Andorra je jeden z nejmenších států Evropy, země nacházející se ve vysokohorské plošině mezi Francií a Španělskem nerozprostírá jen na ploše 467 km2, přesto obsahuje kulturní památky, a především přírodní krásy, za kterými se vyplatí podívat.

Jak se dostat z letiště?

V Andoře se sice nacházejí tři heliporty, ale žádné letiště. Pokud nevlastníte helikoptéru, bude letecky zapotřebí cestovat skrze cca 200 km vzdálené Barcelonu či Toulouse.

Barcelona El Prat Airport

Z barcelonského letiště El Prat jezdí do hlavního města Andorra la Vella lyžařských resortů šestkrát denně dálkový autobus. Cesta trvá cca 3,5 hodiny, je však třeba počítat s rezervou, jelikož doprava v Andoře je silně závislá na proměnlivém horském počasí. Cena se odvíjí podle cílové stanice, do hlavního města Andorry se lze dostat za 33€ (56€ zpáteční), cesta do lyžařských středisek je však dražší a v případě nejvzdálenějšího Pas de la Casa může dosáhnout i 48€ (83€ zpáteční).

Barcelona Girona Airport

I z letiště v Gironě se lze dostat do Andorry. Autobusy jezdí dvakrát denně, doba jízdy i cena je poté stejná jako v předchozím případě.

Toulouse International Airport

Z letiště v Toulouse jezdí každý den tři autobusy směr Andorra la Vella. Vzhledem k tomu, že autobusy jezdí z druhé strany země je nejlevnější jízdenka do Pas de la Casa (31€ jednosměrná/52€ zpáteční), jednosměrná jízdenka do Andorra la Vella vyjde na 36 €, zpáteční na 64€.

Ubytování v Andoře

Cena za ubytování v Andoře se pohybuje zhruba ve stejném rozmezí, jako cena v sousední Francii a Španělsku. Za pěkný pokoj pro dva v Andorra la Vella zaplatíte zhruba 1500 Kč za noc. Nám se líbí například ubytování v penzionu Residencia Nuria. V okolních horských střediscích typu Encamp či Pas de la Casa je pak ubytování cca o 200 Kč na noc dražší. Převážně v zimním období jsou kvůli nízkému počtu hotelů ubytovací komplexy v Andoře přeplněné, pokud tedy plánujete lyžování v Andoře, vyplatí se hotel rezervovat dopředu. Ušetřit můžete díky internetovým srovnávačům cen typu www.trivago.cz.

Jak se pohybovat po Andoře?

Autobusy a lanovky

Andorra je natolik malá země, že kromě letiště zde nenajdete ani jedinou železniční stanici. Většina obyvatel jezdí automobily, pokud chcete využít veřejnou dopravu, budete odkázáni na autobusy, případně na lanovky. Denní dopravu zajišťuje celkem 7 autobusových linek značených jako L1 až L6 a É. Linka É je linka expresní, v hlavním městě Andorra La Vella totiž expres linka objíždí nejrušnější křižovatky. Autobusy fungují mezi 7:00 až cca 21:30, poté je již nutno využít některý ze tří nočních autobusů BN1, BN2 a BN3. Autobusy většinou jezdí v intervalech 20 až 30 minut a projíždějí skrze osídlená městečka a vesnice. Vzhledem k hornaté povaze Andorry jsou v tomto státě rozšířené lanovky. Nejdůležitější trasa vede z Encampu k jezeru Engolasters.

Jízdné

Jízdné je v Andoře rozděleno do 4 zón. Na tak omezenou dopravní infrastrukturu je přitom k dispozici široká škála tarifů:

Zóna 1:

Jednosměrná jízdenka: 1,80€

Zpáteční jízdenka: 3,40€

Celodenní jízdenka: 4,10€

Týdenní jízdenka: 23,30€

Zóna 2:

Jednosměrná jízdenka: 3,30€

Zpáteční jízdenka: 4,80€

Zóna 3:

Jednosměrná jízdenka: 4,60€

Zpáteční jízdenka: 7,00€

Zóna 4:

Jednosměrná jízdenka: 6,10€

Zpáteční jízdenka: 9,60€

Jednorázové jízdenky se dají zakoupit pouze u řidiče. Denní a týdenní jízdenky se dají koupit u řidiče a v kanceláři v Andorra la Vella, ulice Príncep.

Automobil

Po Andoře je mnohem výhodnější jezdit automobilem než veřejnou dopravou, proto turisté zřídkakdy do Andorry létají letadlem. Pokud nicméně auto k dispozici nemáte, může se vyplatit jeho půjčení. Přímo v Andoře lze v sezoně auto zapůjčit již cca za 1400 Kč na den, pokud cestujete letadlem, stojí za to zvážit, zda se nevyplatí automobil zapůjčit již na letišti. Pro co nejvýhodnější ceny se využít internetový srovnávač www.skyscanner.cz.

Jak ušetřit na pobytu?

Turisté jezdí do Andorry především kvůli horským túrám a lyžování, neexistuje tedy žádná turistická karta do památek, na které byste ušetřili, k dispozici jsou jen výhodnější denní jízdenky na autobus a ski passy. Výhodné jsou však bezcelní zóny, kde můžete za výhodnou cenu nakoupit různé zboží, nejoblíbenější jsou pochopitelně alkoholické nápoje.

Kam se vydat na lyžování?

Andorra je velice populární mezi milovníky lyžování. Nejpopulárnější jsou lyžařská střediska Arcalis a Soldeu, kde se sníh drží celých osm měsíců v roce. Další často navštěvovaná střediska jsou Ordino, Arinsal, Soldeu, El Tarter a Pas de la Casa. Andorra je známá vysokou úrovní služeb, ve srovnání například s Alpami jsou však ceny výrazně nižší.

Zajímavosti, které nesmíte vynechat

Casa dela Vall

Casa dela Vall je pozdně románský kostel v Andorra la Vella, kde zároveň sídlí rada města. Původně se jednalo o rotundu z 11. století, později byla stavba několikrát přestavěna.

Kostel Sant Esteve

Kostel Sant Esteve je jednou z nejznámějších památek v Andorra la Vella. Kostel byl postaven v 11. století, z původní stavby však zbyla jen věž, zbytek je dílem rekonstrukce z 20. století.

Jezero Pessons

V Andoře se nachází celkem sedm větších ledovcových jezer, přičemž Pessons je jednoznačně nejzajímavější. Jezero je specifické tím, že díky dopadu slunečních paprsků každé dvě minuty mění svou barvu.

Kostel Sant Joan de Caselles

Kostel Sant Joan de Caselles se nachází ve městečku Canillo. Kamenná stavba pocházející z 11. století je registrována na seznamu Andorrského kulturního dědictví.

Kostel Sant Marté de la Cortinada

Kostel Sant Marté de la Cortinada je kamenná budova z 11. Století nacházející se ve městečku La Cortinada. Kostel prošel v 17. století významnou rekonstrukcí.

Pic de Médécourbe

Pic de Médécourbe je 2914 metrů vysoká hora nacházející se na pomezí Andorry, Španělska a Francie. Masiv je ideální pro vysokohorskou turistiku, nalezneme zde křišťálově čisté říčky a unikátní faunu i floru.

and_map

Foto: Montse Poch

Průvodce zdarma – Andorra
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!