Ko Samui je třetí největší thajský ostrov, jenž se stále častěji dostává do katalogů cestovních kanceláří. Ostrov Ko Samui je proslavený dlouhými palmami lemovanými písečnými plážemi s křišťálově čistou vodou i vodopády zdobené džungle ukrývající buddhistické chrámy.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Ko Samui Airport

Ko Samui je malé letiště vybudované společností Bangkok Airways, která je zde stále hlavním operátorem. Letiště Ko Samui nabízí převážně vnitrostátní lety do Bangkoku, Phuketu či Chiang Mai, lze se odsud nicméně dostat i do dalších měst jihovýchodní Asie.

Autobusové spojení

Z letiště Ko Samui se lze poměrně pohodlně dostat minibusy. Standardní minibusy nabízejí 20 minutovou jízdu do Chawengu za 120 bahtů, luxusnější minibusy s klimatizací nabízejí jízdenky za 400 bahtů.

 

 

 

Ubytování na Ko Samui

 

Na Ko Samui stále nalezneme i starší penziony, s příchodem masového turismu na počátku 21. století se v tamních letoviscích nicméně budují nové apartmánové domy, hotelové komplexy a bungalovy. Co se cen týče, jedná se o jednu z nejlevnějších destinací s cenami začínajícími na 200 Kč na noc. Za ceny kolem 400 Kč na noc přitom získáte ubytování na úrovni evropského standardu.

 

Doprava po Ko Samui

 

Veřejnou dopravu po Ko Samui zajišťují tzv. songthaewy, tedy mikrobusy projíždějící orientačně dané trasy. Mezi jednotlivými městy projíždějí hnědě označené vozy, v nichž řidiči většinou požadují plošné jízdné 100 bahtů.

Komfortnější alternativou za songthaewy jsou taxislužby. Na Ko Samui je nicméně třeba více než kde jinde v Thajsku vyjednávat o ceně a stát si na užití taxametru, cena za 1 km by se pak měla pohybovat kolem 15 bahtů.

Ještě více prostoru nicméně získáte, půjčíte li si na Ko Samui automobil, nebo ještě levnější a zde rozšířenější skútr.

 

 

By: Thomas sauzedde
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Kromě levného ubytování a jídla v pouličních stáncích ušetříte i díky volnému vstupnému do předních atrakcí, jako jsou chrámy Velkého Buddhy či Wat Plai Laem. Zdarma jsou i všechny ostrovní pláže či vstup do národních parků včetně vodopádů Namuang.

 

Turistické atrakce na Ko Samui

 

Angthong Marine Park

Angthong je chráněné souostroví 42 ostrůvků tvořených vápencovými skalisky vystupujícími z moře. Jemné písečné pláže zde střídají mangrovové lesy a neprostupné džungle, které jsou domovem chráněných rostlinných i živočišných druhů.

 

Velký Buddha

Na severním pobřeží Ko Samui se nachází slavná svatyně zasvěcená Velkému Buddhovi. V centru svatyně se tak nachází 12 metrová zlatá socha Velkého Buddhy obklopená svatyněmi i tržišti s přívěšky pro štěstí a dalšími suvenýry.

 

By: Hajime NAKANO

 

Wat Plai Laem

Wat Plai Laem je buddhistický chrám ležící nedaleko svatyně Velkého Buddhy. Nejzajímavějšími částmi tohoto pestrobarevného chrámu jsou sochy bílého Buddhy a 18ti ruké bohyně Guanyin. Součástí areálu je také jezírko se zlatými rybkami, které si za příspěvek chrámu mohou lidé nakrmit.

 

Wat Khunaram

Wat Khunaram se do podvědomí turistů dostal poněkud méně tradičním způsobem nežli zbylé thajské chrámy, hlavní turistickou atrakcí je zde totiž mumie tamního mnicha. Uctívaný Luong Pordaeng zemřel v roce 1973 v meditativní poloze a na vlastní přání se nechal vystavit do vitríny před oltář. Ani po více než 40 letech netknuté tělo mnicha jeví jen malé známky rozkladu, což buddhisté zdůvodňují počestným životním stylem v Buddhově učení.

 

By: Jason Eppink

 

Bophut

Bophut je rybářská vesnička rozkládající se kolem dlouhé písečné pláže. Prakticky hned na pláži se rozkládají malebné butiky i restaurace. Každý památek se zde navíc konají rybářské trhy, na které se sjíždí rybáři z celého ostrova.

 

Pláž Lamai

Lamai je oblíbená pláž s velice jemným světlým pískem a řadou unikátně vypadajících přírodních soch tvořených vodou vyhlazenými kameny. Nejslavnější kamenné obrazce se nazývají Hin Ta a Hin Yai (dědeček a babička), které mají připomínat mužské a ženské reprodukční orgány.

 

Vodopády Namuang

Přestože ostrov Samui je plný rozmanitých vodopádů, za návštěvu stojí především vodopády Namuang. Ty stékají po pestrobarevných skalách mezi korunami stromů a tvoří přírodní bazény, ve kterých se lze vykoupat.

 

By: Holiday Point
 
Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Velkého Buddhy

9:30 – 10:00 – přesun k nedalekému chrámu Wat Plai Laem

10:00 – 11:30 – prohlídka chrámu

11:30 – 12:00 – přejezd do Bophutu

12:00 – 13:30 – prohlídka městečka

13:30 – 14:30 – přejezd jižně k pláží Lamai

14:30 – 16:00 – koupání a prohlídka kamenných útvarů

16:00 – 16:30 – přejezd k Wat Khunaram

16:30 – 18:00 – prohlídka chrámu

Průvodce zdarma – Ko Samui
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!