Průvodce zdarma – Kyjev

Průvodce zdarma – Kyjev

Hlavní město Ukrajiny nabízí zcela něco jiného, než drtivá většina měst. „Matka ruských měst“, jak je Kyjevu přezdíváno, láká turisty na unikátní zlatem zdobené pravoslavné chrámy, temné osudy nedaleké elektrárny Černobyl i nízké ceny, svou krásou toto město očaruje prakticky každého cestovatele.

Jak se dostat z letiště?

International Airport Kyiv Zhulyany

Z letiště Zhulyany se lze pohodlně a levně dostat minibusy a trolejbusy veřejné dopravy, které trasy obsluhují od 6:30 do 22:30. Nejrychleji se na metro a následně do centra dostanete trolejbusy linek 9 a 22. Jízdenky do trolejbusů se kupují ve stáncích před nástupištěm a u řidiče, cena činí 3 UAH (cca 4 Kč). Kromě trolejbusů se na metro dostanete také minibusy linek 169, 302, 368, 482, 496, 499 a 565. Jízdné se u minibusů pohybuje mezi 3 a 6 UAH, platí se při vstupu do vozu.

Kyiv Boryspil International Airport

Spojení mezi letištěm Boryspil a centrem města zajišťují fialové Sky Busy jezdící z terminálů B a D. Přes den jezdí autobusy každých 15 minut, noční spoje mají hodinové intervaly. Autobusy staví na zastávce metra Kharkivska a na železniční stanici Pivdenny. Jízdenku koupíte ve stánku Sky Busu na letišti nebo přímo u řidiče za 50 UAH (cca 55 Kč).

Ubytování v Kyjevě

Přestože Kyjev rozhodně není dějištěm současných bojů na území Ukrajiny, tyto neblahé události mají vliv na velice nízké ceny ubytování v ukrajinské metropoli. Pěkný pokoj pro dva v blízkosti centra se dá sehnat bez problémů kolem 800 Kč za noc. Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Booking, pokud plánujete využít turistickou kartu Kiev City Card, zkontrolujte, zda Vámi vybrané ubytování neposkytuje dodatečnou slevu.

Jak se pohybovat po Kyjevě?

Kyjevské metro se skládá ze tří linek, které se podobně jako v pražském metru navzájem protínají v centru města. Pro dopravu v metru jsou zapotřebí žetony, které jsou platné pouze v metru. Při vstupu do metra je třeba do turniketu vhodit jeden žeton, načež se otevřou vrátka, doba v přepravním prostoru není nijak omezená, a můžete tak cestovat libovolně dlouho a využít přestupy dle libosti. Žetony koupíte za 2 UAH (cca 2,50 Kč) v automatech nebo značených stáncích v každé stanici metra. Metro funguje od 5:30 do 0:45.

Metru sekunduje široká síť autobusových a trolejbusových linek, které jsou sice také levné (jízdenka stojí 1,50 UAH), ale již méně spolehlivé než metro. V centru nalezneme i linky tramvajové, stěžejní jsou především „rychlolinky“ 1 až 5. Jízdenka stojí 1,50 UAH a můžete si jí koupit u průvodčího či v automatu na zastávce. Autobusové, trolejbusové i tramvajové linky většinou začínají provoz kolem 5:30, značně se však liší doba ukončení provozu, která se pohybuje mezi 21:00 až 1:00, nejdéle většinou jezdí trolejbusy. V Kyjevě funguje jediný noční spoj – linka 332, která spojuje jih města s letištěm Boryspil, vyplatí se tak objednat si taxi, která jsou v Kyjevě poměrně levná.

Jak ušetřit na pobytu?

Kyjev je i na naše poměry velice levnou destinací, přesto na vstupném, jídle i ubytování můžete ušetřit ještě víc díky Kiev City Card. Díky této turistické kartě získáváte vstupné zdarma do muzeí a památek, jízdné v metru, plavbu lodí po městě, pěší naučnou exkurzi a mnoho slev do restaurací i hotelů, určitě se vyplatí zkontrolovat si, jestli Vámi vybraný hotel neposkytuje slevu na City Card. Kartu lze zakoupit v jednom z mnoha automatů umístěných na letišti i v centru, k dispozici jsou karty s platností 2 dny (300 UAH), 3 dny (400 UAH) a 5 dní (500 UAH).

Památky, které nesmíte vynechat

Majdan Nezaležnosti

Majdan Nezaležnosti neboli zkráceně Majdan je hlavním kyjevským náměstím. Nalezneme zde krásné fontány a sloup připomínající ukrajinskou nezávislost z roku 1991. Majdan je také místem národních svátků i protestů.

Chreščatyk

Chreščatyk je asi nejznámější kyjevská ulice, která vede na Majdan. Nalezneme zde trhy, restaurace i státní a městské instituce jako například kyjevskou radnici.

Kyjevskopečerská lávra

Kyjevskopečerská lávra je pravoslavný klášterní komplex zapsaný na seznam UNESCO, jehož počátky se datují již od roku 1051. Nalezneme zde podzemní labyrint, mumifikované mnichy i 96 metrů vysokou zvonici. Do kostela se smí vstoupit pouze se zakrytými koleny a rameny, ženy by poté měly mít i zakryté vlasy.

Chrám sv. Michala

Chrám sv. Michala je pravoslavný chrám pocházející již ze 12. století. V roce 1936 byl na popud komunistů zničen a původní podoba tak pochází až z rekonstrukce z roku 1999.

Chrám sv. Sofie

Chrám sv. Sofie byl postaven v 11. století z vůle Jaroslava Moudrého. Během své existence byl chrám několikrát poničen, současná podoba pochází z 18. století a nese se v duchu ukrajinského baroka. V současné době je chrám zapsán na seznamu UNESCO.

Muzeum Černobylu

Muzeum Černobylu je odkazem na tragický osud 90 km vzdálené jaderné elektrárny. Nalezneme zde pozůstatky z vysídlených měst a další až hrůzu nahánějící artefakty. Vstupné na prohlídku je 10 UAH, tedy zhruba 10 Kč.

Program na jednodenní návštěvu

  • 9:00 – 10:30 – prohlídka Muzea Černobylu

  • 10:30 – 11:00 – přesun ke katedrále sv. Sofie

  • 11:00 – 12:00 – prohlídka katedrály

  • 12:00 – 12:30 – přesun a prohlídka Majdanu

  • 12:30 – 13:15 – procházka třídou Chreščatyk k Paláci sportů a následně k Kyjevskopečerské lávře

  • 13:15 – 15:30 – prohlídka klášterního komplexu

  • 15:30 – 16:00 – přesun podél Dněpru k chrámu sv. Michala

  • 16:00 – 17:30 – prohlídka chrámu