Město nacházející se u soutoku Dunaje a Sávy se v minulosti stalo dějištěm mnoha vojenských střetů a stěhování národů. Po válce v Jugoslávii se však situace v městě stabilizovala a dnes je Bělehrad otevřený turistů, které láká na majestátní pravoslavné kostely i zbytky vojenských budov.

Jak se dostat z letiště?

Belgrade  Nikola Tesla Airport

Autobusové spojení

Pro dopravu do centra Bělehradu máte dvě možnosti. Tou první je minibus linky A1, který jezdí na Slavijské náměstí. Cesta trvá 30 minut a lístky se za 300 RSD (cca 70 Kč) kupují přímo u řidiče. Levnější možností je autobus linky 72, kterému cesta do centra trvá cca 40 minut, ale lístky stojí 89 RSD. Autobusy vyjíždějí z letiště dvakrát za hodinu. Jízdenky se kupují v kiosku v příletové hale, je také možno cestovat na 90 min jízdenku za 150 RSD, kterou lze koupit u řidiče.

tesla_air

Ubytování v Bělehradě

Ubytování v Bělehradě je velice různorodé, nejlevnější hotely začínají na cca 300 Kč za noc, za cca 700 Kč za noc však už můžete získat velice slušně vypadající pokoj pro dva. Nám se líbí například ubytování v apartmánech Nevena s vlastní kuchyní. Kompletní srovnání cen hotelů naleznete na internetových srovnávačích typu www.trivago.cz. Pokud plánujete koupit turistickou kartu Belgrade Pass, vyplatí se prozkoumat, zda se nevztahuje nějaká sleva z karty na Vámi zvolený hotel.

Jak se pohybovat po městě?

Tramvaje a autobusy

V posledních letech bylo do veřejné dopravy v Bělehradu investováno značné množství peněz a situace v MHD se rapidně zlepšila. V Bělehradu se nenachází metro, perfektně ale poslouží modernizované tramvajové linky a autobusy. V centru města je vhodné používat především tramvaje, nejdůležitější jsou tramvaje č. 2, 3, 7 a 12, které projíždějí historickým centrem. Autobusy zajišťují spojení s okrajem města a s letištěm. Denní veřejná doprava funguje od 4:00 do 00:00. Noční autobusy jezdí od půlnoci od 4:00 a mají centrály na stanicích Trg Republike, Slavija a New Belgrade, do nočních spojů neplatí neomezené vícedenní jízdenky.

Do autobusů se většinou nastupuje pouze předními dveřmi, pakliže má autobus více než troje dveře, lze nastoupit i posledními dveřmi. Autobusy mívají na dveřích často nápisy „ULAZ“ (vstup) a „IZLAZ“ (výstup).

Jízdné

Standardní jednorázové papírové jízdenky stojí 150 RSD (35 Kč) a kupují se v automatech nebo přímo u řidiče. Pokud plánujete používat veřejnou dopravu častěji, vyplatí se zřídit si papírovou nebo plastovou nepersonalizovanou kartu.

Zřízení papírové karty stojí 40 RSD, na kartu lze poté dobíjet kredit a za ten kupovat jízdenky na 24h (280 RSD), 72h (720 RSD) nebo 120h (1100 RSD).

Plastová karta stojí 250 RSD a kromě denních jízdenek na ni lze kupovat i 90 min jízdenky za 89 RSD. Karty se dají zakoupit a dobít na novinových stáncích, konkrétní jízdné se kupuje až v automatech v dopravních prostředcích, kde se přiloží karta a navolí druh jízdného. V každém dalším dopravním prostředku je zapotřebí kartu přiložit k validátoru, pakliže je karta aktivovaná, nemusíte už vybírat tarif.

Veškeré výše zmíněné jízdenky platí pouze pro spoje od 4:00 do 00:00, na noční autobusy je třeba kupovat zvlášť jízdenky po 150 RSD.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud si chcete Bělehrad užít naplno, může se Vám vyplatit koupě turistické karty Belgrade Pass. Ta obsahuje slevy na vstupné a mnoho dalších atrakcí. Pokud plánujete navštěvovat pouze památky, vyplatí se Vám je platit jednotlivě, karta je ideální především pro milovníky dobrého jídla a pití. Na rozdíl od většiny karet zde nedostáváte pouze slevy do restaurací, ale přímo welcome drinky či předkrmy zdarma. Lákadlem je i akce 2+1 u autopůjčovny Hertz, třetí den máte auto půjčené zdarma, což se pro výlety po Srbské přírodě využije. Další výhodou je i množství slev do hotelů.

Belgrade Pass je k dostání za 19€ na 3 dny, objednat ji lze přes internet poté vyzvednout v jednom z hotelů či půjčoven aut, na které se vážou slevy.

Památky, které nesmíte vynechat

Kalemegdan

Kalemegdan je rozsáhlý park v centru města, ze kterého lze krásně pozorovat soutok Sávy s Dunajem. V parku se nachází obranná pevnost, vojenské muzeum a malá ZOO.

Kostel sv. Sávy

Kostel sv. Sávy je jeden z největších pravoslavných chrámu na světě. Přestože se tato monumentální budova staví již přes 100 let, stále není dokončena, a to především kvůli socialistické vládě, která stavbu na dlouhé roky pozastavila. Dnes se na chrámu opět pracuje a po dokončení se má jednat o největší pravoslavný chrám na celém světě.

Chrám sv. Marka

Chrám sv. Marka je dalším obrovským pravoslavným chrámem, který v Bělehradě nalezneme. Stavba byla budována od roku 1931, 2. světová válka však stavební práce ukončila a chrám tak nebyl postaven dle původního plánu. Dnes se jedná o jeden z nejznámějších pravoslavných chrámů, nalezneme zde i pozůstatky cara Štěpána Silného či krále Alexandra I. Obrenoviče.

Starý palác a Nový palác

Starý palác je budova postavená králem Milanem v 19. století ve stylu italské renesance. Nový palác byl postaven Petrem I. V letech 1913 až 1918. Oba paláce tvoří jeden veliký komplex, ve kterém se dnes nachází sídlo parlamentu a národního shromáždění.

Avalská televizní věž

Avalská televizní věž je s 205 metry nejvyšší budovou celého Balkánu. Původní věž byla zničena vojenskými silami NATO v roce 1999, jelikož bylo podezření, že vysílaný kanál je politicky nakloněn Slobodanu Miloševičovi. V roce 2006 byla zahájena opětovná stavba věži a o tři roky později byla stavba dokončena. Vstupné na věž je 200 RSD, na vrchu můžete obdivovat výhled na město přímo z restaurace.

Muzeum Nikoly Tesly

Na počest geniálního fyzika a vynálezce se v Bělehradě kromě letiště nachází i Muzeum N. Tesly. Za 500 RSD je umožněno s průvodce nahlédnout do Teslova osobního i profesního života.

 belgra_map

Program na jeden den

9:00 – 10:00 – prohlídka kostela sv. Sávy

10:00 – 10:30 – přesun k Muzeu Nikoly Tesly

10:30 – 12:30 – prohlídka muzea

12:30 – 12:45 – přesun k chrámu sv. Marka

12:45 – 14:00 – prohlídka chrámu

14:00 – 15:30 – prohlídka nedalekého Starého a Nového paláce

15:30 – 16:00 – přesun na Kalemegdan

16:00 – 18:30 – prohlídka parku, pevnosti a případně i vojenského muzea

Foto: Anthony Joh

Průvodce zdarma – Bělehrad
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!