Belgický Gent nabízí turistům nejen romantické pitoreskní uličky, ale také krásnou ukázku středověké architektury, vždyť během středověku se Gent velikostí vyrovnal i samotné Paříži. Dnes převážně univerzitní a přístavní město nabízí možná to nejlepší z celé Belgie.

Jak se dostat z letiště?

 

Brussels Charleroi

Gent je poměrně malé město, a proto je nejpraktičtější cestovat přes nedaleká bruselská letiště. Letiště Charleroi oblíbené především nízkonákladovými přepravci se nachází jižně od Bruselu a lze se z něj autobusy pohodlně dostat prakticky všude po zemích Beneluxu.

Autobusové spojení

Z letiště Charleroi se lze do Gentu během zhruba hodiny a půl dostat autobusy společnosti Flibco směrem na Bruggy. Ty jezdí od 5:00 do 0:00 zhruba každé dvě hodiny až na Gent Sint Pieters, odkud se dá pohodlně dostat dál do města. Pakliže koupíte jízdenky s dostatečným předstihem, nemusíte zaplatit víc než 5€, cena se však postupně může vyšplhat až na trojnásobek.

Vlakové spojení

Poněkud komplikovaněji se lze do Gentu z Charleroi dostat i vlakem. Každých 30 minut jezdí z Charleroi autobusy směrem na hlavní nádraží Midi, ze kterého se lze následně dostat vlakem jezdícím v 20-30 minutových intervalech do Gentu. Cesta však přijde na cca 30€ a ani časově si moc nepomůžete, výhodou je spíše možnost podívat se po Bruselu.

Brussels National Airport

Do Gentu se lze pochopitelně dostat i z největšího belgického letiště, které využívají tradiční aerolinky.

Vlakové spojení

Přímo pod letištěm se nachází železniční stanice, ze které se lze vlakem dostat přímo do Gent Sint Pieters během hodiny až hodiny a půl za 14,40€. Vlaky jezdí od 5:51 do 23:09 každou hodinu.

Ubytování v Gentu

Ubytování v Gentu se dá pořídit za na Belgii velice přijatelné ceny. Za pěkný pokoj pro dva zaplatíte v závislosti na sezoně kolem 2000 Kč, výhodou je, že většina hotelů je v pěší vzdálenosti od centra a i ty nejlevnější hotely v Gentu jsou čisté. Zajímavě vypadá například levný, ale velice pěkně zařízený hotel NH Sint Pieters, pro srovnání cen hotelů je pak nejlepší využít internetový srovnávač, například Booking.com.

Jak se pohybovat po Gentu?

Gent je neveliké město, pokud tedy bydlíte v hotelu nedaleko centra, vystačíte si i bez využití veřejné dopravy. K dispozici je nicméně široká síť autobusových a tramvajových linek. Nejdůležitější tramvajovou linkou je linka č. 1, která nejrychleji spojuje hlavní nádraží Sint-Pieters a centrum města Korenmarkt, na cesty po centru však můžete využít i pomalejší linky 4 a 22.

Od ledna 2015 podražily ceny jízdenek, 60 minutová jízdenka nyní stojí 3€, pokud proto plánujete veřejnou dopravu využívat častěji, vyplatí se koupě jednodenní (za 5€), třídenní (10€) či pětidenní jízdenky (15€). Všechny typy jízdenek se dají koupit v automatech, stáncích dopravce De Lijn a případně i u řidiče, kde je však účtována navíc i přirážka.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete navštívit co nejvíc památek a muzeí, může se Vám vyplatit City Card Gent, se kterou získáte vstup do všech významných turistických atrakcí, možnost neomezeně využívat veřejnou dopravu, jednu vyhlídkovou jízdu lodí a možnost využít zdarma půjčení kola na jeden den. Městská karta lze koupit buď na 48 hodin (30€) nebo na 72 hodin (35€), vzhledem k tomu, že většina památek v Gentu nabízí vstup zdarma do 19ti let se pak karta vyplatí pouze dospělým. City Card lze zakoupit v turistickém centru a ve všech objektech, do kterých se s ní lze dostat.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Katedrála sv. Bavona

Katedrála sv. Bavona je s věží dostavenou v 16. století dominantou Gentu. Uvnitř katedrály nalezneme unikátní oltář i malby od mistrů jako Rubens či Pourbus. Vstupné do katedrály činí 4€.

Pevnost Gravensteen

Gravensteen je jednou z nejmasivnějších pevností evropského středověku. Nedaleko pevnosti se nachází Sint-Veerleplein, jedno z nejstarších náměstí Gentu, dějiště středověkých trhů i poprav obětí inkvizice. Vstupné do pevnosti je 10€, za které automaticky dostáváte i průvodce.

Gentská zvonice

Přes 90 metrů vysoká věž je jednou ze tří dominant města a symbolem nezávislosti Gentu. Vstupné do věže vyjde na 6€.

Starý trh

Starý trh s tržnicí z 15. století sloužil původně prodejcům ryb, posléze se z něj však stal spíše trh se zeleninou a dobytkem. Dnes zde kromě historické budovy tržiště můžete navštívit i nejluxusnější gentské restaurace.

Kanál Graslei

Kanál Graslei přímo vybízí k noční procházce. Kolem kanálu se totiž naházejí ty nejkrásnější domy z 16. a 17. století, které se staly symbolem města. Jedná se také o skvělé místo k tomu vyzkoušet belgické pivo z jedné z desítek hospod lemujících kanál.

Muzeum Gentu (STAM)

Muzeum STAM nabízí velice bohatou kolekci exponátů lemujících historický vývoj města, spatřit zde můžete historické zbraně, keramiku, obrazy a další historické artefakty. Základní vstupné činí 8 €, návštěvníci pod 19 let mají vstup zdarma.

Program na jednodenní návštěvu

  • 10:00 – 11:30 – prohlídka muzea STAM

  • 11:30 – 12:30 – procházka podél kanálu Graslei lemovaného malebnými domy

  • 12:30 – 13:00 – přesun ke zvonici a blízko sebe se nacházejících Sint-Niklaaskerk a Sint-Baafskathedraal

  • 13:00 – 16:00 – prohlídka všech „tří věží Gentu“

  • 16:00 – 16:30 – procházka malebnou ulicí Hoogpoort k pevnosti Gravensteen

  • 16:30 – 18:30 – prohlídka pevnosti

 

 

Průvodce zdarma – Ghent
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!