Lisabon jakožto hlavní město Portugalska láká na historické památky, z nichž nejproslulejší je dozajista oblast přístavu, odkud vyplouvali portugalští objevitelé v dobách největšího rozmachu říše. Cestovatele naprosto okouzlí úzké křivolaké uličky města i nostalgické tramvaje, které jsou jedním z nejtypičtějších symbolů města.

Jak se dostat z letiště?

 

International Airport Lisbon Porleta

Spojení metrem

Lisabonské letiště se nachází v blízkosti centra města, díky čemuž je letištní transfer jednoduchý a levný. Letiště je s centrem města spojeno skrze červenou linku metra, zastávka Aeroporto se nachází na terminálu 1. Pokud cestujete skrze terminál 2, můžete pro přepravu k zastávce metra zdarma využít letištní autobusy. Výhodou je, že zastávka Aeroporto se nachází v zóně L, takže pro cestu do centra si vystačíte s obyčejnou jednorázovou jízdenkou za 2,85€, případně 1,40€ s Via Viagem Card.

 lis_let

Ubytování v Lisabonu

Lisabon nabízí velice širokou nabídku ubytovacích zařízení. K dispozici jsou levné hostely i pětihvězdičkové hotely, cena za běžný pokoj pro dva s dobrou dostupností do centra se dá pořídit za cca 1500 Kč na noc. Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Boooking.

Jak se pohybovat po městě?

 

Lisabon je známý svými nostalgickými tramvajovými vozy, které fungují na čtyřech z celkově pěti tramvajových linek (12, 18, 25 a 28). Jediná moderní tramvajová linka je linka č. 15, která mimochodem jezdí do historického Beléma. U turistů je však mnohem populárnější linka 28, která jezdí napříč všemi důležitými památkami a nabízí krásný a přitom levný zážitek.

Tramvaj je skvělá volba pro pohyb přímo v centru, pokud však nebydlíte v hotelu nacházejícím se u tramvajové tratě, nejspíše budete závislí i na lisabonském metru. V Lisabonu nalezneme 4 linky označené podle barev – Linka Azul (modrá), Verde (zelená), Amarela (žlutá) a Vermelha (červená). V Lisabonu se setkáte s dělením města do několika zón, prakticky celé město pokrývá zóna L, některé okrajové stanice metra se nacházejí v zóně 1 a do dalších zón jezdí jen příměstské autobusy. První metro vyjíždí v 6:30 a poslední v 1:00, pro turisty je často matoucí to, že metro jezdí netradičně nalevo.

Jednorázová jízdenka do tramvaje, metra či autobusů lze pořídit v automatech ve stanicích metra a s výjimkou metra také u řidičů. Standardní jízdné je 2,85€, mnohem výhodnější však je založit si tzv. Via Viagem Card, což je čipová karta, kterou za 0,50€ zakoupíte v automatech na stanicích metra a následně na ni nahráváte jízdné. Za jednorázovou jízdenku s Via Viagem Card zaplatíte jen 1,40€, případně si můžete na kartu nahrát celodenní jízdné za 6,00€. Kartu přiložíte k přístroji nacházejícím se u předních dveří tramvají a autobusů nebo u turniketů v metru, načež se Vám strhne jízdné.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Podobně jako například v Paříži nabízí mnoho muzeí a památek vstupné zdarma každou první neděli v měsíci, akce většinou probíhá dopoledne do 14:00. Zdarma díky tomu můžete navštívit atrakce jako Jeronýmský klášter, Belémskou věř či Archeologické muzeum. Za zmínku stojí i to, že do mnohých památek se dostanete pouze za dobrovolné vstupné, levně tak můžete navštívit například museum Berardo, kostel Sao Roque, baziliku Estrela či kostel Santa Catarina.

Ne každý si může dovolit luxus plánovat návštěvu Lisabonu na první neděli v měsíci, pokud však chcete levněji navštívit hlavní atrakce, pořiďte si turistickou kartu Lisboa Card. K dispozici je karta na 24 hodin za 18,50€, 48 hodin za 31,50€a 72 hodin za 39,00 €, v ceně karty je neomezené jízdné veřejnou dopravou a vstupné do hlavních atrakcí jako Jeronýmský klášter a Belémská věž, na další atrakce jsou poskytnuty slevy obvykle 10 až 50 %. Kartu lze objednat a vyzvednout na infostánku na letišti nebo na náměstí Comercio v centru, platnost začíná při prvním vstupu na kartu.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Hrad sv. Jiří

Hrad svatého Jiří tvoří dominantu Lisabonu, právě zde tedy nalezneme nejlepší místo pro vyhlídku na celé město. Hrad byl postaven již v 6. století a sloužil jako sídlo vlády Římanů a poté i Maurů. Budova utrpěla značné škody při zemětřesení, přesto se však jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Lisabonu.

Katedrála Sé

Katedrála Sé je jednou z nejstarších budov v Lisabonu, vybudována byla již v roce 1150. Svým stářím, vzhledem i důležitostí je velice podobná například pařížskému Notre Dammu.

Elevador Santa Justa

Výtah Santa Justa je unikátní stavbou z industriální éry postavenou Raoulem de Mesnier du Ponsard – žákem samotného Gustava Eiffela. Výtah tyčící se do výšky 45 metrů spojuje čtvrti Baixa Chiado a Bairro Alto. Jízda výtahem s krásnou vyhlídkou na město vyjde na 2,80€.

Most 25. dubna a Most Vasco de Gama

V blízkosti Lisabonu nalezneme dva velice významné mosty. Most 25. dubna vybudovaný v roce 1966 je s 2278 metry prodlouženou kopií slavného amerického Golden Gate Bridge. Most Vasco de Gama z roku 1998 zase patří se 17 kilometry délky mezi nejdelší mosty na světě.

Jeronýmský klášter

Jeronýmský palác je památkou zapsanou na seznamu UNESCO nacházející se ve staré čtvrti Belém. Klášter z 16. století je znám tím, že se zde pomodlil Vasco de Gama a jeho muži před památnou výpravou. Dnes zde nalezneme také místo posledního odpočinku portugalského mořeplavce.

Torré de Belém

Torré de Belém je pevnost vybudovaná v roce 1515, jejímž úkolem bylo střežit městský přístav. Slavná věž pevnosti je první lisabonská budova, kterou mořeplavci vídali cestou ze svých plaveb, a stala se tak symbolem objevitelských plaveb. Vstupné do věže činí 4,00€.

Oceanárium

Nedaleko nákupního centra Oriente nalezneme jedno z největších oceanárií na světě. Pozorovat zde můžete přes 25 000 ryb, korýšů, ptáků i savců. Největším lákadlem oceanária jsou samozřejmě žraloci a hravé vydry. Vstupné pro návštěvníky od 13 let činí 14,00€, mladší děti mají vstupenky za 9,00€, případně můžete využít rodinné vstupné 2+2 za 36,00€.

lis_map

Program na jednodenní návštěvu

 

 • 8:00 – 9:30 – prohlídka Torré de Belém
 • 9:30 – 11:00 – prohlídka Jeronýmského kláštera
 • 11:00 – 11:30 – přesun tramvají linky 15 ze zastávky Belem okolo Mostu 25. dubna na zastávku Cais do Sodre
 • 11:30 – 13:30 – prohlídka katedrály Sé
 • 13:30 – 14:00 – přesun k Elevador Santa Justa
 • 14:00 – 15:00 – jízda výtahem, výhled na město
 • 15:00 – 15:30 – přesun k hradu sv. Jiří
 • 15:30 – 17:30 – prohlídka hradu, vyhlídka na město

Foto: Laura.rr

 

Průvodce zdarma – Lisabon
Štítky:        

1 komentář u „Průvodce zdarma – Lisabon

 • 13.3.2019 (22:32)
  Trvalý odkaz

  Behem pobytu budeme mit pujcene auto. Jak je to s cestovanim po Lisabonu autem? Je to realna varianta? Jak to tam vypada s parkovanim? Dekuji

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!