Práce na Novém Zélandu. Jak na to? (rady a tipy)

Práce na Novém Zélandu. Jak na to? (rady a tipy)

Nový Zéland je nádherná země s úchvatnou krajinou. Práce je zde lákavá nejen z důvodu tohoto prostředí, ale i kvůli naučení se angličtiny a celkové pohodě v zemi. Připravit se na to, že vyrážíte na delší dobu na druhý konec světa, může být celkem náročný proces. Abychom vám to trochu zjednodušili, připravili jsme pro vás stručného průvodce, co práce na Zélandu obnáší.

<

Před vstupem na Nový Zéland si musíte zažádat o vízum.Existuje několik druhů víz:

1. Working Holiday víza (nejčastější)
2. Essential skills work víza
3. Work to residence víza

Working Holiday vízum

K tomu, abyste na Zélandu mohli začít pracovat, musíte mít zařízené:

1. Pracovní vízum (Working Holiday Visum)
2. IRD daňové číslo (IRD Tax Number)
3. Bankovní účet

Jak získat pracovní víza (Working Holiday víza) na Nový Zéland

Získání pracovního víza na Nový Zéland není úplně jednoduchou záležitostí. A to hlavně z důvodu, že vízum získá ročně celkem pouze českých 1 200 šťastlivců. Toto vízum jim umožní strávit rok na Zélandu a přitom pracovat či studovat.

Podmínky pro žádost o working holiday víza:

⦁ věk 18 – 35 let
⦁ nemáte nebo s sebou neberete děti
⦁ při vstupu do země máte zakoupenou zpáteční letenku nebo finanční prostředky na její koupi
⦁ při vstupu na Zéland máte na bankovním účtu minimálně 4 200 NZD (cca 75 000,- Kč)
⦁ sjednané zdravotní pojištění
⦁ pracovní víza vám nebyla v dřívějších letech schválena

Oficiální požadavky pro obyvatele ČR jsou na http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/czechwhs.htm

Jaké doklady si připravit

⦁ Pro žádost o working holiday víza je potřeba mít cestovní pas platný minimálně 15 měsíců od doby, kdy plánujete vstoupit do země (datum plánovaného vstupu se uvádí do elektronické žádosti o víza).
⦁ Druhý doklad identity (OP).
⦁ Platební karta Visa nebo MasterCard s dostatečným limitem na platby přes internet – poplatek za víza je 208 NZD (3 700,- Kč).

Další užitečné informace:

⦁ Pro jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 3 měsíce – tzn. že na toto vízum nelze sehnat stálé zaměstnání.
⦁ Working holiday vízum můžete obdržet jen 1 za život.
⦁ Předtím, než budete o víza žádat, musíte být zaregistrováni na https://onlineservices.immigration.govt.nz/secure/Login+Working+Holiday.htm
⦁ V žádosti nepoužívejte diakritiku, ani u jména.
⦁ Před kliknutím na tlačítko SUBMIT zkontrolujte, že svítí všechny záložky v žádosti zeleně. Pokud svítí červeně, máte v žádosti chybu a je nutné ji před odesláním žádosti opravit.

Žádost o pracovní vízum probíhá vždy v určitý den a určitou hodinu. Server je pak často přetížen a padá. Celý proces tak může trvat i několik hodin. Počet zájemců o víza je veliký a kapacita velmi malá. Pokud vidíte, že kvóta pro working holiday je již vyčerpaná, zkuste se přesto přihlásit do systému v následujících dnech. Občas se stane, že se pár míst uvolní tím, že někdo nedodá potřebné dokumenty imigračnímu úřadu. Pokud bude vaše žádost o working holiday víza schválena, dostanete e-mailem potvrzení, že status žádosti o víza byl změněn. Poté se lze přihlásit do svého profilu na imigračním a zkontrolovat svůj status – pokud uvidíte nápis „eVisa“, máte vše schváleno a můžete slavit.

Jak dlouho trvá, než se imigrační ozve?

Naprostá většina žádostí je vyřízena do 25 dnů, obvykle se ale imigrační ozve dříve, během pár dní.

Kdy mohu odcestovat?

Od doby vydání e-Víza máte 1 rok na to, vycestovat na Zéland. Víza working holiday pak běží rok ode dne, kdy vstoupíte na Zélandskou půdu.

IRD daňové číslo (IRD tax number)

Abyste mohli na Zélandu začít pracovat, budete také potřebovat daňové číslo, které lze vyřídit na Novozélandském vnitrozemském úřadě (New Zealand Inland Revenue) nebo na poště. Pokud byste toto číslo neměli, museli byste zdanit vaše výdělky mnohem vyšší daní, než je ta klasická. K získání IRD je potřeba vyplnit formulář IR595 a odeslat na vnitrozemský úřad na Novém Zélandu.

Jaký je postup pro získání čísla?

1. Stáhněte si formulář pro vyřízení daňového čísla (formulář IR595) na www.ird.govt.nz.
2. Vytiskněte a vyplňte jej.
3. Pro získání daňového čísla je nutné mít trvalé bydliště (adresu pohybu).
4. Fotokopie pasu a mezinárodní řidičské licence.
5. Vyplněný dokument a kopie pasu a řidičáku doneste na novozélandskou poštu (New Zealand Post Shop), kancelář automobilové asociace (Automobile Association offices) nebo do kanceláře PickNZ.
6. Potvrzení vašeho IRD čísla vám bude posláno na vaši adresu. Trvá to většinou 8-10 dnů.

Pozn. Ve formuláři je položka: „your tax identification numberfrom your country of origin or a reason why you do not have one“. České daňové identifikační číslo je vaše rodné číslo.

Bankovní účet

Někteří zaměstnavatelé od vás mohou vyžadovat vyplácení mzdy přímo na váš novozélandský bankovní účet. Pro vyřízení bankovního účtu budete potřebovat trvalou adresu na Novém Zélandu.

Seznam hlavních bank:

ASB – www.asbbank.co.nz
Westpac – www.westpac.co.nz
ANZ National Bank – www.nz.anz.com
Bank of New Zealand – www.bnz.co.nz
Kiwibank – www.kiwibank.co.nz
HSBC – www.hsbc.co.nz

Vrácení daní

Na konci pobytu na Novém Zélandu můžete úřady požádat o vrácení daní a dostanete poměrně hodně peněz za předchozí zaplacené daně. Minimem vrácených daní je 400 dolarů, což je tak měsíc práce.

Essential skills vízum

Essential skills work visa jsou pracovní víza udělena většinou na 1-3 roky. Délka víza záleží na tom, jak kvalifikovaná je práce, kterou budete vykonávat. Získat tato víza není vůbec jednoduché, získáte jej totiž pouze tak, že dostanete nabídku práce od novozélandského zaměstnavatele a ten musí doložit, že pro danou pozici nenašel vhodné kandidáty na Novém Zélandu.

Work to residence víza

Work to residence jsou víza vydávaná na období cca 30 měsíců od prvního vstupu do země. Tato víza mohou získat pouze ti, kteří mají kvalifikaci v profesích, které jsou na Novém Zélandu žádané a mají pracovní nabídku od zaměstnavatele na Novém Zélandu. Základní roční plat musí být minimálně 55 000 NZD hrubého (cca 980 000,- Kč) a musí se jednat o pozici v oboru hlavní činnosti zaměstnavatele.

Kde hledat práci

Většina lidí, co na Zéland jedou, pracuje v zemědělství. Převážněse jedná o práci spojenou s farmami, jablky, kiwi a dalším ovocem. Tato práce je jistá, a pokud přijedete v „ovocné sezóně“, tak ji téměř stoprocentně dostanete. Je dobré vědět, že práce je vždy fyzický náročná. Pokud se zajímáte o práci ve městě, zkuste štěstí v hotelech, restauracích, nebo fastfoodech.

Pro hledání práce na Zélandu můžete použít některý z webových serverů, nebo nabídku pracovních agentur.

Na serverech:

https://nzfarmsource.co.nz/jobs/
http://www.trademe.co.nz/jobs
https://www.newkiwis.co.nz/
http://seasonalwork.co.nz/

Na webech pracovních agentur:

http://www.alphajobs.co.nz/
http://www.ryan.co.nz/
https://www.adecco.co.nz/

Dobré je také sledovat například facebookový profil Čechů a Slováků, kteří na Zélandu žijí. Občas se zde nějaká nabídka práce objeví. Asi největší zaměřená na Working Holidays je https://www.facebook.com/groups/271605269562174/.

By: Jennifer Boyer

Typy práce na Novém Zélandu

– sklizeň ovoce a zeleniny, balení, zpracování a prostříhávání (patří mezi nejrozšířenější a nejvyhledávanější)

– práce v balírnách ovoce (jednodušší práce, kde jde především o přebírání a balení ovoce)

– sběr jahod, malin, borůvek a dalších plodin
– sběr třešní
– sběr dýní, tzv. pumpkin picking
– sběr, balení a prostříhávání kiwi
– sběr jablek
– práce na vinicích

Další typy práce:

– mlékárenství a zpracování mléka, stříhání ovcí.
– mrazírny a zpracování masa
– rybolovu
– práce v lyžařských oblastech

Jaká bude výše vaší mzdy?

Minimální hodinová mzda na Novém Zélandu je NZD $13.00 (230,-Kč). Průměrný příjem je zhruba o 2 NZD vyšší. V případě, že jste placeni za odvedenou práci, počítejte s příjmem kolem 120 NZD za den (2 150,- Kč). Tyto příjmy jsou částky před zdaněním. Daň se vždy odvozuje od výše vašeho výdělku a činí asi 20%. Nezapomeňte si o ni před odjezdem zažádat. Vrátí se vám tak nemalá část peněz zpět.

Jaká je pracovní doba?

Pokud budete pracovat na farmě, je pracovní doba většinou 7.00 – 17.00. Pracovat je možné od pondělí do soboty, někdy v průběhu hlavní sezóny i v neděli. V případě, že dostáváte hodinovou mzdu – máte nárok na dvě 15 minutové přestávky a jednu půlhodinovou na oběd. Patnáctiminutové přestávky jsou propláceny zaměstnavatelem, půlhodinová nikoliv.