Dopravním i turistickým centrem celé Itálie je bezpochyby Řím. Právě Řím je totiž architektonickým odrazem celých dějin evropské civilizace. Poradíme vám, jak za 3 dny vidět to nejlepší z tohoto krásného města.

 

 

<

 

 

Doprava

 

Nejlevnější přímé letenky z Prahy nabízí společnost Wizzair, která létá na letiště Ciampino. Z letiště se do Říma dostanete několika způsoby. Jednou z možností je jet vlakem, který jezdí z vlakového nádraží Ciampino, ke kterému se přiblížíte autobusem ATRAL od brány 2. Autobus stojí 1€ + 1€ za velký kufr, cesta trvá pouhých 5min. Vlak do nádraží Termini jede asi 15min a stojí 1,50€. Z letiště pak také pravidelně odjíždějí autobusy několika společností. Autobusy COTRAL Vás zavezou na metro Anagnina, cesta trvá asi 8min a stojí 7€ (v případě, že si lístek zakoupíte přímo v prodejně Cotral, bude Vás stát pouhé 1,10€). Do stanice metra A Anagnina Vás vezmou i autobusy společnosti ATRAL. Lístek stojí 1,20€ (opět si stejnou částku připlatíte za větší kufr) a cesta trvá nějakých 20min. Přímo do stanice Termini se dostanete autobusem společnosti TERRAVISION. Cena jednosměrného lístku je 6€ (4€ při nákupu online) a trvá zhruba 45min. Tou nejdražší alternativou je využití místní taxi služby (čekejte ceny kolem 30-50€, záleží kam se potřebujete dostat).

Pokud v Římě využijete metro či jiného prostředku MHD, máte opět několik možností. Cena jednotlivé jízdenky je 1,50€ a platí po dobu 100min (pro metro je nepřestupní, pro autobusy, tramvaje je přestupní). Jízdenka ROMA 24H je platná od označení po následujících 24hodin a na všechny prostředky MHD. Cena je 7€. V prodeji jsou i jízdenky na 48h (12,5€ ), 72h (18€ ) a 7 dní ( 24€). Jízdenka BIG Vám umožní cestovat celý den až do půlnoci téhož dne (cena 6€ ) a poslední možností je jízdenka platná na tři dni (do půl noci třetího dne) – cena 16,50€.

 

 

Ubytování

Ubytování seženete přes www.booking.com a doporučuji místo blízko nádraží Termini. Zde se kříží 2 linky metra a navíc je odsud kousek ke Colloseu i Fontáně di Trevi.

 

 

By: chuntera

 

 

DEN 1: KOLOSEUM, PALATIN, FORUM ROMANUM. KAPITOL, PIAZZA VENEZIA, FORUM TRAIANUM, MARCELLOVO DIVADLO, S.MARIA IN COSMEDIN, PYRAMIDA GAIA CESTIA

 

Ihned po snídani se vydejte na prohlídku města. Začněte prohlídkou Kolosea (stanice metra Colosseo). Vstupenka je platná 2 dny, stojí 12€ a zahrnuje vstup do Palatina a do Fora Romana. Pokud by zde byla opravdu dlouhá fronta, lístky se prodávají i v pokladně na Piazza Santa Maria Nova 53 (200 metrů od Kolosea) nebo při vstupu do Palatinu a Fora Romana. Koloseum je jedním z největších divů římské civilizace. Můžete si zde sami projít celý amfiteátr a představovat si, jak zde probíhaly gladiátorské hry. Prohlédněte si hlediště, kam se vešlo až 50 tis. diváků, kobky pod koloseem, kde byla kasárna, márnice, ošetřovna, sklad zbraní či klece pro zvířata.

Od Kolosea se můžete vydat na pahorek Palatin. Projdete kolem Konstantinova oblouku, jednoho z nejzachovalejších antických památníků, zahnete doprava na Via di San Gregorio a stoupáte vzhůru. Ovšem návštěvníkům, kteří vystoupí na Palatin se naskytne pohled na mimořádný komplex zbytků antických staveb a úžasná vyhlídka na město. Při koupi lístků si nezapomeňte vzít také mapu, která Vám pomůže se v přemíře staveb zorientovat. Na Palatinu můžete najít paláce císaře Augusta, pozůstatky domu Livie (Augustovi manželky) nebo trosky paláce Flaviů.

Pak už jen sejdeme po schodech k Foru Romanu. Forum Romanum bylo obchodní a politické centrum starého Říma. Chrámy, budovy a monumenty se po staletí změnily v trosky, přesto se části budov dochovaly a stojí za to je vidět. Nejvýznamnějšími památky Fora jsou vítězné oblouky Tita, Augusta a Severa. Můžete si prohlédnout budovu Kurie, kde zasedal římský senát a diskutoval o republice a císařství. Sloupy, které se tyčí ve Foru, patří tehdejšímu chrámu Julia Caesara, Saturnovu chrámu (nejstaršímu chrámu v Římě), Romulovu chrámu, Titovu chrámu, chrámu Antonia a mnoha dalším. Za vítězným obloukem Septima Severa a Saturnovým chrámem je východ z Fora. Opustíme Forum Romanum a ještě před Kapitolským náměstím si všimněte na sloupu kapitolskou vlčici kojící malého Romula a Réma. Vstupte tedy na náměstí Kapitolu projektovaným Michelangelem a prohlédněte si Senátorský palác s věží a Kapitolská muzea, která vlastní velmi bohatou sbírku antických mramorových soch. V případě zájmu Vás vstupenka bude stát 15€ (pozor, v pondělí je zavřeno). Sejdeme po schodech, které navrhl mistr Michelangelo Buonarroti, na náměstí Piazza Venezia. Tomuto náměstí dominuje památník věnovaný králi Viktoru Emanuelovi II. V popředí se nachází jeho jezdecká socha, nahoře čtyřspřeží s okřídlenými bohyněmi Vítězství. Pomník je obrovský a je vidět na kilometry daleko.

Nalevo od památníku se nachází Forum Traianum, které nechal vybudovat císař Traianus na paměť svého vítězství proti Dákům a které svou velkolepostí a krásou předčila všechna ostatní. Byly zde dvě knihovny, sloup na památku Traianova vítězství, baziliky, chrám, velká jezdecká socha císaře, vítězný oblouk a množství soch a sousoší.

Vraťte se zpět na Piazza Venezia a po Via D.Teatro di Marcello dojdete k jedinému antickému divadlu, které se v Římě dochovalo. Marcellovo divadlo nechal postavit Augustus a věnoval ho synovi své sestry Octavie. Divadlo bylo modelem pro stavbu Kolosea. Kostel Santa Maria in Cosmedin se nachází nedaleko a je perlou středověkého Říma. Byl postaven na místě antického chrámu. Románská zvonice z 12.stol. patří k těm nejkrásnějším v Římě. Na levé straně portiku je mramorová kruhová maska zvaná Bocca della Veritá (Ústa pravdy). Dle pověsti každý, kdo vloží ruku do úst masky a řekne lež, přijde o ní.

Cestou k pyramidě mineme Circus Maximus, závodní dráhu, která mohla pojmout až 200 000 diváků. Konaly se na něm také závody dvoukolých závodních vozů, které patřily k nejoblíbenějším. Pyramida byla postavena jako náhrobek pro urnu praetora Gaia Cestia. Ve středověku byla známa jako hrobka Romulova. U hrobky je stanice metra linky B Piramide, takže pokud už toho máte pro dnešek dost, můžete se metrem vrátit na ubytování.

 

 

 

 

DEN 2: VATIKÁN, ANDĚLSKÝ HRAD, PIAZZA NAVONA, PANTHEON, CAMPO DEI FIORI

 

Dnes začneme prohlídkou nejmenšího státu na světě – Vatikánu. Do Vatikánu se můžete opět dostat metrem, vystupte buď ve stanici Ottaviano nebo Cipro, z obou zastávek je to chůzí asi 10 minut k Vatikánským muzeím. Ty jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě, které v průběhu staletí nashromáždili papežové. Asi největším skvostem je Sixtinská kaple, která je součástí komplexu a najdeme ji ve Vatikánském paláci. Michelangelův Poslední soud je největší freska století a dodnes nezpochybnitelně mistrovské dílo. Vstupné do Vatikánských muzeí včetně prohlídky Sixtinské kaple činí 16€. Doporučuji si lístky předem objednat na adrese http://mv.vatican.va/. Na Náměstí svatého Petra je to odsud asi 10min. Náměstí má oválný půdorys a je orámováno kolonádou, jde o mistrovské dílo Berniniho. Ten dekoroval kolonádu 140 sochami svatých. Uprostřed náměstí stojí obelisk, který stál na Neronově závodišti. Do basiliky sv. Petra se musí přes detektory kovu a vstup do ní je zdarma, muzeum v zákristii, krypta a kopule je zpoplatněna. Vstup do muzea stojí 6 €, do kopule: výtahem 8 € a pěšky 6 €. Nekropole a hrob svatého Petra je za 13 € (je nutná rezervace). Kopule od Michelangela je nádherná, pod ní se nachází monumentální bronzový baldachýn, stojí nad hrobem sv.Petra a slouží jako přístřešek pro papežský oltář. Nezapomeňte se také podívat do kaple sv. Petra, kde jsou ty nejvzácnější relikvie v bazilice. Po Via della Conciliazione, široké třídě, se dostaneme přímo k Andělskému hradu. Andělský hrad byl původně hrobka císaře Hadriana, poté byl přestavěn na vojenskou pevnost, sloužil ale i jako věznice a mučírna. Dnes je zde muzeum zbraní a klenotnice. V případě zájmu je vstup za 7€.
Přejdeme po mostě Sant´Angelo, který vede přes řeku Tiberu a odsud už je to kousek k náměstí Piazza Navona. Náměstí vlastní hned tři krásné fontány. Na severní straně náměstí je Neptunova fontána. Uprostřed náměstí se nachází Fontána čtyř řek, která byla postavena Berninim a na jižním konci náměstí je Maurova fontána. Téměř za rohem se nachází prakticky jediná architektonická památka antického Říma, která se dochovala téměř netknutá – Pantheon. Původně byl chrám zasvěcen všem bohům, později papežem Bonifácem IV. zasvěcen Panně Marii, dnes je zde národní mauzoleum. Vstup je zdarma.

Na sousedním náměstí Piazza della Minerva si všimněte obelisku, který původně stál před antickým chrámem bohyně Isis. Na náměstí je také krásný kostel sv. Marie nad Minervou (S.Maria Sopra Minerva). Uvnitř najdete opravdové poklady v podobě ostatků sv.Kateřiny ze Sieny či známé sochy Michelangela Kristus s Křížem. Jednou z možností je ještě navštívit Campo dei Fiori (Květinové pole), kde se stále konají trhy a v minulosti bylo svědkem mimo jiné i upálení G.Bruna, jehož sochu tu také najdeme. Je tu spousta příjemných kavárniček a možností posezení. Poblíž náměstí se nachází několik autobusových zastávek a tramvajová zastávka. č.8 (Argentina).

Jenom chci upozornit, že tuto trasu lze absolvovat i v opačném směru, ale vzhledem k tomu, že do Vatikánských muzeí se pokladna uzavírá v 16h, tak je trasa sepsána v tomto pořadí. V případě, že nebudete chtít Vatikánská muzea vidět, je to možná lepší v opačném sledu, protože není nic lepšího než posnídat na náměstí dei Fiori a prohlédnout si Řím a Vatikán z výšky od kopule sv Petra, když už na něj padá soumrak.

 

By: Thomas Shahan

 

 

DEN 3: BASILIKA DI SANTA MARIA MAGGIORE, QUIRINAL, FONTÁNA DI TREVI, ŠPANĚLSKÉ SCHODY, PIAZZA DEL POPOLO, VILLA BORGHESE

Dnešek začneme prohlídkou asi té nejkrásnější a největší baziliky v Římě – Basilica di Santa Maria Maggiore. Dostanete se sem po Via Cavour od stanice Termini. Všimněte si nádherného stropu, který byl pozlacen prvním zlatem přivezeným z Ameriky. Pokračujeme dále a mineme Le Quattro Fontane – čtyři fontány zdobící rohy domů na křižovatce dvou ulic na nejvyšším bodu pahorku Quirinál. Náměstí Quirinal – v 16. století zde nechal papež Řehoř XIII. vybudovat papežské letní sídlo. Po sjednocení Itálie roku 1870 se papežský palác stal oficiální rezidencí italského krále, a od roku 1947 prezidenta. Fontána di Trevi je dílem Nicola Salvi z r.1762. Podle nás asi ta nejnádhernější fontána vůbec. O Fontáně di Trevi se říká, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte.

Piazza di Spagna neboli Španělské náměstí je jedním z nejrušnějších římských náměstí. Uprostřed náměstí je umístěna Fontana della Barcaccia v podobě loďky. Španělské schody patří mezi největší a nejstarší schodiště svého druhu v Evropě. Schodiště spojuje náměstí Piazza di Spagna s kostelem Trinita dei Monti. Nejkrásnější jsou Španělské schody na jaře, kdy rozkvetou záplavou růžových azalek a kolem schodů vyrostou palmy.

Malebné náměstí Piazza del Popolo je odsud kousek po Via del Babuino. Na tomto náměstí se mimo jiné konaly veřejné popravy. Poslední v roce 1826. Uprostřed náměstí stojí egyptský obelisk, který pochází z období Ramsese II. Dříve to bylo první místo, které kdo uviděl při vstupu do Říma ze severu. Vedla tu hlavní obchodní tepna. Renesanční park Villa Borghese je nejkrásnější a druhý největší park v Říme. Zde si můžete odpočinout, když už budete mít všech těch památek dost. Navíc jsou zde nádherné výhledy na Řím i Vatikán. Nejbližší stanice metra jsou Flaminio nebo Spagna.

 

 

Prodloužený víkend v Římě – co vidět a jak ušetřit?
Štítky:        

1 komentář u „Prodloužený víkend v Římě – co vidět a jak ušetřit?

  • 3.2.2018 (14:58)
    Trvalý odkaz

    Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *