Proč (ne)zvolit nejlevnější cestovní pojištění – kam ano a kam ne?

Proč (ne)zvolit nejlevnější cestovní pojištění – kam ano a kam ne?

Před každou cestu do zahraničí je vhodné si pořídit cestovní pojištění. Ať už chcete trávit dovolenou na Slovensku, nebo v daleké Asii. Pro případ, že byste mohli potřebovat zdravotní ošetření v dané zemi, se musíte připojistit právě cestovním pojištěním. Kam stačí levné pojištění a kde byste neměli šetřit? To Vám povíme o pár řádků níže.

<

Kde najít nejlevnější cestovní pojištění?

To nejvhodnější a nejlevnější pojištění nemusíte hledat dlouhé chvíle na webu. Existují chytré kalkulačky, které najdou výhodnou nabídku za Vás dle zadaných kritérií. Pojistit se můžete online například zde >>

Orientace na nejnižší cenu (výši pojistného), je však chybou. Samotná cena totiž není tolik důležitá, jako parametry pojištění. Vždy se tedy zaměřte na to, z jakých položek se pojištění skládá.

Cestuji do Evropy

Pokud cestujete v rámce Evropské unie, není potřeba se pojistit draze. Vždy ovšem záleží na účelu Vaší cesty. Pokud jedete sportovat, či provozovat nějaké nebezpečnější aktivity, než je válení na pláži, zvažte, na co vše se pojistit. Pokud jedete do hor na turistiku, určitě se připojistěte také na horskou turistiku. V opačném případě by Vás i malé zranění v těžko přístupném terénu mohlo přijít draho.

Cestuji mimo Evropu

Jestliže plánujete cestu do vzdálenějších krajin, určitě se vyplatí si lehce připlatit. I zde ovšem platí, že ne vždy se rovná vyšší cena lepšímu pojištění. Je nutné číst, co dané pojištění obsahuje. Kromě pojištění léčebných výloh, které je povinnou základní položkou, je vhodné přidat i pojištění za případné způsobené škody, újmy na majetku, či zdravý druhých, nebo trvalé následky. Pojistit si mlžete také zavazadlo, což se při dalekých cestách může hodit. Při cestách po Evropě Vám určitě stačí základní krytý různých výloh, ovšem pokud cestujete dále, určitě doporučuji připlatit za krytí vyšší.

Na co si dát pozor

Sportování za hranicemi

Jedete-li sportovat za hranice Česka, vždy se dobře informujte o tom, na jaký druh sportu se pojištění vztahu. Většinou bývá připojištění na různé druhy sportů. A ač se to nezdá, tak třeba lyžování je považováno za nebezpečný sport se speciálním tarifem za příplatek.

Pozor si dávejte také na plážové adrenalinové aktivity. Taková jízda na lyžích po vodě, potápění s instruktorem, nebo jízda na vodním skútru se počítá také do rizikových sportů.

Evropský průkaz pojištěnce

Při cestování do zahraničí nespoléhejte pouze na evropský průkaz pojištěnce (EHIC). Může se totiž stát, že některá zdravotní zařízení jej nebudou akceptovat a lékařská péče, léky, atd. vás budou stát draho. V evropském průkazu nejsou zahrnuty ani náklady na transport.

Pár tipů na závěr

1. Pokud cestujete po Evropské unii, jistě Vám postačí pojištění s limitem plnění alespoň kolem 1,5mil. Kč. S nižším pojištěním bych nedoporučovala jezdit, lékařská péče je už například u německých kolegů velmi drahá a pár dní v nemocnici se může vyšplhat na desetitisíce, dokonce i statisíce.

2. Jak již bylo zmíněno, nejezděte pouze s průkazem evropského zdravotního pojištění. Průkazka Vám nezaručuj bezplatnou léčbu. Ovšem pokud se Vám v zahraničí stane nějaký úraz, může Vám být užitečná při první pomoci a přijímání do nemocnice. Mimo Evropu Vám ovšem bude k ničemu.

3. Cestujete-li mimo Evropu, velmi doporučuji pojištění s plněním alespoň 2,5mil. Kč.

4. Cestujete-li do země na jiném kontinentu, která je vyspělá a obecně je tam draho (Austrálie, Japonsko, apod.), mějte pojištění raději ještě vyšší, minimálně kolem 3mil. Kč.

To samé platí i u cesty do USA, kde je zdravotní péče velmi drahá. V těchto případech se opravdu nevyplatí šetřit, proto raději sáhněte hlouběji do kapsy.