Izrael je unikátní stát, který spojuje monumentální starověké památky, moderní města a odkazy přeživších holocaustu. Právě Tel Aviv a Jeruzalém jsou důkazem jistého kontrastu – zatímco prvně jmenované město je známé díky moderním čtvrtím a mrakodrapů předních finančních institucí, Jeruzalém je místo, kde vznikala náboženství ovlivňující celou historii města.

Jak se dostat z letiště?

 

Ben Gurion International Airport

Ben Gurion International Airport je s přehledem největší izraelské letiště, je proto vysoce pravděpodobné, že Vaše cesta do Jeruzaléma či Tel Avivu začne právě zde.

Vlakové spojení

Pokud cestujete z letiště do Tel Avivu, nejlepší je zvolit spojení vlakem. Z letiště jezdí vlaky v intervalech 30 minut přímo do centra města. Cesta moderními a čistými vlaky zabere zhruba půl hodiny a vyjde na 16 NIS (103 Kč)za jednosměrnou či 22,5 NIS za zpáteční cestu.

Vcelku pohodlně se lze vlakem dostat i do Jeruzaléma, neexistuje však přímá linka z letiště, a je proto vyžadován jeden přestup v Tel Avivu. Cesta tak zabere hodinu a půl a vyjde na 23 NIS.

Autobusové spojení

Autobusové spojení je vhodné pouze při cestě mezi letištěm a Jeruzalémem, v případě Tel Avivu jsou autobusy dražší než vlak a zaberou více času. Pro cestu z letiště do Jeruzaléma je třeba využít linku č. 5, která jezdí na zastávku El Al Junction, ze které se lze do centra Jeruzaléma dostat linkami 947 či 950. Cesta autobusem vyjde 24 NIS, je tedy zhruba stejně drahá jako jízda vlakem, na druhou stranu jezdí autobusy v kratších intervalech (10 až 20 minut) a kratší dobu, cesta trvá do hodiny.

izr-air

Důležité informace pro cestu do Izraele

 

Pro vstup do Izraele po dobu do 90 dnů není třeba vízum, vystačíte si s cestovním pasem. Na druhou stranu buďte připraveni na to, že při příletu i odletu na Vás na letišti čeká velice detailní bezpečnostní prohlídka a pohovor.

Pátečním setměním začíná v Izraeli šabat, což znamená, že se zavírají obchody, přestává fungovat veřejná doprava a po městě se dostanete jedině s taxi. Přes soboru je pak většina veřejných objektů zavřená, nedostanete se ani k některým památkám, jako je například Zeď nářků.

Ubytování v Izraeli

 

Ubytování v Izraeli je velice drahé, a je proto třeba počítat s tím, že ubytování bude nejspíše největší zátěží na Váš rozpočet. Nejlevnější ubytování naleznete v hostelech, kde ceny začínají na cca 1500 Kč za noc. Standardně vybavené pokoje pro dva však vyjdou na více než 2000 Kč na noc, ceny v Tel Avivu a Jeruzalému jsou téměř totožné.

Z hotelů v Jeruzalémě vypadá zajímavě New Metropole Hotel, v Tel Avivu se nám zase líbí ubytování ve studiích Live in TLV. Kompletní nabídku ubytování pečlivě prozkoumejte na srovnávacích serverech typu www.booking.com, izraelské hotely čas od času poskytují významné slevy.

Jak se pohybovat po Tel Avivu?

 

Autobusy

Přestože je již několik let v plánu stavba metra, stavební práce se stále prodlužují a nejrozšířenější dopravní prostředky v Tel Avivu jsou stále automobily a autobusy, stěžejní jsou pak linky č. 4 a 5, které projíždějí centrem města. Autobusy provozuje dopravce Dan Bus Company, do autobusů se vstupuje předními dveřmi a jízdné se většinou platí přímo u řidiče.

Jízdné

Jízdenky samozřejmě můžete koupit i dopředu, jízdné po Tel Avivu vyjde na 7 NIS. Pro časté cesty lze zakoupit i tzv. Anonymous Rav-kav Card, což je karta na kterou lze nahrávat jízdné dopředu. Výhodou je to, že jízdné je s ní o 20% nižší.

Jak se pohybovat po Jeruzalémě?

 

Tramvaj a autobusy

Na rozdíl od Tel Avivu byla v Jeruzalému otevřena první tramvajová linka, čili light rail. Vyjma toho je doprava velice podobná jako v Tel Avivu, stěžejní jsou proto stále autobusy řízené společností Dan. Jen několik autobusových linek je vybavených nápisy v angličtině, pro lepší orientaci se tak vyplatí stáhnout některou z mobilních aplikací. Tramvaje i většina autobusů začíná provoz kolem 6:00 a končí o půlnoci, během šabatu pak veřejná doprava nefunguje.

Jízdné

Jízdné je stejné jako v Tel Avivu, k dispozici jsou standardní jízdenky po 6,90NIS, jízdenky na 10 jízd za výhodnějších 55,20 NIS, případně si můžete zřídit Rav-kav Card. Je však třeba zdůraznit, že v Light-rail platí pouze jízdenky za 6,90 NIS A Rav-kav Card, jízdenky se označují ihned po vstupu do vozů u validátoru.

Spojení mezi Tel Avivem a Jeruzalémem

 

Autobusy

Mezi oběma městy se nejrychleji dostanete prostřednictvím autobusových linek. Autobusy vyjíždějí ze obou hlavních nádraží v Tel Avivu směrem do Jerusalem Central Station, odkud lze pokračovat tramvají dále do města. Cesta autobusem zabere asi hodinu a vyjde na něco kolem 20 NIS. K přesunu můžete využít například linku č. 480, která jezdí z Arlozorov Bus Terminal, či linku 405, která jezdí z hlavního nádraží v jižním Tel Avivu.

Železnice

Kromě autobusů lze mezi oběma městy cestovat i vlakem. V současné době je však stále používaný zastaralý koridor, a cesta proto zabere zhruba hodinu a půl, navíc je nutné jezdit přes stanici Jerusalem Malka Mall, což na rozdíl od Central Station není příliš dobře dostupné místo. Výhodou je však to, že vlaky jezdí přes nádhernou trasu, a ceny jsou stejné jako u autobusů.

Jak ušetřit na pobytu?

Turisté ubytování v některém z hotelů v Tel Avivu mají nárok na City Pass. Jedná se o knížečku s kupony, kterou lze vytisknout přes internet či získat v turistickém centru v Tel Avivu. Po vyplnění osobních údajů a potvrzení hotelu o ubytování získáváte možnost využívat slevové kupony, se kterými výrazně ušetříte na vstupném či jídle.

Památky, které nesmíte vynechat -Tel Aviv

Centrum

Centrum Tel Avivu se skládá z několika desítek výškových budov postavěných na přelomu milénia, z nichž největší jsou budovy Azrieli Center Circular se 193 metry a Azrieli Center Triangular se 179 metry. Mimo jiné se v centru nachází i Velká synagoga vybudovaná po 1. světové válce v roce 1926.

Neve Tzedek

Neve Tzedek je čtvrť založená v 19. století, přesto se jedná o jedno z nejstarších míst Tel Avivu. Čtvrť nacházející se na půli cestu mezi přístavem Jaffa a moderním centrem Tel Avivu je proslulá malebnými domky, četnými kavárnami a barevnými malbami na zdech.

Shuk Ha´Carmel

Shuk Ha´Carmel je největší tržiště ve městě. Naleznete zde prakticky všechno, od koření, přes koberce až po plastové postavičky z hollywoodských filmů. Ideální je trh navštívit ráno, kdy je k dispozici nejširší škála zboží.

Muzeum umění

Muzeum umění v Tel Avivu v sobě ukrývá největší sbírku židovských umělců na světě. Milovníci umění se nicméně mohou pokochat i díly světových umělců typu Picasso, Degas, Monet či Van Gogh.

Jaffa

Pokud budete toužit po chvíli klidu od ruchu moderního velkoměsta, vydejte se do historického přístavu Jaffa nedaleko města. Naleznete zde zachovanou akropolis, tradiční bleší trh a mnoho dalších historických budov z typického pískovce.

telaviv-map

Program na jeden den

 

8:00 – 10:00 – trh Shuk Ha´Carmel

10:00 – 11:30 – procházka přes moderní centrum Tel Avivu k Neve Tzedek

11:30 – 12:30 – prohlídka čtvrti

12:30 – 13:00 – přesun k přístavu Jaffa

13:00 – 14:30 – prohlídka blešího trhu

14:30 – 15:30 – prohlídka kostela sv. Michaela

15:30 – 17:30 – prohlídka akropolis a přístavu

Památky, které nesmíte vynechat -Jeruzalém

 

Zeď nářků

Zeď nářků je jedno z nejsvatějších míst judaismu na světě. Zeď nechal postavit Herodes před 2000 lety během rekonstrukce druhého jeruzalémského Chrámu. Vstup ke Zdi je volný, je však třeba projít bezpečnostní prohlídkou.

Mešita al-Aksá

Mešita al-Aksá se nachází v oblasti zvané Chrámová hora, dle islámského zákona je za mešitu al-Aksá považována celá svatyně na Chrámové hoře, židé a křesťané však většinou svatyni rozdělují na Al Aksá a Skalní dóm. Mešita, jejíž jméno v překladu znamená „Nejvzdálenější mešita“, je pak třetí nejsvatější místo islámu.

Skalní dóm

Skalní dóm je islámská svatyně v centru Chrámové hory, která je také často mylně nazývaná Omarova mešita. Stavba s výraznou zlatou kopulí byla postavena v 7. století a je velice důležitá jak pro muslimy, kteří věří, že ze skály na tomto místě vystoupil Mohamed na Noční cestu do nebe, tak i pro židy, kteří si toto místo spojují především s Abrahámem, který na místě, kde posléze vznikl dóm, chtěl obětovat svého syna Izáka.

Chrám Božího hrobu

Chrám Božího hrobu je jedním z nejfrekventovanějších poutních míst na světě. Chrám totiž leží na místě, kterému se údajně dříve říkalo Golgota, tedy na místě, kde měl být ukřižován Ježíš Kristus.

Městské hradby

V současné době je možné vydat se na procházku po městských hradbách z 16. století vystavěných osmanským sultánem Sulejmanem Nádherným. Okruh začínající u Jaffské brány čítá 4 kilometry a obejdete skrze něj většinu Starého města.

Město Davidovo

Město Davidovo je nejstarší osídlené území v Izraeli, které proslavil především král David, jenž zde založil hlavní město a postavil monumentální palác. Davidovo město v sobě ukrývá mnoho prastarých staveb, jedná se proto o jedno z nejnavštěvovanějších archeologických nalezišť na světě.

Muzeum Izraele

Muzeum Izraele v Jeruzalémě je největší izraelskou kulturní institucí, naleznete zde přes půl milionu artefaktů mapujících historii tamního národa od starověku po dnešek, včetně velice vzácných starověkých spisů z okolí Mrtvého moře.

jeruz-map

Program na jeden den

 

8:00 – 10:30 – prohlídka chrámu Božího hrobu

10:30 – 10:45 – přesun k Jaffské bráně a Davidově věži

10:45 – 12:00 – prohlídka věže a brány

12:00 – 13:00 – přesun jižně po hradbách k mešitě al-Aksá

13:00 – 16:00 – prohlídka mešity a Skalního dómu

16:00 – 17:30 – prohlídka Zdi nářků

17:30 – 19:00 – prohlídka zbytku areálu Chrámové hory

19:00 – 19:15 – přesun k Městu Davidovu

19:15 – 20:30 – prohlídka Města Davidova

Foto: Askii

Průvodce zdarma – Izrael (Tel Aviv a Jeruzalém)
Štítky:            

1 komentář u „Průvodce zdarma – Izrael (Tel Aviv a Jeruzalém)

  • 2.2.2020 (6:12)
    Trvalý odkaz

    Nie je pravda, ze neexistuje priame vlakove spojenie medzi letiskom a Jeruzalemom. V pravidelnych intervaloch chodieva vlak, ktory prichadza na letisko z Tel Avivu a konecnu ma v Jeruzaleme. Zvycajne je to -2 platforma.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!