Káhira je hlavní město Egypta a s více než 12 miliony obyvatel také nejlidnatější město afrického kontinentu. Nilská metropole přezdívaná též jako Matka světa či Big Mango je vyhlášená především díky prastarým egyptským památkám v Gíze a historickým centrem mapujícím vývoj euroasijské kultury.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Cairo International Airport

Mezinárodní letiště v Káhiře je druhým nevytěžovanějším africkým letištěm, a to i díky tomu, že je obsluhuje i linky většiny předních evropských aerolinek včetně low costů.

Autobusové spojení a taxi

Zdaleka nejlevnějším a nejautentičtějším způsobem jak cestovat z letiště v Káhiře je autobusová linka číslo 356, která vás za 2 EGP doveze až do centra na náměstí Tahrir.

Přestože autobusy veřejné dopravy jsou velice levné, ale poněkud nepřehledné a potkat v nich anglicky mluvícího řidiče je vyloženě štěstí. Většina turistů tak využívá služby Limousine service a taxi, které mají stánky v příletové hale a cesta s nimi vyjde na 100 až 200 EGP. Možná ještě výhodnější alternativou je pak služba UBER.

 

Ubytování v Káhiře

 

Nabídka ubytování v Káhiře je extrémně široká, pokud se smíříte s naprostým základem, lze levné ubytování v Káhiře najít v tamních hostelech, které s cenou začínají na 150 Kč na noc. Hotelové pokoje splňující evropský standard poté s cenou začínají na cca 600 Kč na noc, nároční cestovatelé si nicméně mohou vybrat i z nepřeberné nabídky luxusních pětihvězdičkových hotelů.

 
Doprava v Káhiře

 

Páteří veřejné dopravy v Káhiře je relativně spolehlivé, rychlé a především velice levné metro. Pomocí tří linek metra se lze pohybovat prakticky v rámci celého města, platí zde přitom jednotný tarif 1 EGP, přičemž jízdenky se kupují na stáncích v zastávkách.

Přestože v samotné Káhiře si vystačíte s metrem, pro cesty do periferií, a hlavně k pyramidám v Gíze se nejlépe dostanete autobusovými linkami. Ty jsou pro turisty méně přehledné, ale za tarify 1 nebo 2 EGP opět velice levné. Konkrétně k pyramidám se lze dostat linkami 355 a 357.

 

By: Andrew A. Shenouda

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Egypt je vyjma okruhů kolem hlavních památek opravdu velice levnou destinací a nízkonákladoví cestovatelé mohou počítat s rozpočtem kolem 500 Kč na den. Nejvíce pak ušetříte pokud se vyhnete taxi a budete využívat levné káhirské metro

 
Památky v Káhiře

 

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze ležící hned za humny Káhiry patří mezi nejvyhledávanější světové památky vůbec. Jediný dodnes dochovaný div světa je vlastně rozsáhlý komplex sestávající ze tří dominantních pyramid faraonů Chufua, Menkaurea a Rachefa, řady chrámů, nekropolí a samozřejmě také Sfingy chránící celou oblast.

 

Sakkára

Sakkára je archeologická oblast ležící zhruba 30 kilometrů jižně od Káhiry sloužící od nepaměti jako nekropole staroegyptského města Mennofer. Nejatraktivnějšími památkami v oblasti jsou pyramidy Džosera, Tetiho a Pepiho a královské hrobky.

 

By: Jasper van Osnabrugge

 

Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum založené již v roce 1857 francouzským egyptologem Augustem Mariettem schraňuje nejvzácnější egyptské vykopávky, díky čemuž se řadí mezi nejvýznamnější muzea svého druhu. Zhlédnout zde můžete kolekci šperků, egyptského umění a samozřejmě také mumií a pohřebních artefaktů.

 

Coptic Cairo

Coptic Cairo je historická čtvrť z velké části vybudovaná římským císařem Trajanem. V historickém centru jsou tak dodnes k vidění římské hradby a věže, čtvrť je nicméně zajímavá především díky mixu tamních etnik. Poblíž sebe totiž leží synagoga Ben Ezra, kostel Sv. Segia a Baccha i mešita Amr Ibn al-As.

 

Bazar Chán al-Chalílí

Chán al-Chalílí je středověký bazar a tržiště ležící v srdci islámské čtvrti Káhiry. Jedná se o velice živou oblast plnou stánků s kořením, látkami i šperky, ve které je běžné smlouvání.

 

Mešita Al-Azhar

Al-Azhar je jedna z nejposvátnějších a nejstarších mešit islámského světa. Budova z 10. století se svými minarety tvoří dominantu historické Káhiry, mimo jiné je součástí mešity také jedna z nejstarších univerzit na světě.

 

 

By: David Stanley

 

Citadela

Káhirská citadela ležící na úpatí kopců Mokattam je dílem slavného Saladina, který stavbu nechal vybudovat v roce 1176. Perlou citadely je mešita Muhammada Aliho přezdívané alabastrová mešita.

 

Mešita sultána Hassana

Mešita sultána Hassana je stavba vybudovaná mezi léty 1356 až 1363. Budova s 82 metrů vysokým minaretem je vzácným příkladem architektonického stylu Mamluk kombinující prvky islámské architektury se starověkými motivy.

 

Mešita Al Hakim

Na chalífu Al Hakima se sice historikové dívají jako na krutého vládce a bratrovraha, ale dnes díky němu můžeme obdivovat také monumentální mešitu z roku 1013. Mešita byla důležitým strategickým bodem během křížových výprav, během kterých byla stavba opevněna. Dominantou mešity Al Hakim jsou poté minarety zrenovované v roce 1303 po ničivém zemětřesení.

 

Zamalek

Zamalek je moderní čtvrť ležící na ostrůvku Gezira. Jedná se o místo s evropskou atmosférou typické řadou uměleckých muzeí a luxusních restaurací. Nepřehlédnutelnou stavbou této umělecké čtvrti je poté vyhlídková věž Cairo Tower nabízející pohled na Káhiru z výšky 187 metrů. 

 

By: Andrew A. Shenouda

 

Program na jeden den

 

Káhira

9:00 – 10:30 – prohlídka bazaru Chán al Chalílí

10:30 – 11:00 – přesun k islámské čtvrti

11:00 – 12:30 – prohlídka mešity Al-Azhar

12:30 – 14:00 – prohlídka mešity sultána Hassana

14:00 – 15:00 – prohlídka mešity Al Hakim

15:00 – 16:00 – prohlídka nedaleké městské citadely

16:00 – 16:30 – přesun metrem k Egyptskému muzeu

16:30 – 18:30 – prohlídka muzea

18:30 – 19:30 – prohlídka nedalekého Prezidentského paláce

 

Gíza

9:00 – 10:30 – prohlídka Chufuovy pyramidy

10:30 – 11:00 – přesun přes hrobky ze Staré říše k Chefreho pyramidě

11:00 – 12:30 – prohlídka pyramidy

12:30 – 14:00 – prohlídka Menkaureovy pyramidy a přilehlých Pyramid královen

14:00 – 14:30 – přesun k hrobce královny Lhentkawes

14:30 – 15:30 – prohlídka hrobek

15:30 – 16:30 – přesun přes starověké chrámy ke Sfinze

16:30 – 18:30 – prohlídka Sfingy a Chrámu Sfingy

Průvodce zdarma – Káhira
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!