Všechny cesty vedou do Říma, říká se, a já nyní vím proč! Je to nádherné italské město, které vás okouzlí svými dechberoucími památkami, atmosférou, ale i jídlem. Pokud se do Říma chystáte, neměli byste opomenout některá z míst, které vám nyní ukáži.

 

<

 

 

 

Trastevere 

Jednou z částí Říma, která by vám při vaší návštěvě neměla chybět je Trastevere, neboli Zatibeří. Jedná se o čtvrť, která se nachází, jak už z názvu vypovídá, za řekou Tiberou. Ocitnete se v té „pravé Itálii“: barevné domečky s malými balkónky, obrostlé břečťanem, skooter Vespa, zaparkovaný na každé ulici, mladí a staří Italové, užívající si večerní procházky. Kromě této atmosféry je to čtvrť plná výborných restaurací, barů, ale i muzeí nebo fontán.

  • malý tip – Určitě si zde pochutnejte na typické římské pizze (můj tip – pizzeria Ai Marmi) s cuketovými květy, nebo opět na typickém římském chodu Saltimbocca alla Romana (telecí s prosciuttem a šalvějí)

 

 

 

Coloseum a Forum Romanum 

Pokud se v hlavním městě Itálie ocitnete, návštěva Colosea a Fora Romana by vám neměla chybět! Lístek dovnitř je na obě památky stejný a pro studenty činí 7,5 e. Hezký pohled na Coloseum, kde se vám budou fotit i hezké fotky, je z parku Parco del Colle Oppio. Naopak ve Forum Romanum začněte návštěvu „ze shora“, aby jste si nejprve vychutnali panoramatický pohled na celý areál.

 

 

 

 

Piazza Venezia

Část od Colossea až k Piazza Venezia je až snová, a na konci „cesty“ na vás čeká monumentální stavba, kralující celému náměstíčku, Altare della Patria. Stavba je to celkem okázálá, byla postavena Mussolinim a ještě stále je největším památníkem v Itálii. Prohlídka stojí za vidění a terasy s krásným výhledem také.

 

 

 

 

Fontana di Trevi a Pantheon

Fontana di Trevi mě naprosto uchvátila! Je nádherná, monumentální a měli byste si do ní hodit minci, abyste se k ní ještě někdy vrátili. Od ní se dostanete k další nádherné stavbě, kterou je Pantheon. Stavba byla na tu dobu naprosto moderní a netradiční kopule určitě stojí za vidění. Doporučuji prohlídku vnitřku naplánovat na dobu těsně před zavíračkou, kdy je v Pantheonu málo lidí, tudíž klid a čas na to, vše si prohlédnout.

  • tip na netradiční večeři – La prosciutteria blízko náměstí Piazza Navona. Dopřejte si výborné nářezové prkénko s římskými salámky a šunčičkami, pecorinem, ovocem i zeleninou.

 

 

 

 

 

Španělské schody

Španělské schody jsou pro Italy místem setkávání. I vy se zde nachvilku posaďte, dejte si panino a dopřejte nohám odpočinek! Pokud Řím navštívíte na jaře, uvidíte schody obsypané květinovými truhlíky a získáte tudíž naprosto nepřekonatelné fotky. Směrem nahoru se člověk dostane až ke krásně vyhlížejícímu kostelu Trinitá dei Monti a získá hezký výhled na malé uličky vedoucí od Španělských schodů k řece. Tyto uličky ocení hlavně ženy, protože jsou plné krásných, ale drahých obchodů! A kdo by si chtěl ozdobit a pochutnat si na vyrobeném nanuku Magnum, má zde příležitost!

 

 

 

 

Piazza del Popolo

Na tomto rozlehlém náměstí můžete obdivovat jeho symetrické provedení. Proti sobě zkrz náměstí se nacházejí dvě fontány, ze čtyř stran na vás shlíží sochy čtvero-ročního období, uprostřed najdete kašnu s egyptským obeliskem. Můžete zde také navštívit více kostelů, nař známý kostel Santa Maria in Montesanto. Náměstí také opět lemují uličky s obchody a restauracemi, takže se i zde můžete občerstvit a pochutnat si na některých římských dobrotách. 

  • tip na „pastu“ (těstoviny) – V Římě byste určitě měli vyzkoušet pastu s tradičními omáčkami, pocházející právě z této oblasti. Typická je např. omáčka amatriciana a carbonara, nebo také „cacio pepe“, tedy těstoviny se sýrem a pepřem. 

Z náměstí Piazza del Popolo se, přes schody jedné z fontán, můžete dostat také do parku Villa Borghese, konkrétně do části nazývané Pincio. Z tohoto místa je krásný pohled nejen na Piazzu, ale také na Baziliku sv. Petra ve Vatikánu. Z těchto míst můžete obdivovat opravdu krásná panoramata! 

 

 

Vatikán

Kdo se dostane do Říma, návštěvu Vatikánu by neměl vynechat, rezervujte si pro něj ale celý den. Kromě známého Vatikánského náměstí je totiž Vatikán známý hlavně svými muzei a zahradami. A právě zahrady jsou opravdu nádherné. Platí se zvlášť a vstupuje se do nich pouze s průvodcem, ale věřte, že stojí za to! Kromě krásný fontán, barevných záhonků a soch se můžete kochat výhledy nejen na baziliku sv. Petra, ale také na celý Řím. Celou cestu také uvidíte a uslyšíte malé papoušky, přelétající mezi korunami palm. Naopak muzea jsou opravdu obsáhlá a člověk by se měl minimálně podívat na Sixtínskou Kapli od Michelangela. Doporučuji také rezervaci všech muzeí a zahrad alespoň týden předem! 

  • tip na jídlo – Cestou z metra k Vatikánu se zastavte na vynikající panino. Na výběr je z mnoha druhů nebo si vytvoříte vlastní. Panino je nacpané čerstvými surovinami, bohatě stačí jako oběd a stojí okolo 5 e.

 

A jak se do Říma vlastně dostanete?

Nejjednodušeji letadlem, pochopitelně, na výběr máte rovnou ze dvou letišť – Fiumicino (větší) a Ciampino (menší). Z letiště Fiumicino je poté vhodné se přesunou do centra Říma vlakem, naopak z Ciampina autobusem (firma Teravision – jedna cesta 4 e).

Po Římě se můžete vozit i metrem nebo autobusem, popř. tramvají, lístek na veškeré MHD na 100 min za 1,50 e (levnější než v Praze 😀 ).

 

Líbil se vám průvodce Římem? Celou cestu také najdete zde.

To je ode mě dnes vše a já se  na vás těším opět u nového článku! 🙂

Vaše Birdie z www.lifestylebirdie.com

 

Autor a foto: Tereza

Web

Facebook

Ahoj! Jmenuji se Tereza, ale zde vás vítám jako Birdie. Jsem čtyřiadvacetiletá studentka  chemie na UK, také rozená Pražačka.

Ráda bych vás, své čtenáře, inspirovala ke kreativnějšímu, zdravějšímu a hlavně šťastnějšímu životu! 🙂 Prostřednictvím blogu vám také představím malý kousek sebe, nebo alespoň to, co mě zajímá.

Cestuji po Evropských zemích, ale i po těch vzdálenějších, jako např. po Americe, a popisuji i svoje zkušenosti z dlouhodobých zahraničních pobytů.

Průvodce Římem – Co vidět a ochutnat
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *