Průvodce zdarma – Lipsko

Průvodce zdarma – Lipsko

Lipsko bývá velice často využíváno jako přestupní stanice, ze které se dá pohodlně a především levně létat do přímořských destinací. I samotné město Vám však rozhodně má co nabídnout, Lipsko je kulturní město, kde získali vzdělání velikáni jako Goethe, Nietzsche či Angela Merkelová, kde působili hudební géniové jako Wagner, Schuman nebo Bach a v neposlední řadě je Lipsko místem, kde se při církevní reformaci či napoleonských válkách psaly evropské dějiny.

Jak se nejlevněji dostat do Lipska?

Přímé autobusové spojení mezi Prahou a Lipskem zajištuje společnost Flixbus, cena za jednu jízdu je 17€. Pokud cestujete na letiště v Lipsku, zvažte i cestu vlakem. Zpáteční včasnou jízdenku s přestupem v Drážďanech pořídíte za 1324 Kč, výhodou je, že se za 4,5 hodiny dostanete z Prahy přímo před odletový terminál na zastávku Leipzig Halle Flughafen.

Jak se dostat na letiště?

Co se týče spojením mezi letištěm a městem Leipzig, nejvýhodnější je doprava vlakem. Moderními vlaky IC, příměstskou linkou S5 či klasickým osobákem se ze zastávky Halle Flughafen do centra dostanete asi za 20 minut a za jízdu zaplatíte již od 4,40€.

Pokud jedete do Lipska automobilem, je vhodné parkování zarezervovat předem. K dispozici díky tomu máte nižší ceny a výběr místa zdarma. Přepravu mezi parkovištěm a letištěm zajišťují zdarma mikrobusy. Co se cen týče, při včasném nákupu lze pořídit týdenní parkování i do 30€, viz zde.

Ubytování v Lipsku

V Lipsku se dá sehnat ubytování za přijatelné ceny, noc ve sdíleném pokoji v hostelu stojí cca 500 Kč, za pěkný pokoj pro dva v blízkosti centra dáte zhruba 1700 Kč. Skvěle vypadá například levný, ale velice pěkný hotel McDreams Leipzig, pokud hledáte ubytování u letiště, nejpraktičtější je asi nedaleká pobočka řetězce IBIS Styles. Kompletní nabídku ubytování je nejlepší prohlédnout na internetovém srovnávači Booking.

Jak se pohybovat po Lipsku?

Lipsko nabízí velice propracovaný a moderní systém veřejné dopravy, se kterým pohodlně zvládnete všechny hlavní atrakce během jediného dne. Veřejná doprava stojí na 13 tramvajových linkách, které jezdí spolehlivě, často a rychle, a vyplatí se proto spolehnout se na ně spíše než na autobusy. V Lipsku se aktuálně nachází mnoho objížděk, tramvaje proto často jezdí s označením „E“, které indikuje, že tramvaj nejede po běžné trase. Kromě toho se můžete setkat i s označením „S“, které značí tramvaje objíždějící turistické trasy. Tramvajové linky doplňuje i několik desítek autobusových linek, které však jezdí spíše na okraje města a jsou poměrně pomalé, vždy se proto vyplatí spolehnout se spíš na tramvaje. Pro cesty do periferií můžete využít vlaky S-Bahn, které jezdí i na letiště.

Jízdenky na veřejnou dopravu můžete zakoupit v automatech na tramvajových a železničních zastávkách, popřípadě ve stáncích s logem LVB. Jízdenky se následně označují v tmavě modrých označovačích nacházejících se v tramvajích a autobusech, pokud cestujete vlakem, je třeba si lístek označit na nástupišti. Nepřestupní jízdenka stojí 1,60€ a přestupní 2,40€, nejvíce se ale vyplatí tzv. Tageskarte, se kterou máte za 6,00€ neomezenou přepravu vlaky, tramvajemi i autobusy na celý den.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete navštívit více památek, mohla by se Vám vyplatit turistická karta Leipzig Card. S ní získáte neomezenou dopravu tramvajemi, autobusy i místními vlaky linek RE, RB a MRB zrovna tak jako slevy až 50% na památky, restaurace a festivaly. Jednodenní karta stojí 10,90€, třídenní varianta pak 21,90€, výhodou je, že kartu lze na oficiálních stránkách objednat a poslat na Vámi zvolenou adresu, popřípadě si ji můžete vyzvednout v turistickém centru.

Památky, které nesmíte vynechat

Kostel sv. Tomáše (Thomaskirche)

Kostel sv. Tomáše je z historického hlediska jednou z nejdůležitějších sakrálních budov v Evropě. Právě zde totiž započal Martin Luther v 16. století církevní reformací, jeho odkaz připomíná bronzová pamětní deska a barevní vitráže na jižní straně kostela. Zážitkem je také návštěva koncertu světově známého chlapeckého sboru kostela sv. Tomáše Thomanerchor.

Kostel sv. Mikuláše (Nikolaikirche)

Druhý nejznámější lipský kostel láká na velice impozantní interiér zdobený malbami. Velikou atrakcí jsou zde také masivní varhany, za 5€ průvodce vždy od 16:30 provede výklad i ukázku tohoto hudebního nástroje.

Památník Bitvy národů

Lipsko proslulo jako dějiště největší bitvy 19. století, ve které se střetla vojska Napoleona Bonaparte s aliancí Pruska, Rakouska, Ruska a Švédska. Na památku obětem byl na místě bojů postaven mohutný a zejména Němci často navštěvovaný památník.

Bach Museum

V Lipsku dlouhá léta žil a následně také zemřel hudební génius Johann Sebastian Bach a na jeho počest zde krom nespočtu památníků bylo vybudováno i jeho muzeum, kde můžete nahlédnout do soukromí slavného skladatele. Vstupné činí 8€, děti do 16 let mají vstup zdarma.

Südfriedhof

Südfriedhof je známý hřbitov s malebnou kaplí nacházející se nedaleko Památníku Bitvy národů. Odpočívá zde například známý horolezec Hans Meyer.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 11:00 – prohlídka Bachova muzea

 • 11:00 – 12:30 – prohlídka Thomaskirche nacházejícího se hned vedle muzea

 • 12:30 – 12:45 – přesun na bývalý trh (Markt)

 • 12:45 – 13:15 – prohlídka náměstí

 • 13:15 – 13:30 – přesun k Nikolaikirche

 • 13:30 – 15:00 – prohlídka kostela, případně možnost návštěvy univerzitního muzea

 • 15:00 – 15:15 – přesun k univerzitě

 • 15:15 – 16:15 – prohlídka univerzitního areálu

 • 16:15 – 16:45 – přesun tramvají linky 15 ze stanice Ostplatz na Südfriedhof

 • ke vzdálenějšímu Památníku Bitvy národů

 • 16:45 – 17:15 – prohlídka památníku

 • 17:15 – 18:30 – prohlídka hřbitova Südfriedhof