Rumunsko je země, která je u turistů oblíbená především kvůli divoké a nedotčené přírodě. Přesto zde nalezneme město, ve kterém lze obdivovat megalomanské stavby nechvalně známého diktátora Ceausesca a nádherné pravoslavné kostely.

Jak se dostat z letiště?

Bucharest Henri Coanda Airport

Autobusové spojení

Z letiště se lze do centra města dostat autobusovými linkami 780 a 783. Linka 780 spojuje letiště s hlavním nádražím Gara du Nord. Linka 783 jezdí do centra města, výhodou je, že ve 40 minutových intervalech funguje i přes noc. Cena za jízdenku je 3,5 lei (cca 20 Kč).

Vlakové spojení

Pohodlnější a rychlejší dopravu z letiště zajišťují vlaky „Henri Coanda Express“. Železniční stanice se nachází 900 m od letiště, pokud se Vám na ni nechce cestovat pěšky, můžete zdarma využít shuttle bus odjíždějící ze zastávky před příletovou halou. Jízdenky do vlaků se kupují buď ve stánku v příletové hale, nebo přímo na nádraží. Jednosměrná jízdenka vyjde na 6,8 lei (cca 40 Kč).

buchar_air

Ubytování v Bukurešti

Ubytování v Bukurešti je poměrně levné, nejlevnější hotely nabízejí pokoje pro dva již za cca 500 Kč na noc, pokud však chcete bydlet alespoň ve standardně vypadajícím pokoji, zaplatíte kolem 900 Kč na noc, vzhledem k relativně nízkým cenám se vyplatí objednat ubytování v centru města, ušetříte si čas a starosti s dopravou. Nám se líbí například ubytování ve studiích Victoria Studio, kde za slušnou cenu získáte plně vybavené studio v centru. Pro srovnání cen hotelů využijte internetové srovnávače typu www.trivago.cz.

Jak se pohybovat po Bukurešti?

Metro

Bukurešťské metro je na rozdíl od povrchové dopravy řízeno společnosti Metrorex. Bukurešťské metro je vzhledem k častým dopravním kolonám nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak se během dne pohybovat po městě. V současné době má metro 4 linky značené jako M1 až M4, mimo to se ale pracuje i na lince M5 a M6, která by měla vést na letiště. Metro funguje od 5:00 do 23:00, zbytek provozu zajišťují noční autobusy.

Autobusy, trolejbusy a tramvaje

Denní veřejná doprava v Bukurešti funguje od 4:30 do 23:00. Veškerou povrchovou dopravu zajišťuje společnost RATB. Celkově funguje ve městě přes 100 autobusových linek, které podle dopravního podniku pokrývají takovou část města, že v Bukurešti neexistuje místo vzdálené více jak 5 minut chůze od zastávky. Nevýhodou autobusů jsou časté dopravní kolony, které provoz zdržují.

Kromě autobusových linek zde najdeme i 18 linek trolejbusových. Trolejbusy jsou podobně jako autobusy většinou velice moderní a disponují interaktivními displeji, na kterých můžete pozorovat průběh jízdy.

Zatímco autobusy i trolejbusy jsou většinou moderní, tramvaje obsluhující 26 linek vypadají jako z historického filmu, na druhou stranu se s nimi po městě pohybuje rychleji než s autobusy či trolejbusy.

Noční doprava

Dopravu mezi 23:00 a 4:30 zajišťuje celkem 25 autobusových linek. Mezi 1:00 a 3:00 jezdí linky ve 120 minutových intervalech, což dopravu značně komplikuje. Zbytek času jezdí autobusy v 40 minutových intervalech. Celkem 16 z 25 linek vyjíždí z náměstí Piaţa Unirii v centru města.

Jízdné

Do minulého roku fungoval systém tzv. Activ Card – jakousi verzí Oyster Card, která platila pro Metrorex i RATB. Vzhledem ke sporům mezi oběma společnosti však byla tato karta zrušena a je třeba kupovat jízdné zvlášť.

Pro cestování metrem jsou k dispozici jízdenky na 2 cesty (5 lei), 10 cest (20 lei), jednodenní neomezené jízdné (8 lei) či týdenní jízdné (25lei). Při přibližném kurzu 1 lei = 6 Kč je tak jasné, že jízdné v Bukurešti je velice levné. Jízdenky se kupují pouze ve stanicích metra, při vstupu do metra se vloží do automatických turniketů.

RATB využívá kreditovou kartu Multiplu Card, kterou za 1,60 lei pořídíte ve stáncích u větších tramvajových a autobusových zastávek. Na kartu lze posléze dobíjet kredit, který se naopak strhává po přiložení karty k validátoru v dopravních prostředku. S kartou lze kupovat jednorázové nepřestupní jízdenky za 1,30 lei nebo celodenní jízdné za 8 lei.

Po zrušení Activ Card existují i speciální jízdenky platné pro obě společnosti, finančně se však rozhodně vyplatí kupovat jízdenky zvlášť.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud chcete v levné Bukurešti ještě více ušetřit, pořiďte si Bucharest City Card. S ní získáte slevy do muzeí, památek a restaurací cca 10 až 50% a procházku po městě s výkladem. Na rozdíl snad ode všech turistických karet je Bucharest City Card specifická tím, že je zcela zdarma. Pořídit ji můžete na recepcích ve většině hotelů, popřípadě ji lze objednat na internetových stránkách.

Památky, které nesmíte vynechat

Budova parlamentu

Palác parlamentu je asi nejznámější rumunskou budovou. Jedná se o důkaz Ceausescovy rozmařilosti, megalomanská stavba stála zhruba 4 miliardy dolarů. Jedná se o druhou největší budovu na světě a vůbec nejtěžší stavbu všech dob.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je stavba postavená v roce 1922 na počest hrdinství rumunských vojáků v 1. světové válce. Původně dřevěný oblouk byl zrekonstruován v roce 1936, stavba je vysoká úctyhodných 26 metrů.

Náměstí revoluce

Náměstí revoluce nese název podle revoluce z roku 1989, kdy byl svržen diktátor Ceausescu. Nachází se zde bývalý Královský palác, Athenaeum a kostel Kretzulescu.

Královský palác

Královský palác byl vybudován v neoklasicistním stylu v roce 1937. Po 2. světové válce však éra rumunské monarchie skončila a z paláce se stalo Muzeum umění.

Athenaeum

Podobně jako naše Národní divadlo i Athenaeum bylo postaveno převážně z dobrovolných příspěvků. Nádherně vyzdobená budova otevřená v roce 1888 je nejprestižnější koncertní síní v Rumunsku a sídlo rumunské filharmonie.

Klášter Radu Vodă

Radu Vodă je pravoslavný klášter z 16. století. Jedná se o místo, kde byly nalezeny známky osídlení již z raného paleolitu, a jedná se proto o nejdéle obývané zdokumentované rumunské místo.

Kostel Balaša

Kostel Balaša byl vybudován v 19. století v kombinace byzantského a novorománského slohu. Unikátní vzhled fasády a pompézní oltář dělají z této stavby jednu z nejnavštěvovanějších sakrálních budov v Bukurešti.

Městské akvárium

V místním korálovém akváriu nacházejícím se nedaleko Vítězného oblouku naleznete nespočet mořských druhů, z nichž většina se vyskytuje právě u korálových útesů. Vstupné je 300 lei.

buchar_map

Program na jeden den

8:00 – 8:30 – prohlídka Náměstí revoluce

8:30 – 10:00 – prohlídka Muzea umění nacházejícím se v Královském paláci na náměstí

10:00 – 10:30 – prohlídka Athenaea

10:30 – 11:00 – přesun k Paláci parlamentu

11:00 – 12:00 – prohlídka paláce

12:00 – 12:30 – přesun k bazilice Balaša

12:30 – 13:30 – prohlídka baziliky

13:30 – 14:00 – přesun ke klášteru Radu Vodă

14:00 – 15:00 – prohlídka kláštera

15:00 – 15:30 – přesun metrem linky M2 ze zastávky Piatta Unirii na Aviatorilor

15:30 – 17:30 – prohlídka akvária

17:30 – 18:30 – prohlídka Vítězného oblouku

Foto: Dennis Jarvis

Průvodce zdarma – Bukurešť
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!