Džerba je tuniský ostrov ležící ve Středozemním moři, a zároveň největší ostrov severní Afriky. Jedná se o atraktivní turistickou destinaci, která po celý rok nabízí příjemné teploty ke koupání i unikátní berberské památky.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Djerba – Zarzis Airport

Letiště Djerba-Zarzis je jediné mezinárodní letiště ležící na ostrově Džerba. Jedná se o poměrně oblíbené letiště využívané i evropskými aerolinkami.

Taxi

Pro cestu z letiště je vhodné objednat si taxi. Taxíky jsou na Džerbě velice oblíbené, spolehlivé i levné. Za cestu do Houmt Souk či nedalekých letovisek tak zaplatíte do 20 dinárů, tj. max 220 Kč. Výhodou je i to, že tamní taxi služby jsou poměrně dobře regulované a šance na setkání s nepoctivými taxikáři jsou relativně nízké.

Autobusové spojení

Dobrodružnější cestovatelé si nenechají ujít cestu z letiště skrze autobusovou linku č. 15. Ta je v provozu za pouhý 1 dinár, nestaví však na stálé zastávce a nemá pravidelný jízdní řád, díky čemuž je využívána výhradně místními.

 
Ubytování na Džerbě

 

Ubytovací zařízení na Džerbě jsou díky přílivu turistů poměrně moderní, čistá a blíží se evropským standardům. Evropě se však tamní ubytování vyrovná, i co se cen týče, a za klasický apartmán pro dva se základním vybavením tak zaplatíte od 800 Kč na noc výše.

 
Doprava po Džerbě

 

Nejrozšířenějším způsobem veřejné dopravy na Džerbě jsou taxi. Ty jsou zde překvapivě spolehlivé i levné, ceny vycházejí na cca 1 dinár za 2 km a taxikáři jsou ochotní.

Pokud však z různých důvodů nechcete využívat služby taxi, můžete se obrátit i na autobusy společnosti SNTRI. Ty však nejsou příliš spolehlivé, nestaví na předem daných zastávkách a příliš nedodržují jízdní řády, přesto nabízejí jízdenky do 1.20 dinárů, a jsou proto využívány především místními. Z autobusových linek je vhodné zapamatovat si převážně linku č. 11 projíždějící hotely a linku č. 14 mířící do Guellaly.

 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Džerba je na evropské standardy poměrně levnou destinací, přesto je vhodné brát v potaz to, že za stejnou službu zaplatíte v různých částech města jiné sumy. Nejdražšími oblastmi ve městě jsou historické město Houmt Souk a hotelové oblasti, pokud se tedy plánujete stravovat v restauracích či přivést domů suvenýry, vyplatí se zamířit spíše mimo hlavní turistické čtvrti.

 
Památky na Džerbě

 

Staré město Houmt Souk

Houmt Souk je hlavním městem ostrova, jež se může pyšnit zajímavým historickým centrem. Tamní řemeslníci jsou mistry v keramice, a tak můžete na každém rohu vidět pestrobarevné ozdoby i stánky s nádobím a suvenýry. Ve městě se nachází také malý rybářský přístav, který je typický opět pestrobarevnými loďkami.

Kromě nasávání atmosféry si lze v historickém městě prohlédnout i zbytky islámských architektonických památek jako Maison des Jeunes či věž Ghazi Mustapha.

 

By: Katina Rogers

 

Musée des Arts et Traditions Populaires

Musée des Arts et Traditions Populaires je v 18. století Francouzy založené muzeum mapující folklór a lidové tradice.  Muzeum zobrazuje původní tuniské tradice před příchodem turismu, vidět zde tedy můžete ukázky původní keramiky, šperky, oděvy i spisy koránu.

 

Bordj el Kebir

Bordj el Kebir je středověká pevnost, která byla ve 13. století postavena za účelem obrany přístavu Houmt Souk. Pevnost nabízející krásný výhled na přístav byla značně rozšířená korzárem Dragutem ve 15. a 16. století, odkud pochází současná podoba Bordj el Kebir.

 

Synagoga La Ghriba

La Ghriba je jedním z posledních pozůstatků dříve početné židovské populace v Džerbě. Ačkoliv samotná budova byla dostavena až na počátku 20. století, leží na velice posvátném místě, na které během starověku pravděpodobně dopadl meteorit. V okolí synagogy se nacházejí také další historické památky včetně mešity Ben Yaala.

 

Guellala

Guellala je malá vesnička vyhlášená jako centrum hrnčířství na ostrově. K vidění jsou zde tradiční pece, ve kterých se stále původním způsobem vypalují keramické vázy a další předměty, které je zde možno zakoupit.

 

Plage Sidi Mahares

Sidi Mahares je nejstarším, a díky tomu i nejrozvinutějším letoviskem na Džerbě. Nachází se zde malebná 13 kilometrů dlouhá písečná pláž lemována palmovými alejemi.

 

Zarzis

Zarzis je druhé největší město na ostrově Džerba a oblíbené přímořské letovisko. Jedná se o příjemné město plné palem a olivníků, které i díky tradiční severoafrické architektuře dotváří dojem lázeňského města.

 

Šot al-Džaríd

Šot al-Džaríd  je bezodtoké jezero a v současné době již také solná pláň, která se svou rozlohou o ploše 7000 km2 patří mezi vůbec největší solné pláně v Africe. K vidění jsou zde unikátní obrazce a sochy vymodelované krystalizací soli.

 

By: Marcin Grabski

 

Medenine

Medenine je prastará vesnička proslavená především díky sérii Star Wars, ve které se objevily tamní domy. Ty jsou totiž unikátní tím, že jsou vytesány do tamních pískovcových skalisek a ukazují způsob života původních nomádských kmenů.

 

By: Katina Rogers

 

Program na jeden den

8:00 – 9:00 – prohlídka přístavu Houmt Souk

9:00 – 11:00 – prohlídka pevnosti Bordj el Kebir a věže Ghazi Mustapha

11:00 – 11:30 – přesun k ruinám Maison des Jeunes v Houmt Souk

11:30 – 12:30 – prohlídka zřícenin

12:30 – 13:00 – přejezd k synagoze La Ghriba

13:00 – 15:00 – prohlídka synagogy a okolních památek

15:00 – 15:30 – přejezd ke Musée des Arts et Traditions Populaires

15:30 – 17:00 – prohlídka muzea

17:00 – 17:30 – přejezd do vesničky Guellala

17:30 – 19:00 – prohlídka vesnice

 

Průvodce zdarma – Džerba
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!