Průvodce zdarma – Istanbul

Průvodce zdarma – Istanbul

Istanbul dříve, nazývaný také jako Byzantion, Konstantinopol či Cařihrad, je město, které se již odedávna proslavilo jako brána do Orientu. Město se rozkládá na dvou kontinentech, díky čemuž se zde setkáváme s unikátním míšením dvou odlišných kultur.

Jak se dostat z letiště?

Letiště Atatürk Havalimanı

Spojení metrem

Hlavní istanbulské letiště je přímo napojené na červenou linku metra, která vede i na hlavní autobusové nádraží. Do centra se lze dostat s jediným přestupem, cesta metrem tak vyjde na dva žetony po 4 TL (cca 35 Kč)nebo dvě strhnutí z Istanbulkart.

Letiště Sabiha Gökçen

Autobusové spojení

Druhé významné istanbulské letiště již na metro napojeno není, a je proto třeba využít některou z autobusových linek. Nejlevnější formou je cesta skrze linku KM22, která staví na stanici metra M4 Kartal, odkud se dá pokračovat do centra, na zmíněné spoje platí standardní jízdné veřejné dopravy. Cesta veřejnou dopravou je však časově velice náročná, a tak možná stojí za uvážení cestovat se soukromým dopravcem Havatas, který za 14 TL (140 Kč) provozuje spojení přímo s náměstím Taksim v centru města bez zbytečných zastávek.

Ubytování v Istanbulu

Hotely v Istanbulu nabízejí výrazné kontrasty, přespat můžete již za pár stovek v prostých hostelech, či naopak zvolit luxusní ubytování v pětihvězdičkových hotelech. Obecně však platí, že za příjemný pokoj pro dva s dobrou dostupností do centra zaplatíte zhruba 1200 Kč/noc. Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Booking.

Jak se pohybovat po městě?

V Istanbulu nalezneme metro s 5 evropskými a 2 asijskými linkami i tramvajové linky, které se metru velice podobají a často bývají značeny na stejném plánku. Na linkách T3 a T5 dokonce jezdí i nostalgické staré vozy jezdící v cca 20 min intervalech. Vzhledem k ne zcela dokonalé dopravní infrastruktuře je jízda metrem či tramvají nejrozumnějším řešením, jak se vyhnout dopravním komplikacím. Jízdné je univerzální a na nástupiště metra i tramvaje se chodí skrze turnikety, provoz je obsluhován mezi 6:00 a 1:00.

Autobusy jsou v Istanbulu velice důležitým dopravním prostředkem. Nejdůležitější jsou tzv. metrobusy, které mají pro sebe vyhraněné jízdní pruhy, jezdí v několika minutových intervalech a mají vlastní nástupiště s turnikety. Méně spolehlivé jsou klasické autobusy, které často jezdí se zpožděním. U běžných autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi, za kterými označíte Istanbulkart nebo vhodíte žeton do speciálního stroje. Autobusová doprava funguje standardně mezi 6:00 a 0:00, poté jezdí pouze noční autobusy.

Méně využívanou formou dopravy je lodní doprava. Na některé spoje mezi evropskou a asijskou části lze využít Istanbulkart a cestovat za standardní jízdné, využít můžete ale i jednoho z mnoha soukromých přepravců.

Co se koupě jízdenek týče, máte na výběr dvě možnosti. Tou první jsou žetony, které se dají koupit v automatech na stanicích metra či tramvaje. Jeden žeton stojí 4 TL (cca 35 Kč) a platí na jednu jízdu jakýmkoliv dopravním prostředkem veřejné dopravy. Při každém přestupu proto musíte použít další žeton, což se ve výsledku může prodražit, tento typ jízdného je tak vhodný pouze pro krátké pobyty. Mnohem výhodnější je tzv. Instanbulkart. Istanbulkart je dobíjecí karta, na kterou se nabije kredit, který se posléze strhává za každou jízdu. Rozdíl je však v tom, že jedna jízda s Istanbulkart vyjde pouze na 2,15 TL, navíc máte další přestupy do 2 hodin po označení u turniketů o 20% levnější. Ideální je kartu pořídit hned na letišti, či u nejbližšího metra, za vydání karty zaplatíte 10 TL, které se však velice brzo vrátí. Velikou výhodou je také to, že karta je přenosná.

Jak ušetřit na pobytu?

Istanbul rozhodně nepatří mezi drahá města, levně zde seženete jídlo, dopravu i ubytování. Jediné na naše poměry vysoké výdaje bývají prohlídky nejznámějších atrakcí. Pokud plánujete navštívit více památek, může se Vám vyplatit Istanbul Tourist Pass. Tato turistická karta platí 7 dní a zaplatíte za ni v přepočtu asi 1800 Kč. Karta obsahuje vstupné do 6 nejnavštěvovanějších istanbulských památek, přednostní právo při čekání ve frontě, jízdu vyhlídkovým autobusem a vyhlídkovou lodí po Bosporu, menu v Hard Rock Cafe a telefonickou podporu pro turisty zdarma. Pokud plánujete navštívit alespoň 3-4 dražší památky, tak se karta vyplatí, jinak je lepší kupovat vstupné zvlášť.

Památky, které nesmíte vynechat

Hagia Sofia

Hagia Sofia je asi nejznámější istanbulskou památkou, tato byzantská katedrála dnes sloužící i jako muzeum byla postavena již v 6. století a téměř 1000 let se pyšnila titulem největší katedrály na světě. V 15. století byla tehdejší Konstantinopol dobyta a Hagia Sofia byla přestavěna na mešitu s minarety. Vstupné do muzea je 30 TL (cca 250 Kč).

Modrá mešita

Modrá mešita je jednou ze dvou hlavních istanbulských mešit. Modrá mešita je větší než Hagia Sofia a je specifická tím, že má hned šest minaretů. I v současnosti funguje mešita jako modlitební místo, což znamená, že vstup je zdarma, ale jsou vyžadovány dlouhé nohavice a zakrytá ramena. Taktéž je třeba vyzout si před vstupem do mešity boty, které si můžete vzít s sebou v pytlíčku.

Palác Topkapi

Tato budova sloužící téměř 400 let jako sídlo sultána je v současné době otevřena veřejnosti. Vidět můžete luxusní komnaty, knihovnu či mincovnu, ale také se můžete těšit z výhledu na město a moře. Po návštěvě paláce si můžete zajít odpočinout do blízkého parku Gulhane. Prohlídka paláce vyjde na 30 TL, pokud chcete shlédnout i bývalý harém, budete muset připlatit dalších 15 TL.

Galatská věž

Galatská věž je dalším symbolem středověkého Istanbulu. Za 18 TL můžete výtahem vyjet na vrchol věže a kochat se výhledem na historické město i moře.

Istiklal Caddesi (Třída nezávislosti)

Třída nezávislosti prezentuje moderní tvář Istanbulu, vidět zde můžeme mrakodrapy, značkové obchody, univerzity, restaurace a bary.

Dolmabahce Palace

Tento pompézní palác byl centrem Osmanské říše během 19. a 20. století. Zajímavá je procházka zahradami kolem paláce, ale zaplatit si můžete i za prohlídku interiérů s průvodcem. Spatřit můžete velice zajímavé interiéry, výhlídky na město i jeden z největších lustrů na světě (mimochodem vyrobený z českého skla).

Program na jednodenní návštěvu

  • 8:00 – 10:30 – prohlídka mešity Sultana Ahmeda (Modrá mešita)

  • 10:30 – 10:45 – přesun k Hagia Sofia

  • 10:45 – 12:00 – prohlídka Hagia Sofia

  • 12:00 – 14:00 – prohlídka paláce Topkapi

  • 14:00 – 14:15 – přesun tramvají ze zastávky Gülhane na zastávku Karakoy

  • 14:15 – 15:00 – výstup na Galatskou věž

  • 15:00 – 15:15 – přesun k paláci Dolmabahce

  • 15:15 – 17:15 – prohlídka paláce

  • 17:15 – 17:30 – přesun na hlavní náměstí Taksim

  • 17:30 – 18:00 – procházka třídou Istiklal Caddesi