Katovické letiště je od českých hranic vzdálené jen zhruba 100 kilometrů, což je v kombinaci se skvělými cenami nízkonákladových aerolinek důvodem, proč je u Čechů toto město tak populární jako místo odletů. I Katovice samotné však mají turistům co nabídnout, rozhodně tak stojí za to, strávit v Katovicích alespoň jeden den navíc.

Jak se nejlevněji dostat do Katovic?

Do Katovic se lze pohodlně dostat z Ostravy autobusy Student Agency, které jezdí jednou denně a dovezou Vás za dvě hodiny a 250 Kč na autobusové nádraží nedaleko hlavního vlakového nádraží. Pokud cestujete z Prahy, ideální volbou pro cestu do Ostravy jsou vlaky Regio Jet, jelikož na ně autobus Student Agency navazují.

Další možností jsou autobusy Leo Express, které jsou vypravovány z Bohumína a navazují na vlaky Leo Express, za jízdenku z Bohumína do Katovic zaplatíte 250 Kč, autobus staví na stejném místě jako v případě Student Agency.

Pokud je Vašim cílem katovické letiště, můžete využít i Tiger Express, který jezdí z Ostravy přímo na Terminál A, cena je přitom standardně 450 Kč, ale pokud jsou jízdenky v akci, dostanete se i na 299 Kč.

Jak se dostat z/na letiště?

Katowice Pyrzowice Airport

Pro dopravu na letiště se vyplatí využít soukromého dopravce Matuszek Bus, který Vás za 20 PLN odveze během cca 40 minut z hlavního nádraží na letiště. Přes MHD se lze na letiště dostat složitě přes zastávku Bytom, ze které jezdí autobusy linek 53 a 85, za jízdu zaplatíte zhruba 10 PLN, cesta však zabere přes dvě hodiny a autobusy jezdí zřídka.

Pokud jedete na katovické letiště automobilem, můžete využít nehlídané parkoviště P1 nedaleko terminálu, na které mají auta s českou SPZ parkující více jak 2 dny 90% slevu. Slevový kupón se vyzvedává na informacích na letišti.

Ubytování v Katovicích

Ubytování v Katovicích není drahé, za pokoj pro dva v IBISu zaplatíte kolem 700 Kč za noc, pokud budete chtít pěkný hotel v centru, vejdete se s rozpočtem pohodlně pod 1500 Kč na noc. Kompletní srovnání hotelů si prohlédněte na některém internetovém srovnávači, doporučit mohu Booking.

Jak se pohybovat po Katovicích?

Nejrychleji se lze po Katovicích pohybovat tramvajemi, které nesou označení 0 až 69. Tramvaje jezdí přes den v intervalech cca 20 minut, výhodou je, že zhruba v hodinových intervalech mnohé linky fungují i v noci. Autobusy jsou číslovány od 0 do 998 a většinou jezdí cca od pěti ráno do jedenácti večer, noční přepravu zajišťují autobusy nesoucí označení „N“. Kompletní přehled tramvajových i autobusových linek naleznete na stránkách KZK GOP, dávejte si však pozor na časté výluky jednotlivých linek.

 

Jízdenky je možné nakoupit v automatech rozmístěných na vybraných zastávkách převážně v centru města, popřípadě ve stáncích označených zkratkou dopravce KZK GOP. Cena jízdenek v MHD je závislá na počtu projetých zón, na které jsou Katovice rozděleny. Jízdenka do jedné zóny, nebo 15 minut po označení vyjde na 3,20 PLN, jízdenka do dvou zón, nebo 30 min po označení na 3,80 PLN a jízdenka do tří nebo více zón vyjde na 4,80 PLN. Pokud plánujete MHD využívat častěji, můžete využít i některý z následujících tarifů:

 • 24 hod jízdenka – 18 PLN

 • 48 hod jízdenka – 28 PLN

 • 5 denní jízdenka – 44 PLN

 • 7 denní jízdenka – 50 PLN

 

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

Katovická katedrála

Katedrála Krista Krále neboli zkráceně jen Katovická katedrála je nejznámější sakrální budovou v Katovicích. Stavba byla započata na počátku 20. století, kvůli škodám způsobeným při 2. světové válce byla však budova dokončena až v roce 1955. Na počest návštěvy Jana Pavla II. z roku 1983 zde můžeme shlédnout i sochu papeže.

Rynek

Hlavní katovické náměstí je srdcem města, kde najdeme mnoho restaurací či barů. Podoba náměstí se v minulosti mnohokrát změnila a i nyní je v plánu jeho rekonstrukce. V blízkosti náměstí nalezneme i Slezské divadlo.

Slezské muzeum

Slezské muzeum nabízí bohatou kolekci obrazů a uměleckých kousků převážně polských umělců. Vstupné na stálou expozici vyjde na 6 PLN, dočasné expozice stojí 9 PLN, a pokud chcete zhlédnout obě výstavy, můžete ušetřit a zaplatit 12 PLN.

Hlavní nádraží (Dworzec Glówny)

Hlavní vlakové nádraží v Katovicích je nejen významný dopravní uzel, ale také velice unikátní poválečná budova, kterou čeká v blízké době masivní rekonstrukce.

Památník slezských povstalců

Tento masivní monument připomíná oběti a hrdiny slezských povstání na počátku 20. let 20. století.

Spodek

Spodek (v překladu podšálek) je moderní multifunkční hala s kapacitou téměř 12 000 míst, ve které se pořádají největší kulturní a sportovní události ve městě.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:30 – prohlídka Slezského muzea

 • 10:30 – 11:00 – přesun k Památníku slezských povstalců a multifunkční hale Spodek

 • 11:00 – 12:00 – prohlídka Parku slezských povstalců a zmíněných objektů, volný prostor

 • 12:00 – 12:30 – přesun jižně alejí Korfantego k Rynku

 • 12:30 – 14:00 – prohlídka Rynku a Slezského divadla

 • 14:00 – 14:30 – přesun k hlavnímu nádraží

 • 14:30 – 16:00 – prohlídka budovy, případně nedaleké galerie

 • 16:00 – 16:30 – přesun ke Katovické katedrále

 • 16:30 – 17:30 – prohlídka katedrály

 

 

Průvodce zdarma – Katovice
Štítky:        

2 komentáře u „Průvodce zdarma – Katovice

 • 8.1.2018 (16:47)
  Trvalý odkaz

  Mám zájem o Stockholm na prodlouženy víkend. Ž nabídek jsem bohužel nepoznal, jak mám výhodnou nabídku získat, kam a co napsat. Děkuji za informaci.

  Reagovat
  • 14.1.2018 (20:15)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, šlo o tip na individuální turistiku, kde je odkaz na letenky a hotel. Pokud se v tom nevyznáte, tak bych vám nákup nedoporučoval. Do začátku bych doporučoval si zjistit co nejvíce informací i individuální turistice a jako první zvolit nějakou levnou destinaci, kde případná chyba mnoho nestojí.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!