Máte také takzvanou předodletovou horečku? To má babiča na ni vždy dost trpěla. Byla schopná se klepat a být nervózní už týden před odletem na vysněnou dovolenou. Možná i po ní jsem tento nemilý psychický stav podědila. Ale čím jsem zcestovalejší a otrkanější v leteckém provozu, tím lépe vím, jak jí předejít !!!  Hlavním trikem je s předstihem připravené příruční zavazadlo, ve kterém nechybí poslední detail…

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Když si uvědomím, že jsem právě chytla tuto předodletovou horečku, mým prvním tipem k jejímu odbourání je:

 

1. Odložit si ono příruční zavazadlo stranou.

Už ho před odletem nepoužívám k ničemu jinému, než k hromadění věcí na cestu. Nehodím si ho na záda, když jedu na nákup a už rozhodně do něj nezačnu skládat brigádnickou zástěrku, abych si ho vzala do restaurace. Prostě si ten batůžek položím na nějaké chytré místo, kde ho mám na očích, abych do něj mohla kdykoli něco přidat, a až do dne odletu ho nikam nepřesouvám. Tento trik mi rozhodně pomůže se psychicky uklidnit a zaměřit se na to, co s sebou budu potřebovat a vidět naopak to, co ještě připraveno nemám.

 

2. Seskupit praktické věci do batůžku.

Ano, to jste určitě čekali! Protože mám delší vlasy, které mi lezou do obličeje a které mě mohou velmi snadno vytočit, třeba při skenovaní zavazadel, nebo při pasové kontrole (a věřte, v takové chvíli byste neměli být výbušní a podráždění kvůli své ofině…), tak první praktické věci, které do batohu házím jsou: gumičky, pinetky a skřipec!

Ano, dělám to vždy a tyto tři malé věcičky mi prostě nemůžou nikdy v batohu chybět! A už vůbec ne na letišti a do letadla. Pokud jste na ně však doma zapomněli, nemusíte zoufat a prostě si nějaké pořiďte ještě před odletem v duty free!

Další tři velmi praktické věci jsou rozhodně: šátek, kapesníky a ponožky!

 

Prosimvás, nevěřili byste, jak úžasně praktická věc je šátek! Myslím nějaký velký (s mamčou jsme takové nosívaly na pláž). Nápad vozívat s sebou v tašce šátek vzniknul kvůli mým občasným křečím krčního svalstva. Nepřeju to nikomu zažít. Když mě z delšího sezení rozbolí krk, oči a někdy i celá hlava, mám pak velmi špatnou náladu. V minulosti jsme s babičkou zkusily pořídit nákrčníky, vyzkoušeli jsme různé druhy, tvary i materiály, ale nebudu vám lhát, nijak značně mi nepomohly. Co ovšem pomohlo byl prostý šátek, který si sami vytvarujete přesně tak, jak potřebujete. Klidně můžu i spát s šátkem pod hlavou a je mi zase fajn! 

Nejen pod hlavu, šátek se mi také hodí v letadle, kde je často poblázněná klimatizace, a já po hodině zjistím, že mám úplně studený čumák chladem. Šátek omotám kolem krku nebo se do něj celá zabalím a vrátím se ke čtení zajímavého článku na levnocestovani.cz 🙂 

Rozhodně nikdy nezapomeňte na balíček kapesníků nebo látkový kapesník. Neznám nic horšího, než když se potřebuji vysmrkat, a musím stát na přeplněných letištních záchodech v dlouhé frontě holek, co právě přiletěly z nějaké exotické země, abych si utrhla kus toaletního papíru s sebou do kapsy. Rozhlas už hlásí mé jméno a já pořád nejsem na řadě! 

Ponožky jsou zvláštní tip, co myslíte? Desetkrát přiletím do Čech, vybaluji batoh už doma a sama si klepu na čelo, proč jsem nabalila ponožky – proboha! No, a po jedenácté, když je v tašce opět mám nasáčkovaný, je zrovna v autobuse taková kosa a mně se chce tak moc spát, že sama sebe v duchu chválím a zbožňuji za to, že můžu mít nožky v teple!

 

3. Místní měny.

Nic mě neuklidní víc, než vědomí, že cokoli doma zapomenu, si budu moct koupit po cestě. K tomu je holt nejlepší mí připravenou peněženečku s librami, českými korunami a eurem! Samozřejmě aplikujte na cílovou destinaci, prosím 🙂

Cestovní tip mé babičky vztahující se k tématu peněz v hotovosti je: vzít si víc peněženek, třeba dvě nebo tři, do každé si dát přibližně stejnou částku, a každou peněženku nosit v jiné části batohu nebo dokonce v jiném batohu. Já jsem se touto radou řídila snad jenom jednou a moc se mi neosvědčila. Nicméně dávám babičce za pravdu, že je to velmi chytré.

 

4. Pevná složka na dokumenty.

Pevná, nejlépe voděodolná, složka na dokumenty, to je základ! Mám nejraději formát A5, do kterého bezpečně uložím letenku, pas, jízdenku na navazující autobusový spoj, kopii pasu a jakýkoli další dokument, který je k cestě potřeba!

 

5. Svačinka a něco k pití.

A když se dny sečtou a zítra už opravdu odlétám, poslední, co v kuchyni připravuji je sváča. Jako správný Čech! Jablko, banán, musli tyčku, bagetu se sýrem a třeba pytlík dobrých oříšků!

Dobrou chuť a šťastnou cestu všem cestovatelům!

Užívejte dovolených, já jedu zase do práce!

MJ.

PŘEDODLETOVÁ HOREČKA: 5 rad, jak jí předejít
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!