Berlín je město, kde si na své přijde naprosto každý. Nalezneme zde budovy připomínající nejhrůznější okamžiky 20. století i moderní stavby a nesčetně akcí pro milovníky sportu i kultury, zapomenout ale nesmíme ani na významná letiště, ze kterých se dá levně dostat do evropských přímořských letovisek i za oceány.

Jak se nejlevněji dostat do Berlína?

Nejlevněji se lze do Berlína dostat autobusem, Student Agency a Eurolines vedou o tuto destinaci dlouhé roky válku, díky které ceny za včas koupené jednosměrné jízdenky začínají na 250 Kč. Alternativou může být i vlak, denně vyjíždějí z Prahy přímé vlaky Eurocity každé dvě hodiny, cena za jednosměrnou jízdenku je však 800 Kč.

Pokud využíváte Berlín jen jako přestupní stanici, můžete využít služeb Student Agency, která nabízí spojení přímo s letištěm Schönefeld. K dispozici je 6-8 spojů denně, přičemž v pátek a v pondělí je možno cestovat nočním spojem, jednosměrná jízdenka vyjde na 520 Kč.

Jak se dostat z letiště?

Letiště Berlin Tegel

Přímo na letiště jezdí autobusové linky 128, X9 a 109. Linkou 128 se dá dojet na metro linky U6 (stanice Kurt-Schumacher-Platz), linky X9 a 109 zase protínají metro na lince U7 (stanice Jakob-Kaiser-Platz). Ze zastávky linky X9 Jungfernheide lze potenciálně přestoupit i na linky S-Bahn S41, S42, S46 a S47.

Pokud jedete do Berlína po vlastní ose a hledáte parkování na letišti, nejlevněji pochodíte u společnosti ABC Holiday Plus. Své parkovací místo si předem zarezervujte přes internet, díky tomu se pak běžně vejdete i do ceny 40€ za týden. Mezi všemi parkovišti a letištěm navíc jezdí mikrobus zdarma.

Letiště Berlin Schönefeld

Letiště Berlin Schönefeld je využíváno i nízkonákladovými přepravci jako Ryanair či Easyjet. Na letiště se lze dostat pomocí S-Bahn linkami S9 a S45, které jezdí ve 20 minutových intervalech. Spojení s Berlínem dále zajišťují vlaky RE7, které jezdí každou hodinu z letiště až na hlavní nádraží. Mimo to je návštěvníkům k dispozici i několik autobusových linek:

 • 163 – S Schöneweide – S Adlershof – S Grünau – Flughafen Schönefeld

 • 164 – S Kaulsdorf – S Köpenick – S Adlershof – Flughafen Schönefeld

 • 171 – U Hermannplatz – U Rudow – Flughafen Schönefeld

 • 734 – S Zeuthen – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

 • 735 – S Königs Wusterhausen – Schulzendorf – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

 • 736 – S Königs Wusterhausen – Schulzendorf – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

 • 741 – Rotberg – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

 • 742 – Großziethen – Waßmannsdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

Expresní spoje:

 • X7 – U Rudow – Flughafen Schönefeld

 • SXF 2 – (Sondertarif) Potsdam Hbf – Flughafen Schönefeld

Noční linky:

 • N7 S+U – Spandau – U Jakob-Kaiser-Platz – U Hermannplatz – U Rudow – Flughafen Schönefeld

 • N60 – S Adlershof – Flughafen Schönefeld

Pokud jste se na letiště Schönefeld vydali automobilem, nejlevnější parkování naleznete na parkovištích P1 a P6, provoz je zajištěn kyvadlovou dopravou zdarma.

 

 

Ubytování v Berlíně

Ubytování v Berlíně je poměrně dražší, za pěkný pokoj pro dva s dobrou dostupností do centra zaplatíte kolem 1800 Kč na noc. Kompletní srovnání cen hotelů naleznete na serveru Booking.

Jak se pohybovat po Berlíně?

 

Páteří berlínské dopravy jsou vlaky S-Bahn a metro U-Bahn. Linky S-Bahn jsou značeny písmenem S a lze s nimi rychle cestovat nejen po centru, ale i do periferií. Berlínské metro má 9 linek značených jako U1-U9 a doplňkovou linku U55, od letošního léta je navíc ve špičce provozována linka U12 ze stanice Ruhleben do Warschauer Straße. Síť metra je velice hustá, čítá přes 170 stanic a bez problémů si tak vystačíte jenom s ním. Metro standardně funguje od 6:00 do 00:30, o víkendech však funguje i noční provoz a metro tak jezdí nonstop. U-Bahn funguje ve většině města nad zemí, od S-Bahn ho však bezpečně rozpoznáte podle barvy vozů – S-Bahn jsou červeno béžové, zatímco U-Bahn žluté.

Tramvajové linky se nacházejí převážně v oblasti východního Berlína, kde se nenachází tolik zajímavostí, a proto je většinou nevyužijete. Z autobusů jsou stěžejní metrobusy značené písmenem „M“, které jezdí v krátkých intervalech a pokrývají většinu památek. Do autobusů se nastupuje vždy předními dveřmi, jelikož je třeba řidiči ukázat jízdenku. Vyhledávání tras a aktuální informace o dopravě naleznete na stránkách BVG.

Jízdenky na veřejnou dopravu lze zakoupit v automatech na stanicích S-Bahn a U-Bahn, popřípadě přímo v autobusech a tramvajích. Jízdenky je poté nutno označit ve žlutých nebo červených boxech umístěných na nástupištích, čí v případě tramvají a autobusů přímo ve vozech. Doprava v Berlíně je rozdělena do tří zón značených písmeny A, B a C, přičemž pro prohlídku památek si vystačíte se zónami A a B. V nabídce je několik tarifů, z nichž se vyplatí znát tyto:

 • Jízdenka pro cesty na krátkou vzdálenost (3 stanice metra či vlaku/6stanic autobusu) – 1,60€

 • Jízdenka pro zóny AB – 2,70€

 • Jízdenka pro zóny BC – 3,00€

 • Jízdenka pro zóny ABC – 3,30€

 • 1denní jízdenka AB – 6,90€

 • Skupinová 1denní jízdenka AB pro 5 osob – 16,90€

 

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Berlín pro turisty připravil Berlin City Tour Card, která zahrnuje neomezenou dopravu, slevy na vstupném a mapu města. Berlin City Tour Card můžete zakoupit v libovolném turistickém středisku, na letištích či na železničním nádraží na Alexanderplatz. Turistickou kartu lze zakoupit na 48 hodin (17,40€), 72 hodin (24,50€) nebo 5 dní (31,90€), pokud tedy plánujete využívat často MHD, zaplatíte za ni skoro stejně jako za jízdenky a získáte mnoho slev.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Pod Lipami

Jedna z nejznámějších a nejstarších berlínských ulic zažila největší rozkvět v 19. století, kdy se stala jedním z center intelektuálů celé Evropy. Nalezneme zde katedrálu sv. Hedviky, Humboldtovu Univerzitu, budovu státní opery a směrem na západ končí alej slavnou Braniborskou branou.

Reichstag (Spolkový sněm)

Budova Reichstagu je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších parlamentů na světě. Poslance zde přímo při debatách lze sledovat ze skleněného dómu architekta Normana Fostera. Vstupné je zdarma, a také právě proto je zde vždy plno lidí, ideální je tedy přivstat si a vyhnout se davům.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je asi nejznámější přechod z dob studené války a v současné době jedna z hlavních městských atrakcí. Nalezneme zde také muzeum mapující rozdělení Berlína.

East Side Gallery

East Side Gallery je více než kilometr dlouhý pozůstatek Berlínské zdi, ze kterého se stala největší open air galerie na světě. První malby dnes již značně renovované zdi vytvořila v roce 1989 Christine MacLeanová.

Židovské muzeum

Berlínské židovské muzeum pojednává o obětech holocaustu. Budova muzea je specifická svým moderním vzezřením, které jí vdechnul původem židovský architekt Daniel Libeskinda. Klasické vstupné činí 8€.

Museumsinsel (Muzejní ostrov)

Muzejní ostrov je komplex pěti muzeí, který je od roku 1999 zapsán na seznamu UNESCO. Nalezneme zde následující muzea:

 • Staré muzeum – sbírky antického umění

 • Nové muzeum – egyptské umění a artefakty

 • Stará národní galerie – sbírka převážně impresionistických děl Paula Cézanna, Claude Moneta a Edgara Degase

 • Pergamonmuseum – sbírky helénistické, babylonské a islámské architektury a umění

 • Bode Muzeum – středověké umění, převážně gotika a renesance

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 9:30 – prohlídka Reichstagu

 • 9:30 – 10:15 – procházka skrze Braniborskou bránu a ulici Unter den Linden k Muzejnímu ostrovu

 • 10:15 – 14:15 – prostor k návštěvě muzeí (všech pět nejspíše nestihnete)

 • 14:15 – 14:30 – přesun jižně k Checkpoint Charlie

 • 14:30 – 16:00 – prohlídka bývalého přechodu a muzea

 • 16:00 – 18:30 – přesun a prohlídka Židovského muzea v Berlíně

 • 18:30 – 18:50 – přesun metrem linky U1 z Hallesches Tor do Schlesisches Tor

 • 18:50 – 19:30 – procházka podél East Side Gallery

 

 

Průvodce zdarma – Berlín
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!