Vánoce se kvapem blíží, takže je nejvyšší čas začít přemýšlet o letenkách či jízdenkách na zahraniční vánoční trhy. Co by to bylo za předvánoční čas bez horkého svařeného vína vonícího skořicí, sladké chutě trdelníku na jazyku, vloček padajícího sněhu ve vlasech, vánočních koled linoucích se vzduchem, večerního města osvětleného různobarevnými ozdobami a nakupování dárků na vánočních trzích? Letos se vydejte v předvánočním čase do maďarské Budapešti, kde vás čekají jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě a zároveň i termální lázně, které vás příjemně prohřejí po procházce zimním městem.

 

<

 

Letenky do Budapešti zakoupíte zde. Levně se do ní dostanenapř se společností Ryanair z Prahy, kdy ceny často klesají aý k 500Kč za zpáteční letenku.

 

Zájezdy do Budapešti zakoupíte zde.

 

Jízdenky můžete nakoupit u StudentAgency, nebo Eurolines.

 

 

 

Cesta

Do Budapešti lze sehnat přímé zpáteční letenky z Prahy přibližně od 700 Kč – záleží na zvoleném termínu a předstihu, s jakým letenky kupujete. Výhodné letenky nabízí například společnost Ryanair nebo Czech Airlines. Let trvá pouhou hodinu, takže v Budapešti budete opravdu pohodlně a za chvíli. Ještě mnohem levnější letenky seženete od společnosti Ryanair z německého Norimberku. Využijte náš vyhledávač výhodných letenek.

 

 

Ubytování

Doporučuji si zarezervovat ubytování v Budapešti přes web Airbnb, který poskytuje ubytování u místních obyvatel. Seženete díky tomu levný soukromý pokoj či dokonce celý dům nebo byt již od cca 400 Kč za noc pro 2 osoby. Díky Airbnb poznáte lépe místní obyvatele, život a kulturu a získáte opravdu pohodlné ubytování se vším všudy. Pokud budete mít štěstí na dobrého hostitele, třeba vás sám provede městem, uvaří vám večeři, seznámí vás se svými budapešťskými přáteli nebo vám alespoň dá tipy na dobrou restauraci a zajímavá místa k návštěvě. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu až 725 Kč, slevu využijte zde. Tip: ubytujte se přes Airbnb minimálně na týden, většina hostitelů vám poskytne týdenní slevu. Další možností hledání výhodného ubytování jsou srovnávače cen ubytování, jako např. booking.com, které nabízejí soukromý pokoj v Budapešti pro 2 osoby již od cca 450 Kč za noc.

 

Zážitky

 

Vánoční trhy

Ty nejkouzelnější vánoční trhy v Budapešti se konají na náměstí Vörösmarty od 10. 11. a patří mezi nejkrásnější a nejslavnější evropské trhy. Jejich úchvatná atmosféra vás správně naladí v předvánočním čase. Zahřát se zde můžete svařeným vínem či vánočním punčem. K dobrému pití patří také dobré jídlo, kterého maďarské trhy nabízejí opravdu mnoho. Pochutnáte si na medovém cukroví, trdelníku, který se zde nazývá kürtöskalács, nebo na tradičním flódni – vrstveném dortu z ořechů, švestek a máku. Až maďarské cukroví ochutnáte, jistě si ho okamžitě zamilujete.

 

Termální lázně

Budapešť se pyšní velkým množstvím termálních lázní, které vám po stráveném dni na vánočních trzích přijdou vhod. Horká voda lázní vám prohřeje celé tělo a v bazénu si odpočinete po náročném dni stejně, jako to dělají místní obyvatelé. Sedí v teplé vodě a odpočívají se zavřenýma očima, čtou knihy nebo si vzájemně povídají a relaxují.

V Budapešti si můžete vybrat z velkého množství lázní. Těmi největšími a nejslavnějšími jsou obrovské lázně Széchenyi s mnoha vnitřními i venkovními bazény, které fungují již od 19. století. Dalšími tradičními lázněmi jsou lázně Gellért s krásnou secesní výzdobou, lázně Király a lázně Rudas tureckého původu a mnohé další. Osobně doporučuji lázně Dandár, které nabízejí 3 vnitřní bazény s termálními prameny, 2 vířivé venkovní bazény, 2 sauny a jednu parní lázeň. Díky skromnějšímu vybavení nejsou lázně Dandár tak přelidněné. Ve večerních hodinách si navíc můžete užít horké vody v romanticky osvětlených venkovních bazénech, které jsou přístupné i v zimních měsících.

 

Památky

Při návštěvě Budapešti nesmíte opomenout její krásné památky a staré město. Svoji prohlídku Budapešti můžete začít návštěvou impozantního neogotického parlamentu, který je symbolem města. Je bohatě zdobený, velmi rozlehlý a obsahuje neuvěřitelných 691 místností. Po jeho prohlídce se vydejte k nejvýznamnější náboženské památce Budapešti, kterou je Bazilika sv. Štěpána. Už z dálky uvidíte její obrovskou kopuli. Uvnitř si můžete prohlédnout velkolepé varhany s 6 000 píšťalami a dokonce i mumifikovanou ruku krále Štěpána. Poté zamiřte po mostě na opačný břeh řeky, kde se nachází tzv. Hradní vrch – kopec nad Dunajem s krásnými uličkami starého města a velkolepými památkami. Jeho prohlídku začněte návštěvou Budínského hradu s muzeem a poté pokračujte až ke známé Rybářské baště, která vás okouzlí svoji krásou už na první pohled. Pyšní se pohádkovými věžičkami a čistou bílou barvou svých zdí. Nedaleko se nachází Matyášův chrám s nádhernými vitrážemi. Užijte si romantické procházky starým městem, a pokud nebudete unavení, navštivte i Géllertův vrch – strmý kopec, který získal svůj název podle mučedníka, jež byl z něho shozen v sudu kvůli své snaze obrátit místní obyvatele na víru. Na vrcholu se vám naskytne dech beroucí výhled na celou Budapešť, který bude jistě pěknou tečkou vaší prohlídky nejkrásnějších památek Budapešti.

 

Lokální kuchyně

Pokud budete chtít na chvíli uniknout ze zimního města do tepla, vydejte se do tzv. Velké tržnice, neboli Vásárcsarnok, kde se celoročně prodávají tradiční maďarské výrobky. Seženete zde vyhlášené maďarské klobásy, pálivé papričky, koření, nakládanou zeleninu a další typické maďarské pochoutky. Ve druhém patře ochutnejte u jednoho ze stánků lokální kuchyni přímo na místě. Výborné jsou zdejší langoše, které jsou nabízeny v neuvěřitelných úpravách. Od klasického langoše se smetanovou omáčkou a sýrem přes sladké langoše s nutellou, skořicí, tvarohem či marmeládou až po langoše ozdobené šunkou nebo různými saláty. Samozřejmostí je nabídka maďarských grilovaných klobás s nakládanou zeleninou nebo kysaným zelím, plněné závitky a další maďarská jídla.

 

Šťastnou cestu!

 

 

 

PŘEDVÁNOČNÍ BUDAPEŠŤ kouzelné trhy a relaxace v termálních lázních
Štítky:                

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!