Bergamo sice není mezi turisty tak proslavené jako nedaleký Milán, nejeden cestovatel Vám však potvrdí, že právě Bergamo stojí za návštěvu možná i spíše než slavný Milán. Jedná se totiž o město, které nejenže nabízí nesčetně architektonických skvostů, ale za jehož humny se zároveň rozprostírají mohutné hory s nádhernými ledovcovými jezery, které lákají turisty v zimě i v létě.

Jak se dostat z letiště?

 

Bergamo Orio Al Serio International Airport

Autobusové spojení

Z letiště Orio Al Serio vyjíždějí autobusy ATB směrem na hlavní nádraží v Bergamu, odkud lze případně dále pokračovat vlaky Trenitalia. Cesta autobusem na nádraží vyjde na 3 € a zabere asi 10 minut, případné další jízdenky vlaky po regionu se většinou vejdou do 5 €.

Půjčení vozu

Pokud cestujete letecky do Bergama za sjezdovkami, může být praktičtější si hned na letišti pronajmout automobil. Propojení ski areálů s Bergamem veřejnou dopravou je sice zajištěno na velice dobré úrovni, avšak investice do půjčení vzhledem k praktičnosti stojí za uvážení. V blízkosti letiště se nacházejí pobočky renomovaných evropských autopůjčoven jako Rentalcars.com, Argus carhire či Holiday autos a půjčení vozu, do kterého se i s lyžemi pohodlně vejdete, Vás vyjde na cca 1000 Kč na den. Nejlevnější autopůjčovny naleznete prostřednictvím srovnávače www.skyscanner.com.

Ubytování v Bergamu

 

Hotely v Bergamu nabízejí pokoje za přibližně stejné ceny jako v dalších větších italských městech, za pokoj pro dva tak zaplatíte kolem 1500 Kč na noc. V Bergamu vypadá slušně například ubytování v penzionu Bergamo & Dintorini.

Co se týče zimních středisek, shodně tu za pokoj pro dva zaplatíte mezi 1500 až 2000 Kč na noc. V trošku dražším Valle Brembana nás zaujalo ubytování v apartmánech Fino, ve Valle Seriana nás zase zaujalo ubytování v horské chatě Albergo Ristorante Scanapa.

Jak se pohybovat po Bergamu

 

Autobusy a tramvaj

V nevelikém Bergamu jezdí přes den standardních 10 autobusových a jedna tramvajová linka. Vozy jsou moderní a čisté, díky menšímu počtu linek je navíc doprava v Bergamu velice přehledná. Autobusy jsou označeny číslem od 1 do 10 a většina z nich jezdí i na periferie za město. Nedostanete se s nimi sice vyloženě do hor a horských středisek, ale pro kratší treky na úpatí Alp si s nimi vystačíte. Hromadná doprava ve městě začíná fungovat kolem 5:30 a končí o půlnoci.

Železniční doprava

Pokud toužíte po cestování po vyhlášených nedalekých jezerech či horských střediscích, využijte vlaky Trenitalia, které disponují velice hustou sítí a v drtivé většině Vás jízdenky po regionu vyjdou do 5 €.

Jízdné

Jízdné je v Bergamu rozděleno do pěti zón, přičemž pro prohlížení památek si vystačíte s prvními dvěma zónami. Klasické přestupní lístky do prvních dvou zón s omezením na 75 minut vyjdou na 1,80 €, naopak nejdražší 120 minutové jízdenky pro 5 zón stojí 2,70 €. Pro jízdu po městě je k dispozici také 24 hodinová jízdenka za 3,50 €, většinou je však výhodnější koupit si rovnou týdenní jízdenku za 14 €. Jízdenky je možné zakoupit v automatech na tramvajových stanicích či v novinových stáncích.

Kam na sjezdovky?

Bergamo je vyhlášené nedalekými ski resorty, z nichž většina se nachází do hodiny jízdy, je tedy možné ubytovat se přímo v Bergamu a na sjezdovky dojíždět. Celkem 130 sjezdovek se nachází ve dvou nejvyhlášenějších oblastech Val Brembana a Val Seriana, za zmínku stojí i Valle di Scalve, což je oblast vyhlášená dolomitovými skalami, které poskytují unikátní výhledy na krajinu.

Valle Brembana

Nejznámější ski resort ve Valle Brembana je jednoznačně Foppolo. Jedná se o lyžařské centrum oblíbené mezi evropskými turisty, které vzniklo po 2. světové válce během ekonomické obrody severní Itálie. Foppolo nicméně není jediný resort s vynikající reputací, toto lyžařské centrum je totiž obklopené dalšími slavnými resorty jako Carona, San Simone, Piazzatorre, Valtorta Piani di Bobbio či Oltre il Colle.

Valle Seriana

Ski resorty ve Valle Seriana nemají takovou historickou tradici jako ve výše zmíněné oblasti, což jim však není vůbec na škodu. Nejvyhlášenějšími ski resorty ve Valle Seriana jsou Monte Pora, Lizzola, Spiazzi di Gromo či Presolana.

Valle di Scalve

V nedalekém Valle di Scalve se sjezdovky nacházejí naproti severní stěně hory Presolana, v blízkosti resortů Schilpario a Colere. Ona severní stěna hory Presolana je plochá dolomitová stěna vyhledávána horolezci, která vytváří v okolí sjezdovky naprosto magickou a dech beroucí atmosféru.

bergamo

Památky, které nesmíte vynechat

 

Piazza Vecchia

Náměstí Piazza Vecchia je srdcem starého Bergama, na tomto malebném náměstí totiž nalezneme hned několik památek z dob gotiky a renesance. Za zmínku stojí věž Torre del Comune, fontána Cantarini či pozdně renesanční palác Palazzo Nuovo, v němž dnes sídlí veřejná knihovna.

Santa Maria Maggiore

Nedaleko Piazza Vecchia se nachází Piazza del Duomo (Katedrální náměstí), kde se nacházejí největší architektonické skvosty Bergama. Prvním z nich je románská katedrála Santa Maria Maggiore vysvěcena roku 1137, která je typická detailním zdobením a sochami dvou lvů hlídajících vstup do budovy.

Katedrála Sant Alessandro

Na kraji Piazza del Duomo se nachází druhá významná stavba – malebná katedrála Sant Alessandro postavená v 15. století, kterou dnes zdobí neoklasicistní fasády z roku 1889. Uvnitř katedrály nalezneme malby slavných mistrů jako Tiepolo. Moroni či Previtali.

Piazza Matteotti

Piazza Matteotti je centrem čtvrti Citta Bassa, která je proslavená svými parky, památníky a galeriemi. V blízkém okolí nalezneme válečný památník Torre dei Caduti či dvojici neoklasicistních bran Porta Nuova.

Museum Rocca

Rocca je vojenská pevnost ze 14. století, která v sobě ukrývá muzeum, v němž najdeme expozici o italském boji o sjednocení vedeným Giuseppem Garibaldim.

Jezera

Bergamo je kromě hor a architektonických památek proslavené okolními jezery. Zhruba hodinu a půl jízdy vlakem severozápadně od Bergama se nacházejí tři veliká jezera – Lago di Lugano, Lago di Como a Lago Maggiore, směrem na východ pak nalezneme Lago di Garda a Lago d´Iseo. Všechna tato jezera vznikla ledovcovou činností, jsou proto specifická křišťálově čistou vodou, která z nich v kombinaci s vyčnívajícími Alpami na horizontu vytváří vskutku magické místo.

Průvodce zdarma – Bergamo
Štítky:            

2 komentáře u „Průvodce zdarma – Bergamo

 • 11.6.2019 (14:14)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den vážení,

  mám na Vás prosbu. Dne 28.6. 2019, sháním odvoz z letiště Milán Bergamo do hotelu: Parchi del Garda**** , který se nachází na adrese: Via Brusà, 37017 Pacengo di Lazise (VR).

  Představui si flixbus nebo nějaký podobný dopravní prostředek, který by mohl zajistit přepravu celkem 2 osob. Na letišti bychom měly být v 10:00 hod. Pokud by nepasoval žádný spoj, může být také varianta dopravy do Verony a následně taxi na adresu hotelu.

  děkuji Vám za Vámi poskytnuté informace a případné rady

  S pozdravem a přáním příjemného dne

  Aneta Maralíková

  Reagovat
  • 1.7.2019 (18:31)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bohužel jsem se ke komentářům dostal až nyní, 3 dny po vašem pobytu. Tak snad to dobře dopadlo 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!