Heraklion je hlavním městem řeckého ostrova Kréta i jejím kulturním i hospodářským centrem. Město je zajímavé nedalekými plážemi i unikátními starověkými památkami vybudované legendární Minojskou civilizací.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Heraklion Nikos Kazantzakis International Airport

Letiště Nikose Kazantzakise v Heraklionu je hlavním krétským letištěm ležícím pouhých 5 kilometrů od centra Kréty. Jedná se o jedno z nejrušnějších řeckých letišť, a to především díky spojům nízkonákladových dopravců.

Autobusové spojení

Z letiště v Heraklionu se lze pohodlně dostat autobusy veřejné dopravy. Do Heraklionu i okolních letovisek jezdí autobusy linek 5, 6, 10, 11, 15, 19 a 31. Pro cesty do Heraklionu si vystačíte s klasickou jízdenkou do zóny A za 1.20€, do letovisek a okolních vesniček je však třeba lístek za 1.70€.

 

Ubytování v Heraklionu

 

V Heraklionu a nedalekém letovisku Amoudara se nachází celá řada hotelů a apartmánových domů. Oproti jiným řeckým destinacím se nicméně jedná o poměrně drahou oblast, ceny ubytování zde totiž začínají na 1000 Kč na noc. Na druhou stranu je třeba dodat, že i levnější hotely nabízejí ubytování na úrovni západoevropského standardu.

 

Doprava v Heraklionu

 

Pokud vám při cestě na Krétu stačí prozkoumat pouze blízké okolí Heraklionu, bohatě si vystačíte s tamními autobusovými linkami. Prakticky všechny linky vyjma Knossos Express spojujícího letovisko Amoudara s Knossem projíždějí centrem města. Z autobusových linek jsou významné především:

 č. 10 a 11 jezdící na letiště

č. 2 jezdící do Knóssu

č. 6 jezdící do Amoudary

č. 20 jezdící do přístavu

Heraklion je rozdělený na zónu A (centrum, přístav a letiště) a B (Knóssos a Amoudara). Jízdenky v rámci zóny A poté vyjdou na 1.20€, zatímco do zóny B na 1.70€. Alternativou za jednorázové jízdenky je poté celodenní jízdné za 5 €. Jízdenky se kupují v kioscích, automatech na větších zastávkách a u řidiče, kde však zaplatíte i přirážku 0.80€.

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Heraklion i Kréta celkově jsou díky větší turistické atraktivitě obecně spíše jednou z dražších řeckých destinací, s řadou drobných omezení však i tuto destinaci můžete procestovat s nízkým rozpočtem. Na ostrově funguje velice levný systém veřejné dopravy, který je sice hůře přehledný a pomalejší než jezdit po ostrově vypůjčeným autem, ale ušetříte díky němu významnou sumu.

Kréta je zároveň místem, kde jsou patrné extrémní výkyvy cen v průběhu roku. Pokud tak naplánujete dovolenou na konec května či začátek podzimu, budete mít stále příjemné počasí pro koupání a budete se moci těšit často i z polovičních cen ubytování, letenek i služeb.

 

Památky v Heraklionu

 

Palác Knóssos

Archeologický areál v Knóssu je nejcennější historickou pamětihodností Kréty. Nachází se zde totiž 4000 let starý palác a několik dalších staveb vybudovaných významnou Minojskou civilizací. Právě zde se dle řeckých bájí proháněl mytický Minotaurus.

 

By: Trine Juel

 

Staré město

Heraklion je město neodmyslitelně spjaté s mořem, a právě okolí tamního přístavu je tak nejstarší částí města. Nejznámější památkou v historickém centru je benátská pevnost Koules z 16. století, z jejichž hradeb si lze vychutnat výhled na město i moře.

 

By: Robert Linsdell

 

Archeologické muzeum

Město s tak pestrou historií jako Heraklion pochopitelně disponuje velice významným archeologickým muzeem. K vidění jsou zde přes 3 tisíce let staré fresky a vykopávky z paláce v Knóssu, řecké náboženské artefakty i kolekci antických soch.

 

Historické muzeum

Zatímco starověkou Krétu detailně mapuje tamní archeologické muzeu, vývoj ostrova po příchodu křesťanství popisuje Historické muzeum. To se zaměřuje především na období Byzance, příchodu Benátčanů a vpádu osmanských vojsk.

 

Cretaquarium Thalassocosmos

Cretaquarium Thalassocosmos je moderní akvárium ležící zhruba 13 kilometrů východně od města. Tato převážně na děti mířící atrakce zobrazuje pestrý podmořský život Kréty, a to včetně žraloků, chobotnic i mořských želv.

 

Museum El Greco

Během 16. století fungovala na Krétě úspěšná škola malířů náboženských ikon. Narodil se zde i Domenikos Theotokopoulos slavnější pod přezdívkou El Greco, který se během svého působení ve Španělsku stal jedním z nejznámějších malířů své doby. Vývoj ve tvorbě slavného rodáka i jeho životní osudy zde mapuje Museum El Greco, které se nachází v jeho rodné vesničce Fodele nedaleko od Heraklionu.

 

Palác Faistos

Faistos je po Knóssu zřejmě druhou nejznámější památkou na Krétě. Palác ležící 62 kilometrů jižně od Heraklionu byl z dosud neznámého důvodu opuštěn již před 3400 lety a dnes se z něj dochovaly pouze ruiny.

 

Matala

Matala je zřejmě nejznámější pláží na Krétě. Jedná se o dlouhou písečnou pláž zdobenou řadou pískovcových skal s jeskyněmi a tunely, které v minulosti patrně sloužily jako římské hrobky.

 

By: Juozas Šalna

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka přístavu a pevnosti Koules

9:30 – 10:30 – prohlídka přilehlého Historického muzea

10:30 – 11:00 – přesun přes historické centrum k Archeologickému muzeu

11:00 – 12:30 – prohlídka muzea

12:30 – 14:00 – přesun k a prohlídka náměstí Eleftherias

14:00 – 14:45 – přejezd linkou č. 2 ze stanice Iraklio do Knossos

14:45 – 18:30 – prohlídka paláce Knossos a přilehlého archeologického parku

Průvodce zdarma – Heraklion
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!