Bruggy, taktéž společně se Stockholmem často nazývané jako Benátky severu, jsou dost možná nejkrásnějším a nejromantičtějším městem Belgie. Toto neveliké město s malebnými uličkami a třpytícími se kanály je vyhlášené jako ráj milenců a milovníků čokolád.

Cesta z letiště

Brussels Charleroi

V Bruggách se nachází letiště Ostend Bruges, avšak to je kvůli svým rozměrům velice špatně dostupné pro lety z České republiky, a dokonce ještě hůře je organizován transfer z letiště. Vzhledem k těmto faktům je mnohem výhodnější volit spojení skrze Brussels Charleroi, na který z Česka létá například Ryanair.

Ideální spojení s Bruggami zajišťuje autobusová společnost Flibco, která vypravuje své autobusy prakticky nonstop ve dvouhodinových intervalech ze zastávky přímo před výstupem z terminálu. Cesta trvá zhruba dvě hodiny a jízdenky koupíte přes web dopravce. Ceny se liší dle toho, s jakým předstihem koupíte jízdenky, standardně se ceny pohybují mezi 10 a 17 €, ale když budete mít štěstí, můžete za jízdenku zaplatit jen 5€.

Brussels National Airport

I z druhého a podstatně významnějšího bruselského letiště se dá poměrně pohodlně dostat do Brugg. Na National Airport v Bruselu létají především tradiční aerolinky jako ČSA.

Tentokrát pro transfer do Brugg využijeme vlak. Vlaková stanice se nachází hned pod letištěm a velice snadno ji díky značení naleznete. Z letiště je zapotřebí svést se vlakem na Midi Station a odtamtud už přestoupit na přímý vlak do Brugg. Celkově jízdné vyjde zhruba na 20 € a cesta opět zabere cca 2 hodiny.

Ubytování v Bruggách

Standardní pokoj pro dva s vlastní koupelnou se v Bruggách dá pořídit za 2000 Kč na noc, doporučit mohu například slušně vybavený hotel Van Eyck. Výhodou malého města je to, že většina hotelů je umístěna v centru, a nemusíte se proto ubytovávat na předměstí a řešit problémy s dopravou. Nejlepší srovnání cen hotelů naleznete na Booking.

Jak se pohybovat po Bruggách?

Bruggy jsou poměrně malé město, a proto si s výlety po městě bohatě vystačíte bez využití veřejné dopravy, veškeré atrakce jsou od sebe v pěší vzdálenosti. Pakliže se přesto raději svezete, máte možnost využít tamní autobusy. Kromě nich totiž v Bruggách žádná forma veřejné dopravy jako metro či tramvaje není. Existuje několik linek číslovaných jako 1 až 99, z nichž většina vyjíždí z hlavního nádraží. Lístky na MHD se kupují v kioscích, automatech nebo formou SMS.

I s českými tarify je výhodnější jednorázová SMS jízdenka, která vyjde na 1,80€ + cena sms. Stačí jen napsat zprávu s textem „DL“ na číslo 4884 a vzápětí Vám bude jízdenka poslána na mobil. Pokud dáte přednost papírové jízdence, zaplatíte 3€ a budete muset při vstupu do autobusu jízdenku označit ve žlutém validátoru. K dispozici jsou i denní, 3denní a 5denní jízdenky, které se vyplatí objednat přes internet, ušetříte tím několik euro. Se slevou pak stojí jízdenky 5€, 10€ nebo 15€.

Další možností cestování po Bruggách je kolo. Téměř na každém rohu jsou půjčovny jednoduchých skládaček, Bruggy jsou velice rovinatým městem, a vystačíte si tady i s kolem bez převodů. Za celodenní půjčení kola zaplatíte zhruba 6€.

Jak ušetřit na pobytu

Turistům je v Bruggách nabízena Bruges City Card, což je turistická karta umožňující vstup do všech zajímavých městských atrakcí. Do mnoha dalších památek a muzeí je vstup za výhodnější ceny. Karta nezahrnuje veřejnou dopravu po Bruggách, ale poskytuje alespoň možnost koupit si třídenní jízdenku po Vlámsku za zvýhodněných 6€. Brugge City Card je poměrně drahá, 48 hod verze stojí 46€ a 72 hod verze 49€, koupě se Vám tedy vyplatí pouze, pokud chcete navštívit velké množství památek. Turistické karty lze zakoupit na hlavním nádraží nebo na některých dalších místech.

Pokud plánujete výlety vlakem do nedalekého Bruselu či Gentu, pokuste se je naplánovat na víkendy. Jízdné je v Belgii poměrně vysoké a cestovatelé tak jistě rádi využijí 50% víkendové slevy na belgické železnice.

Památky, které nesmíte vynechat

Groote Markt (Tržní náměstí)

Groote Markt je jedno z nejznámějších náměstí v Bruggách. Jak již název napovídá, navštívit zde můžete městské trhy, možná ještě zajímavější je však 83 metrů vysoká věž Belfried, ze které po vyšlapání 366 uvidíte celé město jako na dlani. Vstupné na věž je 8€.

Náměstí Burg

Na druhém významném náměstí se nachází novogotický Justiční palác, gotická radnice a také často navštěvovaná bazilika Svaté krve. Prohlídka slavné baziliky Vás vyjde na 2€,

Kostel Panny Marie

Kostel Panny Marie s dominantní věží, která je se 122 metry druhou nejvyšší v Belgii, je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Bruggách. Mimo jiné v sobě kostel ukrývá i Michelangelovu sochu Marie s dítětem.

Katedrála sv. Salvátora

Katedrála sv. Salvátora byla postavěna v 10. století jako malý kostel. V průběhu staletí se stavba rozšiřovala až do dnešní monumentální podoby. Jedná se o jednu z mála staveb, která během válek vedených v Belgii nebyla nijak poničena.

Groeninge Museum

V tomto muzeu můžete obdivovat díla vlámských umělců od 15. století po současnost, včetně malířů bruggské školy. Plné vstupné do muzea činí 8€,

Čokoládovna Sukerbuyc

Bruggy jsou pověstné nejen svými romantickými uličkami, ale i výrobou té nejlepší čokolády. Sukerbuyc nacházející se na ulici Katelijnestraat nabízí turistům ukázky z toho, jak se vyrábějí ty nejlepší pralinky na světě.

Program na jednodenní návštěvu

  • 8:00-10:00 – prohlídka dopolední tržnice na Groote Markt, výstup na nedalekou věž Belfried (neboli Belfort)

  • 10:00-10:15 – přesun na nedaleké náměstí Burg

  • 10:15 – 12:30 – prohlídka náměstí Burg, palác i radnici stačí vidět z venku, ale prohlídka baziliky stojí za to

  • 12:30-13:00 – procházka malebné Steenstraat lemované obchody s čokoládou až ke katedrále sv. Salvátora

  • 13:00 – 14:00 – prohlídka katedrály

  • 14:00 – 14:15 – přesun k nedalekému kostelu Panny Marie

  • 14:15 – 15:00 – prohlídka kostela

  • 15:00 – 16:30 – prohlídka Groeninge Museum, které se nachází hned naproti katedrály

  • 16:45 – 17:15 – návštěva vyhlášené čokoládovny Sukerbuyc

  • Pokud Vám zbude čas, doporučuju procházku podél nedalekého kanálu, romantičtější alternativa je zaplatit si vyjížďku lodí.

Průvodce zdarma – Bruggy
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!