstarších evropských náměstí v Americe. Turisticky je Zócalo atraktivní převážně díky přilehlému Národnímu paláci, Katedrále a chrámu Templo Mayor s aztéckými relikviemi.

 

Templo Mayor

Přestože Tenochtitlán patřil v době příjezdu Evropanů do Ameriky mezi vůbec největší města na světě, prakticky celé město bylo srovnáno se zemí a přestaveno na dnešní Mexico City. Během minulého století se nicméně podařilo odkrýt pozůstatky aztéckých staveb v čele s hlavním městským chrámem Templo Mayor, který se podařilo částečně zrekonstruovat.

 

By: David Jones

 

Catedral Metropolitana de la Asunción de María

Catedral Metropolitana de la Asunción de María či zkráceně jen Katedrála je nejvýznamnější městskou sakrální budovou a jednou z nejstarších katedrál v Americe. Monumentální budova byla vystavena na místě původního aztéckého chrámu, a přestože byl základní kámen položen již v roce 1525, stavba budovy trvala přes 250 let.

 

Palacio Nacional

Na východní straně náměstí Zócalo leží nepřehlédnutelný 200 metrů široký Národní palác. Koloniální budova byla postavena na místě původního aztéckého paláce a dnes se jedná o sídlo prezidenta Mexika. K dispozici je návštěva pompézně zdobených interiérů a malebných nádvoří.

 

Parque Alameda Central

Parque Alameda Central je velice pečlivě udržovaný park s řadou sousoší a fontán vybudovaný v roce 1592 na místě původního aztéckého tržiště. I dnes se jedná o velice rušné místo, konají se zde vánoční trhy a i díky nedalekému uměleckému Museo de Artes Plácticas a divadlu Teatro de Bellas Artes se jedná o oblíbené místo umělců a studentů.

 

Plaza de las Tres Culturas

Typickým důkazem kontrastů v Mexico City je náměstí Plaza de las Tres Culturas neboli Náměstí tří kultur. Jedná se o ruiny aztéckého města Tlatelolco, kde kladli Aztékové v roce 1521 poslední odpor španělským conquistadorům. K vidění jsou zde zbytky aztéckých chrámů, oltářů a dalších budov, vedle nichž leží barokní španělské kostely a moderní městské budovy.

 

Park Chapultepec

Chapultepec je největší a nejoblíbenější park ve městě. Jedná se o malebnou oblast s říčkami a terasami, kterou si oblíbili již toltéčtí a aztéčtí vládci, kteří si zde postavili letní paláce. I dnes jsou zde k vidění pozůstatky indiánských budov, poblíž nichž se nachází řada historických, antropologických i uměleckých muzeí.

 

By: Ari Helminen

 

Antropologické museum

Mexické národní antropologické museum je jedním z nejvýznamnějších muzeí svého typu na světě. Museum ležící v parku Chapultepec nedaleko obřího monolitu u jeho vstupu mapuje historii a osudy původních obyvatel Nového světa a zobrazuje velice cenné aztécké vykopávky.

 

Palacio de Bellas Artes

Palacio de Bellas Artes je patrně nejvýznamnější secesní památkou ve městě. Jedná se o koncertní síň navrženou italským architektem Adamem Boarim, která je natolik pompézně zdobená, že po svém otevření v roce 1934 se postupně propadla o celé čtyři metry do země.

 

By: Esparta Palma
 
Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka Zócalo a Templo Mayor

9:00 – 10:00 – prohlídka Catedral Metropolitana de la Asunción de María

10:00 – 11:30 – prohlídka Palacio Nacional

11:30 – 12:00 – procházka kolem Teatro de la Ciudad k Palacio de Bellas Artes

12:00 – 13:00 – prohlídka budovy

13:00 – 14:30 – prohlídka přilehlého Parque Alameda a památníku Benita Juaréze

14:30 – 15:00 – prohlídka Museo de Artes Plácticas

15:00 – 15:40 – procházka historickým centrem k Plaza de las Tres Culturas

15:40 – 17:30 – prohlídka náměstí a tamního Templo de Santiago

 

9:00 – 10:30 – prohlídka Museo de Arte Moderno nedaleko parku Chapultepec

10:30 – 12:00 – prohlídka hradu Castillo de Chapultepec

12:00 – 14:30 – prohlídka parku

14:30 – 16:00 – prohlídka Museo Nacional de Antropología

Průvodce zdarma – Mexico City
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!