Hlavní město Finské republiky ležící na pobřeží Baltského moře nabízí typickou architekturu éry Petra Velikého i moderní turistické zajímavosti. Historická část Helsinek je dokonce natolik podobná Petrohradu, že slouží jako kulisy pro filmy odehrávající se v ruském lázeňském městě.

Jak se dostat z letiště?

Helsinki Vantaa Airport

Autobusové spojení

Spojení letiště Vantaa s centrem Helsinek již od 3:30 do 1:30 zajišťují autobusy Finnair City Bus a linka č. 615. Zpáteční jízdenka u Finnair City Bus vyjde na 11,40€ a lze ji objednat přes internet či zakoupit přímo ve stánku Pohjolanliikenne na letišti. Linka č. 615 je levnější, jedna 90 min jízdenka pro region vyjde na 5,00€ a můžete s ní navíc cestovat i dále po městě. Noční spoje zajišťují linky 562 a 415, v nich se navíc účtuje 5€přirážka za noční autobusy mezi 2:00 a 4:30. Jízdenky do autobusů veřejné dopravy pořídíte v automatech na letišti nebo přímo u řidiče. Jízda Finnair City Busem zabere zhruba 30 minut, veřejné linky jsou asi o 10 minut pomalejší.

Vlakové spojení

Možná ještě pohodlněji nežli autobusy se lze do Helsinek během cca 20 minut dostat vlaky HSL. Jízdenka s platností 90 minut na vlak a následnou další dopravu po Helsinkách stojí 5,00€ a kupuje se v automatech nacházejících se na konci nástupiště.

Ubytování v Helsinkách

Hotely v Helsinkách jsou vždy čisté a pěkně vybavené, ale také poměrně drahé.  Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Booking. Zvážit můžete i ubytování přes Airbnb, kde od nás získáte slevový kod na 614Kč.

Jak se pohybovat po městě?

Pro dopravu po Helsinkách je ideální metro. Helsinské metro má jedinou linku, která se na východě města ve stanici Itakeskus Ostra Centrum větví do dvou směrů. V centru města se metro nachází pod povrchem, na okrajích však jezdí po povrchu. Metro má aktuálně 17 zastávek, usilovně se však pracuje na propojení Helsinek s městem Espoo. Metro funguje od 5:30 do 0:00 a jezdí v intervalech 5 až 10 minut.

Kromě metra v Helsinkách fungují také autobusové a tramvajové linky. Autobusové zastávky nalezneme v Helsinkách téměř na každém rohu. Autobusová doprava funguje standardně od 5:00 do 23:30, často využívané spoje poté jezdí až do 1:30. Noční autobusy značené písmenem N fungují od 23:30 do 5:00, doprava od 4:30 je také posílena ranními autobusy. Do autobusů se nastupuje výhradně předními dveřmi, kde se řidiči ukáže platná jízdenka. V Helsinkách funguje 12 tramvajových linek, z nichž všechny kromě linky 8 projíždějí centrem. U tramvají se pro nástup používají dveře první a poslední. Vzhledem k tomu, že v Helsinkách se nachází i několik ostrovů, lze využívat i přívozy. Dva hlavní přístavy pro přepravu pasažérů nalezneme na bývalém rybím trhu a přístavu Katajanokka.

Jízdné v Helsinkách je rozděleno do několika zón, přičemž pro cestování po městě vždy stačí pouze zóna první. K dispozici je poměrně široká nabídka jízdenek, které lze zakoupit ve stáncích s logem dopravce HSL nebo v automatech na každé stanici metra a na mnoha autobusových i tramvajových zastávkách:

 • Nepřestupní jízdenka – 2,50€

 • Nepřestupní tramvajová jízdenka – 2,20€

 • Nepřestupní jízdenka koupená u řidiče – 3,00€

 • Nepřestupní jízdenka na noční spoj (2:00 – 4:30) – 5,00€

 • 2 hod přestupní jízdenka – 4,00€

 • 12 hod jízdenka – 5,00€

 • 1 denní jízdenka – 8,00€

 • 2 denní jízdenka – 12,00€

 • 3 denní jízdenka – 16,00€

 • 4 denní jízdenka – 20,00€

 • 5 denní jízdenka – 24,00€

 • 6 denní jízdenka – 28,00€

 • 7 denní jízdenka – 32,00€

Časově omezené jízdenky jsou platné až po označení u turniketu metra či validátoru v autobusech a tramvajích. Nepřestupní jednorázové jízdenky nabývají platnost okamžitě po koupi.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud se budete snažit co nejvíce atrakcí do několika dní, vyplatí se zakoupit Helsinki Card. S Helsinki Card získáváte možnost neomezeně využívat veřejnou dopravu, získáte vstupné do všech hlavních muzeí a památek a v letní sezoně do konce září navíc i vyhlídkovou jízdu lodí či autobusem. Cena karty je poměrně vysoká, ale pokud si naplánujete více placených atrakcí do jednoho až dvou dnů, tak se vyplatí.

K dispozici jsou karty s platností 24 hod (44€), 48 hod (54€) a 72 hod (64€). Připlatit si můžete i za karty pro celý region, které zahrnují i přepravu vlakem z letiště do města, příplatek přitom činí pouze 3€pro 24 hod a 5€ pro 48 i 72 hod karty, vyplatí se tedy převážně pro krátké návštěvy města. Helsinki Card se vyplatí zakoupit přes internet (obdržíte slevu 3€) a poté vyzvednout na jednom z mnoha stánků nacházejících se po celém centru i na letišti.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Senaatintori (Senátní náměstí)

Senátní náměstí je z architektonického hlediska jednoznačně nejzajímavější částí města. Náměstí se nachází nedaleko rybího trhu a většina budov zde byla postavena v 19. století po vzoru petrohradské architektury. Nalezneme tu také katedrálu Tuomiokirko, Vládní palác i Helsinskou univerzitu.

Katedrála Tuomiokirko

Tato luteránská katedrála byla navržena slavným Carlem L. Engelem. Budova byla postavena v duchu neoklasicistního stylu, obklopují ji korintské sloupy. Před katedrálou nalezneme sochu cara Alexandra II., který je pro Finsko podstatný tím, že uznal finštinu jako úřední jazyk.

Vládní palác

Vládní palác se nachází ve východní části Senátního náměstí a právě kvůli jeho funkci nese náměstí své jméno. Jedná se totiž o místo, kde se schází senát Finské republiky.

Sederholm Talo

Sederholm Talo je nejstarší kamennou budovou v Helsinkách, přestože byla postavena poměrně nedávno – v roce 1757. Budova ve stylu rokoka dnes slouží jako muzeum.

Pevnost Suomenlinna

Pevnost zapsaná i na seznamu UNESCO se rozkládá na osmi ostrovech a ploše 80 ha nedaleko helsinského přístavu. Suomenlinna byla vybudována po rozmachu Petra Velikého v 18. století, ani tak ale nezabránila obsazení Finska z roku 1808.

Kostel Temppeliaukio

Tento moderní kostel byl vysvěcen v roce 1969. Unikátní je tím, že vlastní chrámová místnost je vytesána do žulové skály, díky čemuž zároveň disponuje skvělou akustikou, a slouží tak jako koncertní síň.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:15 – prohlídka kostela Temppeliaukio

 • 10:15 – 10:30 – přesun tramvajovou linkou č. 2 ze zastávky Sammonkatu na zastávku Senaatintori

 • 10:30 – 11:30 – prohlídka náměstí a Vládního paláce

 • 11:30 – 12:30 – prohlídka katedrály

 • 12:30 – 12:40 – přesun k nedalekému domu Sederholm Talo

 • 12:40 – 13:00 – prohlídka domu

 • 13:00 – 14:00 – prohlídka nedaleké katedrály Uspenski

 • 14:00 – 14:30 – přesun přívozem linky 19 od rybího trhu na zastávku přívozu Suomenlinna

 • 14:30 – 16:30 – prohlídka ostrova a katedrály Suomenlinna

 • 16:30 – 18:00 – prohlídka pevnosti Suomenlinna

 

 

 

Průvodce zdarma – Helsinky
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!