A proč zrovna Belfast?

A proč zrovna Belfast?

Odkud jste? ZPrahy, zČeské republiky… A proč jste přijely do Belfastu? No, my jsme tady na prázdninách… Cože?! – tohle byl jeden znašich častých rozhovorů smístními během našeho výletu (samozřejmě původní rozhovor byl anglicky…). Nikdy nechápal, proč jsme přijely zrovna do Belfastu a vybraly jsme si jej jako naší prázdninovou lokaci, když tam přece nic není.

<

Opak je ale podle nás pravdou. Belfast je skvělé místo. Troufám si říct, že dokonce bude dokonce jedním zmých nejoblíbenějších míst, díky jeho skvělé atmosféře. Shodly jsme se, že Belfast by se dal popsat jako „Londýn bez lidí“. Jedná se o největší město vSeverním Irsku, ale i tak je rozlohou i obyvateli menší než Ostrava. Vcentru je vše blízko sobě, lze se tu dopravovat pouze nespolehlivými autobusy a všude je kombinace krásné britské cihlové architektury a nádherného originálního street artu, kterého jsme se nemohly vůbec nabažit.

A proč jsme tedy vlastně jely do Belfastu? Protože byly levné letenky, a ještě jsme tam ani já, ani kamarádka nebyly. Dlouho jsme se domlouvaly, že musíme během září ještě, než začne škola, někam zajet a najednou se objevily letenky za 500. Ty nám bohužel utekly, ale i tak jsme pořídily zpáteční letenky za necelých 700, bohužel ale zKatowic, a ještě smalými zavazadly. Nakonec se ale ani jedno neukázalo jako velký problém. Letiště vKatowicích je poměrně příjemné a celou „bezpečností kontrolou“ (v uvozovkách, jelikož nám bez problému prošly o něco větší zavazadla i velký deodorant ve spreji) jsme prošly během 10 minut. Problém nastal až vtom, že let nabral téměř hodinové zpoždění – obecně by to nebyl problém, ale let byl až večerní a vBelfastu přestávají jezdit autobusy po jedenácté. Naštěstí jsme jen tak tak doběhly alespoň spoj do centra (zpáteční jízdenka za 10 liber), odtamtud jsme ale musely už jet Uberem (neuvěřitelně milý pán a platily jsme jen 4 libry). Ubytování jsem si našly na Airbnb, za skvělou cenu 300 korun na noc za pokoj. Byl to pokoj jen spostelí a věšákem v typickém britském domku, kdispozici jsme měli kuchyni a společnou koupelnou. Nebylo to nejluxusnější ubytování, ale zase na druhou stranu za tu cenu…

Během dne jsme se hodně dopravovaly pomocí již zmíněných autobusů snevalnou pověstí. Místní je sice nemají rádi, ale my snimi vyloženě neřešitelný problém neměly a zpoždění jsme zažily asi jen třikrát. Jedna jízdenka vyjde na 2 libry, celodenní na 3,70 liber, takže pokud se jede víc jak jednou, tak se již vyplatí. Pro nás bylo i poměrně pohodlné moc popojíždět do různých směrů a vždy se pak vrátit do hlavního centra kradnici.

VBelfastu jsme byly na 4 dny, takže jsme měly i poměrně hodně volného času, tím pádem vypisovat vše po dnech by bylo zoufalé. Začala bych svypíchnutím „památek“ a toho, co stojí za to vidět. Jak jsem již zmínila, centrem města je City Hall, která je konečnou většiny autobusů. Vjejím těsném okolí je na náměstí mnoho krásných budov, které dle mého názoru stojí za vidění a také se od ní táhne Royal Avenue, která je hlavní nákupní třídou, kde lze najít v zásadě vše, například i Primark nebo to nejkrásnější Tesco jako jsem viděla (historická budova a uvnitř prosklená kopule…Tesco vEdenu má co dohánět). Centrum celkově stojí určitě za projití a ztracení se vmalých uličkách. Můžeme zde najít Saint Patricks Church, Saint Annes Cathedral, Ulster University či Albert Memorial Clock. Vokolí vody se poté nachází „The Big Fish“ – Salmon of Knowledge (jedna znejvtipnějších a nejabsurdnějších památek), Belfast Waterfront a pak také Titanic quarter vokolí přístavu, kde je muzeum věnované Titanicu, který se zde stavěl a také dalším významným lodím. Blízko odtud je poté Victoria park, který je obehnaný řekou, a tak ostrovem smenším ostrůvkem uvnitř. Na druhé straně řeky nalezneme Saint Georges Market, který má ale otevřeno jen o víkendu a jdou zde koupit ty nejsladší zákusky jsme kdy ochutnaly a ze kterých nám je špatně ještě teď (ne že by byly špatné, ale dávka cukru byla překročena již po prvním soustu).

Dále od centra nalezneme Queens University a hned vedle Botanic Gardens, ve kterých mohu doporučit zejména jejich tropický skleník spalmami a sukulenty. Na druhou stranu můžeme dojet kParlamentu ve Stormont parku, kde je také Stormont castle, který byl ale bohužel během naší návštěvy zavřený a nešlo se kněmu ani pořádně dostat. Na druhé straně zálivu je malý Belfast Castle skočičí zahradou (bohužel bez živých koček), odkud je hezký výhled na moře. Kmoři jsme se od něj vydaly, je to kousek cesty autobusem. Pod Hazelbank parkem je krátká pláž, po které se lze projít a nasbírat mušle.

Co se jídla týče, snažily jsme se držet vlow-costové hladině. Snídaně a večeře jsme se snažily většinou řešit nákupem vběžných obchodech (Tesco a Lidl). Jedly jsme hodně saláty a bagely, případně jednou i mikrovlnné jídlo. Na oběd jsme zašly poté vždy někde vcentru. Stoprocentně můžu doporučit zdravé bistro u radnice Freshii, kde se zaměřují zejména na mexická burrita a bowls – během oběda lze pořídit klasické burrito (a asi to nejlepší vmém životě) a pitím za 5 liber. Druhý den jsme se vydaly do Chopstix, které má několik poboček vcentru. Princip funguje na zvolení si velikosti nudlí či rýže a potom výběru 1-3 druhů kuřecího maso (různé úpravy a omáčky). Největší porce stojí 6 liber a je v zásadě nemožné ji sníst. Další volbou byl Mike`s, kde je možné pořídit opět obědové menu (cheeseburger, hranolky a nápoj) za 5 liber. Poslední den jsme se najedly přímo na George Market a opět jsme dostaly obrovskou porci za nízkou cenu.

Ve výsledku si tedy opravdu myslím, že Belfast má co nabídnout. Spojuje všechny skvělé vlastnosti Londýna se skvělou architekturou, příjemně prázdnými ulicemi a krásnou irskou přírodou. Kromě toho i ceny se nám zde zdály daleko příznivější a snesitelnější. Čtyři dny byla naprosto ideální doba, za kterou jsme si mohly vše prohlédnout a všude se pořádně najíst, když zrovna pršelo. Počasí je totiž asi jedinou nevýhodou tohoto místa, kdy vjedné kapse máte deštník a ve druhé sluneční brýle a co půl hodiny je střídáte. Není to ale zase tak velkou překážkou a po chvíli jsme si na to i zvykly. Rozhodně byl Belfast doporučila, i když (a také právě proto) se jedná o vyloženě turistickou lokalitu, protože je to krásné místo, které poskytne skvělý zážitek.

PS: Gratuluji, pokud jste se přes tu spoustu fotek dostali až na konec 🙂