Bangkok je znám především jako město zábavy a nespoutaných oslav. Přestože veliký zájem turistů o tuto destinaci znehodnotil kulturní dědictví, stále je třeba dodat, že Bangkok je nejen město hříchu, ale také centrum jedněch z nekrásnějších buddhistických chrámů na světě, a nadchne tak i konzervativnější cestovatele.

Jak se dostat z letiště?

 

Bangkok Suvarnabhumi Airport

Vlakové spojení

Nejpohodlněji a nejrychleji se do centra města dostanete vlakem. Jet můžete, buď expresní linkou Express Line, s níž trvá cesta 15 minut, nebo klasickým vlakem CityLine, kterému cesta do města trvá půl hodiny. Všechny vlaky končí ve stanici Phaya Thai Station, linky se však liší cenou. Zatímco za zpáteční jízdenku s Express Line zaplatíte 150 THB (cca 100Kč), u CityLine zaplatíte cca polovinu.

Autobusové spojení

Kromě vlaku můžete využít i jedné z několika desítek autobusových linek, které jezdí nejen do samotného Bangkoku, ale i do okolních měst. Ceny za jízdenku sice začínají na lákavých 34 THB (24 Kč), do města se však dostanete za mnohem delší dobu, a vyplatí se proto pro cestu přímo do Bangkoku volit třeba vlak CityLine. Výhodou autobusů však je to, že většinou jezdí 24 hodin denně.

Don Mueang Interntionl  Airport

Autobusové spojení

Nejpohodlnější je linka č. 29, která je jako jediná klimatizovaná a jezdí až na hlavní nádraží. Kromě této linky můžete využít i linky č. 59, 187, 504, 510, 538 či 554. Ceny za jízdenky začínají na 30 THB (cca 22 Kč).

Ubytování v Bangkoku

 

Ubytování v Bangkoku pořídíte za velice přívětivé ceny, přitom rozhodně nemusíte spát ve špíně a vedru. Moderně zařízené a čisté pokoje pro dva seženete bez problémů pod 1000 Kč za noc, zajímavě vypadá například ubytování v hotelu Thee Bangkok. Kompletní nabídku ubytování se vyplatí prozkoumat na srovnávacích serverech typu www.booking.com.

Jak se pohybovat po Bangkoku?

 

Skytrain a metro

Dopravu v Bangkoku zajišťují především metro MRT a Skytrain BTS , což je vlastně jakési metro fungující nad povrchem. Metro má v současnosti jednu linku a Skytrain má linky dvě, což znamená, že pokud nebydlíte v hotelu v centru, budete muset využít ne zcela lákavé autobusy. Vozy MRT a BTS jsou naopak velice moderní a čisté, plně odpovídají evropskému standardu a cestování s nimi je naprosto bez problémů. Provoz všech tří linek funguje od 6:00 do půlnoci.

Autobusy

Autobusy jsou tou nejlevnější, ale také nejméně spolehlivou formou dopravy v zácpách zmítaném Bangkoku. Jízdenky v autobusech jsou jiné než u metra a Skytrain, pořídíte je již od 6,50 THB (5 Kč), jen stěží se však můžete spolehnout na jízdní řády, řidiči jezdí, jak se jim zachce. Autobusy jsou podle ceny a komfortu při jízdě rozděleny podle barev, nejlevnější jsou zelené a červené autobusy, naopak nejdražší jsou autobusy oranžové. Pokud budete muset cestovat autobusem, snažte se alespoň vybrat oranžově označené autobusy, které Vám za 13 THB (10 Kč) nabídnou komfort v podobě klimatizace a většího prostoru uvnitř.

Jízdné

Cena za jízdu v metro a Skytrain se liší v závislosti na počtu stanic, cena se tak pohybuje mezi 16 až 40 THB, případně máte možnost zakoupit si denní jízdenku za 120 THB, či třídenní jízdné za 230 THB. Výhodné jsou také balíčky 15 jízdenek za 375 THB či 25 jízdenek za 575 THB. Jízdenky se kupují v automatech na jednotlivých stanicích, při vstupu přes turnikety vstupenku označíte a schováte si ji do cílové stanice, kde se díky ní dostanete skrze turnikety ven.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Podobně jako v dalších městech i zde existují turistické karty. Nejrozšířenější Bangkok City Pass je sice turistická karta s nejlepší reklamou, na druhou stranu za vysokou cenu 70 $ na den nabízí jen dopravu, pár atrakcí a slevy, jedná se tak spíše o past na neznalé turisty. Pokud jste zvyklí opatřovat si turistické karty, vsaďte spíše na Bangkok Smile Card, která sice poskytuje jen množství slev, na druhou stranu Vám nezruinuje rozpočet.

Při objednávání taxi či nakupování na trzích se nebojte smlouvat, jakmile místní poznají cizince, okamžitě žádají mnohonásobně větší sumu. Smlouváním tak můžete ušetřit opravdu značné množství peněz.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Královský palác

Královský palác je asi nejznámější historická památka v Bangkoku. Pompézní stavba z 18. století vždy sloužila jako sídlo králů a dodnes se zde pořádají slavnostní státní ceremoniály. Vstupné do budovy činí 500 THB (350 Kč)

Wat Pho

Přímo u Královského paláce se nachází klášter Wat Pho, známý jako sídlo nejlepších thajských léčitelů. Wat Pho je však zajímavý především díky 45 metrů dlouhé a 15 metrů vysoké zlaté soše Buddhy, na kterou se za 100 THB můžete sami podívat.

Wat Arun

Wat Arun přezdívaný jako Klášter rozbřesku je další klášterní komplex vystavěný královskou rodinou. Uvnitř kláštera nalezneme zlaté sochy a za 20 THB se lze dostat do nejvyšších pater, odkud lze sledovat nádherný západ slunce nad řekou Chao Praya.

Wat Traimit

Wat Traimit je chrám, kde nalezneme jednu z nejznámějších zlatých soch Buddhy na světě. Zajímavý je i příběh 3,5 metrů vysoké sochy ze zlata, po celá staletí byla totiž socha považována za bezcennou, až jedné deštivé noci mniši zjistili, že pod původní sádrovcovou krustou se nachází zlato, jehož původ není dodnes znám.

Wat Suthat

Wat Suthat je další z nádherných buddhistických chrámů nacházejících se v Bangkoku. Zajímavostí je, že stavba chrámu probíhala za vlád hned tří králů – Rama I., Rama II. a Rama III., za jehož vlády v 18. století byl klášter dokončen.

Národní muzeum

Až do roku 1970 bylo Národní muzeum jediným muzeem v Thajsku, což objasňuje to, proč zde nalezneme tak široké sbírky artefaktů, zbraní, rukopisů i sošek Buddhy.

ban-map

Program na jeden den

8:00 – 10:00 – prohlídka Národního muzea

10:00 – 10:15 – přesun ke Královskému paláci

10:15 – 12:00 – prohlídka paláce

12:00 – 12:15 – přesun k Wat Pho

12:15 – 13:15 – prohlídka chrámu

13:15 – 13:30 – přesun k Wat Arun (možno přívozem nebo obejít přes most)

13:30 – 15:00 – prohlídka chrámu

15:00 – 15:30 – přesun k Wat Suthat

15:30 – 17:00 – prohlídka chrámu

17:00 – 17:30 – procházka přes historické centrum k Wat Traimit

17:30 – 18:30 – prohlídka chrámu

Průvodce zdarma – Bangkok
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!