Ačkoliv nemáme žádné velehory, napočítáme u nás více než 400 ski areálů. České hory jsou fenoménem, který láká ohromný počet lyžařů a snowboardistů. Pokud nechcete vycestovat např. do sousedního Rakouska, máte na výběr z toho, co nabízí Česko. Vytipovali jsme pro vás několik ski areálů, které stojí za vyzkoušení.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Ceny lyžování v ČR

Milovníci sjezdu si musí připravit peněženky. Celodenní lyžování na tuzemských horách vyjde na několik set korun na osobu. Nejdražší jsou Krkonoše, kde za celodenní skipas zaplatíte až 700 Kč. Pořád je to ale až o polovinu méně, než kolik za celý den na svahu zaplatíte v oblíbeném Rakousku či Itálii. Cesta do Alp navíc také vyjde dráž, než dojezd na české hory. Zajímavou a stále vyhledávanější alternativou jsou slovenské hory, zvláště Velké Tatry a slovenské Beskydy, které jsou cenově podobné českým areálům.
Každopádně už dnes platí, že ve všech areálech bývá skvělé vybavení, od parkování, přes půjčovny lyží a lyžařských potřeb, až po lyžařské školy pro nejmenší.

 

 

 

 

Beskydy

 

Ski areál Soláň

V Beskydech se nachází krásné malé lyžařské středisko Soláň. Denní permanentka stojí okolo 280,- Kč. Zimní dovolenou si zde užijí hlavně příznivci běžeckých tratí. Snowboardisté se mohou projet na sjezdovkách, ale snowpark v místě není. Celkem zde objevíte 5 sjezdovek, na jejichž vrchol doputujete pomocí tří vleků. Na lyžaře čeká 900 metrů modrých, 1500 metrů červených a 300 metrů černých sjezdovek.
Ski areál Pustevny
U Trojanovic se v krajině rozprostírá skiareál Pustevny, který leží v nadmořské výšce 1095 metrů s převýšením 220 metrů. Celková délka sjezdovek slibuje až 3440 metrů zimní zábavy. V sezóně si za jeden den lyžování zaplatíte okolo 395,- Kč. V areálu se snowpark nenachází, ale běžkařské tratě vyzkoušet můžete. Celkem si užijete devět sjezdovek, kam vás dopraví dvě sedačkové lanovky a devět vleků. Svou odvahu můžete otestovat na černé sjezdovce v délce 390 m.

 

 

Jeseníky

 

Ski areál Kouty

Vyzkoušejte novou modrou sjezdovku v délce 3050 m nebo dvě, více než 2 km dlouhé sjezdovky, největším lákadlem je moderní šestisedačková lanovka, první v České republice. Celková délka sjezdovek 11,5 km zaručuje areálu Kouty prvenství mezi moravskými lyžařskými středisky.

 

 

Jizerské hory

 

Ski areál Tanvaldský Špičák – Železná Ruda

V Železné Rudě na vás čeká 7205 m. sjezdovek s převýšením okolo 3345 m. Budete se pohybovat v maximální nadmořské výšce 1200 m. Ski areál Špičák nabízí sedm sjezdovek s jednou sedačkovou lanovkou a osmi vleky. Tratě jsou uměle zasněžované a nabízí i večerní lyžování. K dispozici je půjčovna lyží, lyžařská škola. Cena denní permanentky se pohybuje okolo 520,- Kč za dospělého. V areálu najdete běžecké tratě i snowpark.
Ski areál Tanvaldský Špičák Albrechtice
V Jizerských horách se nachází krásné lyžařské středisko s celkovou délkou sjezdovek 6550 metrů. Nejdelší je modrá trať o délce 1450 metrů. Adrenalin zažijete na černé trati s délkou 450 metrů. Celkem se lyžaři projedou na 10 sjezdovkách, na které je dopraví čtyřsedačková lanovka a pět vleků. V místě se nachází lyžařská a snowboardová škola a dlouhé běžecké tratě. Cena za osobu na jeden den se pohybuje okolo 480,- Kč.

 

Ski areál Ještěd

Za jednodenní permanentku v hodnotě 590,- Kč si užijete lyžování v Libereckém kraji. Kilometr dlouhá černá sjezdovka ověří vaše lyžařské schopnosti. V areálu si užijete 10 sjezdovek z nichž je nejdelší modrá trať s 2600 metry. Celkem se projedete na devíti kilometrech uměle zasněžovaných trasách. K dispozici je snowpark a běžecké tratě. O pohodlí se postará kabinková lanovka, tři sedačkové lanovky a pět vleků.

 

 

 

 

Krkonoše

 

Pec pod Sněžkou

Lyžařské středisko v Peci pod Sněžkou se nachází v maximální nadmořské výšce 1215 metrů. Ski areál nabízí jedenáct sjezdovek, na jejichž vrcholy vás dopraví tři sedačkové lanovky a deset vleků. V Peci pod Sněžkou se o sjezdovky starají pomocí sněžných děl. Pro milovníky adrenalinu je připravený snowboardový funpark a překrásné běžecké tratě. Celodenní lyžování vyjde v sezóně na 620,- Kč. Ski areál Pec pod Sněžkou je součástí SkiResortu Černá Hora, proto využijete na všechny tratě jednu permanentku. Nejdelší sjezdovku najdete v barvě modré o délce 1550 metrů.

 

Špindlerův Mlýn

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí. Skipas zakoupený na kterékoliv pokladně je možno využít na všech lanových drahách a lyžařských vlecích (na LD Labská, LV na Horních Mísečkách, na LV Davidovka a Horal je možno využít nižší regionální jízdné). Lyžařská krkonošská magistrála a upravované běžecké trasy dosahují délky téměř 520 km. Ski areál Špindelrův Mlýn nabízí rodičovské a vratné skipasy. Za vratný skipas zaplatíte v hlavní sezoně 850,- Kč. Pokud jej vrátíte do dvou hodin, na pokladně vám vrátí 280,- Kč, do čtyř hodin, dostanete zpět 170,- Kč. Přenosný rodičovský skipas mohou využít partneři, kteří se střídají při hlídání dětí. Rodičovský skipas stojí v hlavní sezoně 900,- Kč, ale děti do šesti let mají jízdné zdarma.

 

Černá hora – Janské Lázně

Zalyžujte si v lyžařském areálu s moderní šestisedačkovou lanovkou s vyhříváním sedaček s názvem Hofmanky express a na jedné z nejdelších osvětlených sjezdovek v Čechách – Protěž se 4-sedačkovou lanovkou. SkiResort Černí hora – Pec je největší lyžařský resort v Česku, kde můžete lyžovat na 41 km sjezdovek a lyžařských cest na 1 skipas. Resort tvoří 5 vzájemně propojených areálů v Janských Lázních, Černém Dole, Svobodě nad Úpou, Velké Úpě a Pecí pod Sněžkou. Kromě nejdelších, až tříkilometrových, sjezdovek tu najdete také dětské lokality s mírnými sjezdovkami a zázemím pro malé lyžaře, či atraktivní lyžování v podobě zábavné tratě Funline s klopenými zatáčkami a tunelem, nebo tratí s časomírou pro obří slalom a sjezd. Jako jediný areál v Česku nabízí unikátní lyžařské propojení dvou největších areálů Černé hory (Janské Lázně) a Pece pod Sněžkou na lyžích a pomocí roleb SkiTour. Všech 5 areálů je navíc propojeno sítí skibusů. Ty obsluhují i večerní lyžování, které nabízí 4 z 5 areálů. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50 km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5 km dlouhou “Černohorskou sáňkařskou cestu”.

 

 

 

 

Harrachov

 

 

Sportovní areál Harrachov

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží. Milovníky bílé stopy jistě potěší kvalitně upravené závodní běžecké tratě. Z vrcholu Čertovy hory můžete pohodlně nastoupit na běžeckou magistrálu, kterou upravujeme ve stylu cross-country. V areálu najdete také lanovku Můstky, která slouží k přepravě skokanů a techniků na nájezdové věže můstků v době závodů.

 

 

Krušné hory

 

Klínovec

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg – Klínovec, který lyžařům nabízí celkem 27 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Již několik let pokračuje úspěšná přeshraniční spolupráce v rámci mezinárodního česko-německého regionu. Přes hranice do Oberwiesenthalu jezdí zcela bezplatně skibus, který dopraví pohodlně lyžaře na druhou stranu hor za pouhých 10 minut. Cena jednodenního skipasu za dospělou osobu je pro českou část 650,- Kč (pouze Klínovec), za jízdenku v InterSkiregionu lyžaři zaplatí 1040,- Kč, tento skipas však platí jeden a půl dne.

 

Plešivec

Skiareál Plešivec se nachází v Krušných horách v obci Abertamy a nabízí devět sjezdovek vhodné nejen pro zdatné lyžaře, ale také pro rodiny s dětmi a úplné nováčky. Areál je vhodný jak pro lyžaře tak také pro snowboardisty, kteřá zde naleznou Freestyle park. Celková délka všech sjezdovek čítá necelých patnáct kilometrů tratí, přičemž po nejdelší z nich se svezete z Plešivce až do Pstruží. Černá sjezdovka měří 960 metrů a je nejdelší příkrou sjezdovkou na Karlovarsku. Dostatek sněhu je na tratích zajištěn umělým zasněžováním.

 

 

Šumava

 

Lipno

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky. Na své si zde přijdou také milovníci běžeckého lyžování. Strojově se upravuje 40 km běžeckých stop, které vedou nádhernou šumavskou krajinou. Za mrazivého počasí mohou návštěvníci Lipenska vyměnit lyže za brusle a užít si jedinečné přírodní kluziště. Lipno nad Vltavou a Frymburk na zamrzlé hladině Lipenského jezera upravují 6 – 8 m širokou a 11 km dlouhou dráhu doplněnou o půjčovnu bruslí.

 

 

Orlické hory

 

Ski areál Deštné v Orlických horách

V celkové délce 3950 metrů se nachází sjezdovky v Deštné v Orlických horách. 1 sedačková lanovka a pět vleků vás vyveze do maximální nadmořské výšky 850 metrů s převýšením 210 metrů. Ski areál se může pochlubit černou sjezdovkou o délce 900 metrů. Celkem si zalyžujete na 6 sjezdovkách, z nichž je s 850 metry nejdelší červená trať. Za 420,- Kč si užijete nádherné svahy na celý den.

Průvodce ski areály

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!