Dnešní tip na prodloužený víkend píši moc rád, protože jsem podobný výlet (jen na 10 dní) letos absolvoval a vřele ho mohu doporučit. Prodloužený eurovíkend musí být nutně značně osekaný, ale zase bude mnohem levnější dovolit si ho mohou i lidé bez delší dovolené. Pokud máte dostatek peněz a času, určitě bych doporučoval ho absolvovat na 10-12 dní.

 

Odlet bude 20.11. do Irska (Dublin), kde se zdržíme až do úterý 24.11. Dá vám to možnost navštívit vyhlášené irské hospůdky, ochutnat pravou irskou whisky a navštívit např. Cliffs of Moher nebo krajinu severního Irska, kde se (také) natáčela Hra o trůny. Na prohlídku Skotska nám pak zbyde jeden den, což stačí k prohlídce toho nejhezčího, co nabízí – Edinburghu. Ve Skotsku je toho samozřejmě úchvatného hodně, ale pokud na něj máte omezený čas, tohle mohu vřele doporučit.

 

Nezmeškejte žádné naše akce a budte informováni i o tajných nabídkách!

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.

 

 

Pro návštěvu jsem zvolil kombinaci těch nejlevnějších letenek. Vyjdou vás dokonce tak levně, že samotná návštěva Edinburghu z Prahy, by vás vyšla dráž. A jelikož letenky mezi Irskem a Skotskem stojí necelých 500Kč, určitě se vyplatí tyto výlety spojit.

 

Letenky

Nakoupit budete muset celkem 3 letenky (Praha – Irsko, Irsko – Skotsko, Skotsko – Praha). Před nákupem ověřte platnost všech, at se vám nestane, že nakoupíte dvě a u třetí už se vyprodalo letadlo. Rovněž bych doporučoval s nákupem neotálet, s obsazeností letadla se ceny budou zvyšovat.

1/ Levné letenky Praha – Dublin zakupte na Ryanair.com na 20.11.

 

 

2/ Levné letenky Dublin – Edinburgh zakupte na Ryanair.com na 23.11. (případně jiný den, pokud chcete ve Skotsku strávit více času)

 

 

 

 

3/ Levné letenky Edinburgh – Praha zakupte na 24.11. na EasyJet.com (1114 Kč + 482 Kč poplatky)

 

 

 

 

 

Dohromady vás letenky vyjdou dle aktuálního kurzu a počtu osob (u třetí letenky se poplatky platí jednou, bez ohledu na počet cestujících) na zhruba 3000Kč. V ceně je pouze příruční zavazadlo, ale to stačí více než bohatě. I když je možnost si odbavené přikoupit, nedoporučuji to.

 

Vřele všem doporučuji přenocovat první den v Dublinu, dát si pivo v místní hospůdce a případně ochutnat místní whisky. Druhý den ale vyrazit na výlet po Irsku, vřele např. doporučuji Cliffs of Moher. Bud si můžete půjčit auto, nebo v informacích využít nabídky různých místních cestovních kanceláří, kteří pořádají do těch nejzajímavějších částí výlety.  Inspirací vám může být cestopis z našeho putování :).

 

 

Irsko2

 

 

Ubytování

 

Nicméně pro ty, co se rozhodnou zůstat v Dublinu, doporučuji tento hostel za 1900Kč / os. 3 noci. Je levný, má skvělou polohu, snídani v ceně a hodnocení. Ušetřit můžete ještě více, pokud pojedete ve 4 lidech, což je výhodné i kvůli automobilu.

 

V Edinburghu pak doporučuji tento hotel za 650Kč/os/noc. Opět díky poloze, hodnocení a snídani v ceně (anglická snídaně se skutečně vyplatí)

 

 

Průvodce Dublin

 

Jak se dostat z letiště?

 

Na dublinském letišti se nenachází žádná železniční stanice, zato zde narazíte na pestrou plejádu autobusových linek. Do centra Dublinu se za cenu obyčejného lístku do MHD (3,30€) lze dostat autobusy linek 16 a 41, které jezdí každých 40-50 minut mezi 6:00 a 23:30. Tyto linky však staví na každé přilehlé zastávce, a možná se vyplatí zainventovat 6€ (10€) zpátečně za linku 747, která staví pouze u turistických zajímavostí a důležitých dopravních křižovatek. Záleží kolik času máte.

Jak se pohybovat po Dublinu?

V Dublinu se nenachází metro, i přesto patří tamní veřejná doprava mezi nejpropracovanější a nejspolehlivější v Evropě. Páteří jsou autobusy, které jsou většinou dvoupatrové a zbarvené do žluté a modré. Řidiči v Dublinu otevírají většinou pouze přední dveře, a to jak pro nástup, tak i pro výstup. Před výstupem musíte dát řidiči signál k zastavení tlačítkem stop.

Kromě autobusů zde nalezneme dvě moderní tramvajové linky. Červená linka projíždí skrze nádraží Heuston a Connolly, soudní dvůr a Národní muzeum. Zelená linka zase spojuje sever a jihovýchod města. Největší nevýhodou tramvají je fakt, že neexistuje přestupní stanice, pokud potřebujete přestoupit z jedné linky na druhou, musíte počítat s cca 15 minutovou procházkou mezi St. Stephen´s Green a Abbey Street.

Jízdné v Dublinu je uváděno dle poměrně složitého systému, který zohledňuje projeté zóny, na které je Dublin rozdělen. Nejjednodušeji se výši Vašeho jízdného dozvíte na webových stránkách dopravce, či z mobilní aplikace, kde stačí zadat jména zastávek. Pokud tomu situace nedovolí, můžete se orientovat podle mapek rozmístěných po autobusových a tramvajových zastávkách, popřípadě si jízdenku koupit u řidiče, který bude vědět, v jakém pásmu se Vaše zastávka nachází. Výše jízdného se řídí podle následujícího schématu:

 • Zóny 1 až 3 – 1,95€

 • Zóny 4 až 7 – 2,55€

 • Zóny 8 až 13 – 2,80€

 • Mimo zónu 13 – 3,30 €

 • Jízdné v centru (kupuje se u řidiče) – 0,75€

 

Alternativou za jednorázové jízdenky je Leap Card, v praxi něco na způsob londýnské Oyster Card. Leap Card si zřizujete přímo ve městě nebo přes internet, získat ji můžete ihned v jednom z několika automatů na letišti. Klasická verze Leap Card funguje tak, že na ní nahrajete kredit, který se z karty strhává při využití veřejné dopravy, přičemž ceny jsou nižší než u klasických jízdenek. Nejlepší možnosti je však objednat si na webových stránkách Leap Card turistickou kartu, se kterou za 19,50€můžete 3 dny neomezeně využívat kompletní servis veřejné dopravy včetně letištní linky 747. Používání Leap Card je jednoduché, stačí ji u dveří označit u validátoru, který vydá zvuk potvrzující transakci. Kromě Leap Card je turistům k dispozici také tzv. Freedom Card. Freedom Card stojí 30€ a lze s ní po dobu 3 dnů neomezeně cestovat veřejnou dopravou, oproti Leap Card však nabízí i pojížďku Hop on Hop off vyhlídkovým autobusem.

Jak ušetřit na pobytu?

Vstupné do atrakcí v Dublinu je poměrně vysoké, a tak se většině turistů vyplatí Dublin Pass. S ním získáte volné vstupné do většiny hlavních atrakcí, a pokud si tak chcete Dublin opravdu užít, rozhodně se vyplatí. Výhodou je také to, že získáváte právo na přednostní vstup do turistických atrakcí, což v sezoně rozhodně stojí zato. Na rozdíl od většiny turistických karet zde nezískáváte dopravu zdarma, v ceně však máte alespoň transfer z letiště autobusy Aircoach. Kartu lze získat na obou letištních terminálech a v centru (viz mapka), čas ušetříte tím, že si Dublin Pass objednáte předem přes internet a poté jen vyzvednete. Za několika eurový příplatek si jej dokonce můžete zaslat i domů. V nabídce jsou čtyři verze Dublin Pass:

 • 1 denní – 39,00€

 • 2denní – 61,00€

 • 3 denní – 71,00€

 • 6 denní – 105,00 €

 

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Trinity College

Trinity College je kolejí University of Dublin, svojí slávou však univerzitu jednoznačně předčila. Právě zde studovali géniové jako Edmund Burke, Jonathan Swift či Bram Stoker. Možná ještě zajímavější je však místní knihovna s Book of Kells – prastarou knihou s malbami z 8. století.

Národní muzeum

Národní muzeum obsahuje především velice cenné sbírky z doby bronzové a železné, převážně pak sbírky spojené s osidlováním Irska Kelty. Vstupné je dobrovolné.

Dublin Castle

Tento hrad postavený již ve 13. století byl po staletí symbolem anglické nadvlády nad Irskem. Současná podoba hradu pochází z rekonstrukce v 18. století, původní dochované části hradu je možno vidět v podzemí.

Christchurch Cathedral

V Dublinu nalezneme dvě velké katedrály – Christchurch a St. Patrick´s. Obě dvě protestantské katedrály byly postaveny v 12. století. Christchurch byla vybudována na místě starého vikinského kostela, vzhled katedrály byl silně ovlivněn rekonstrukcí v 70. letech.

St. Patrick´s Cathedral

Není překvapením, že v hlavním městě Irska nalezneme katedrálu zasvěcenou patronovi této země. Jedná se o hlavní kostel irské protestantské církve a také místo posledního odpočinku slavného spisovatele Jonathana Swifta. Vstupné je 6,00€.

Guinness Brewery

V Dublinu nalezneme 26 hektarů veliký areál s pivovarem slavného tmavého piva. Návštěvníci zde mohou zhlédnout interaktivní prohlídku historií Guinnessu i výrobou piva, nakonec hosty čeká i ochutnávka. S včasnou koupí přes internet pořídíte vstupné za 14,40€.

Temple Bar

Temple Bar je známá třída plná irských hospod a barů, nalezneme zde také velice známý stejnojmenný bar.

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 10:00 – prohlídka Guinnes Brewery Storehouse

 • 10:00 – 10:15 – přesun k St. Patrick´s Cathedral

 • 10:15 – 11:30 – prohlídka katedrály

 • 11:30 – 11:45 – přesun ke Christchurch Cathedral

 • 11:45 – 13:00 – prohlídka katedrály

 • 13:00 – 14:00 – prohlídka Dublin Castle

 • 14:00 – 14:15 – přesun k Trinity College

 • 14:15 – 16:00 – prohlídka univerzity

 • 16:00 – 18:30 – prohlídka nedaleko se nacházejících expozicí National Museum of Ireland

 • 18:30 – 18:45 – přesun do třídy Temple Bar

Večer v Dublinu se určitě vyplatí zakončit v některé z místních hospůdek, nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější je podnik Temple Bar.

Pro Edinburgh se průvodce ještě chystá, nicméně do listopadu by měl být přístupný v sekci „Průvodci zdarma“.

 

Prodloužený eurovíkend do Irska a Skotska z/do Prahy za 5550Kč (všechny letenky a hotely, vč. snídaní)
Štítky:                    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!