V dubnu jsem procestovala celé Portugalsko od severu k jihu a musím říct, že jde o nádhernou zemi s jedinečnou kulturou, přírodou i atmosférou. Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy z Portugalska a nadchla vás pro jeho návštěvu. Jde totiž o jednu z nejkouzelnějších zemí, kterou jsem kdy navštívila. Na své si zde přijde úplně každý – milovníci pláží a koupání díky jedněm z nejkrásnějších pláží světa, gurmáni při vychutnávání mořských specialit a výtečného vína, kulturní nadšenci hledající soužití s přátelskými místními obyvateli v tradičních vesničkách i nadšenci do památek a architektonických skvostů.

Letenky do Portugalska zakoupíte zde.

Zájezdy do Portugalska zakoupíte zde.

 

 

Co musíte vidět

Města

Porto je jedno z nejkrásnějších měst, které jsem v životě navštívila. Má úžasnou atmosféru. Leží nad řekou Douro, jejíž břehy spojují architektonicky zajímavé mosty od samotného Eiffela. Jedno z nejkrásnějších panoramat je právě u řeky, nad níž se tyčí barevné portské domy, létají rackové a obyvatelé Porta si v restauracích s výhledem na řeku vychutnávají plody moře nebo místní specialitu Francesinhu (sendvič přelitý rajčatovo-pivní omáčkou) a popíjejí výtečné portské víno. Porto nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za vidění – románskou katedrálu Sé, historické nádraží, radnici, neoklasicistní palác Bolsa, mnoho kostelů a nejkrásnějších knihkupectví na světě Livraria Lello, jež údajně inspirovalo J.K.Rowlingovou při vymýšlení podoby bradavického hradu v příběhu Harryho Pottera.

 

Porto/Foto: Samocestování

 

Lisabon je úplně jiný než Porto, ale jeho alternativní atmosféra je taktéž jedinečná a nezapomenutelná. Jde o velkoměsto, v němž na každém kroku potkáte pouliční umělce malující impozantní lisabonské výhledy nebo hrající na různé hudební nástroje, uděláte si romantickou projížďku srdcem Lisabonu starou tramvají, zjistíte, že sprejerství může být uměním a ochutnáte výtečné lisabonské speciality. Mezi ně patří především výborné Pastel de Nata (koláčky z listového těsta se žloutkovým krémem) a tradiční třešňové likéry, které se podávají v útulných kavárnách. Milovníci památek a historie si přijdou na své při prohlídce čtvrti Baixa s náměstím Praca do Comércio, které je považováno za jedno z nejkrásnějších evropských náměstí, katedrály, přístavních budov vystavěných v maurském stylu, domů s mozaikami a lisabonského hradu.

 

Lisabon/Foto: Samocestování

 

Coimbra je univerzitním městem, ve kterém se nachází nejstarší portugalská univerzita. V areálu univerzity je také pěkné náměstí se zvonicí, kde můžete navštívit původní knihovnu a úchvatnou kapli sv. Michala.

 

Coimbra/Foto: Samocestování

 

Nádherné pláže

K Portugalsku samozřejmě neodmyslitelně patří koupání a relaxace na pláži. Nachází se zde mnoho krásných pláží s jemným pískem a průzračným mořem. Doporučuji vám navštívit tu nejkrásnější z nich – Praia de Marinha. Tato pláž mi vzala dech, přestože jsem už v životě viděla mnoho nádherných pláží po celém světě. Právem se o Praia de Marinha říká, že jde o jednu z nejkrásnějších a nejromantičtějších pláží na planetě. Je obklopena skálami, které vyrůstají dokonce i z vody. Můžete relaxovat ve stínech těchto skal nebo se pro nich projít a kochat se nádherným výhledem dolů.  Nebudete sami – jakoby i rackové vnímali krásu těchto míst a drželi se proto na vrcholcích skal nad Praia de Marinha.

 

Praia de Marinha/Foto: Samocestování

 

Tradiční portugalské vesničky

Portugalsko si dosud zachovává kouzlo turisticky nezkažené země, jehož venkovští obyvatelé bydlí v jednoduchých domcích na pláži nebo v tradičních vesničkách a rádi si popovídají s každým cizincem, který k nim zavítá. Většina z nich neumí příliš anglicky, ale jsou natolik přátelští, že to vůbec nevadí. Především oblast Alentejo je bohatá na tradiční portugalské vesničky. V malebné krajině poblíž pobřeží oceánu se rozprostírají kouzelné bílé domy s červenými střechami a modrými okenicemi. Všude kolem se nacházejí háje s olivovníky a pomerančovníky. Mandarinky a pomeranče jsou zde nejběžnějším ovocem – na pomerančovníky narazíte dokonce i uprostřed náměstí.

 

Alentejo/Foto: Samocestování

 

Posvátná místa

Obyvatelé Portugalska jsou silně nábožensky založení a v jejich kultuře má obrovskou důležitost příběh dětí z Fátimy, o kterém se dodnes diskutuje a píšou se o něm knihy. Fátima je nejposvátnější portugalské místo, do něhož každým rokem míří miliony věřících a poutníků. Legenda praví, že se ve Fátimě v roce 1917 několikrát zjevila třem dětským pasáčkům boží matka. Zpočátku to lidé dětem nevěřili, ale poslední zjevení sledovalo mnoho lidí a odpřisáhlo, jak se slunce sklonilo až k zemi a podivně se chovalo ve chvíli, kdy děti hovořily s boží matkou. Zjevení byla poté uznána za pravdivá a vyplnila se i proroctví, která boží matka dětem sdělila. Na počest této události byla ve Fátimě postavena bazilika a později doplněna mnoha dalšími kaplemi kvůli velkému počtu věřících, kteří sem míří. Věřící zdolávají poslední část své pouti k fátimské bazilice po kolenou po mramorovém chodníku, což je velmi bolestivé a někdy jim musejí pomáhat jejich blízcí.

 

Fátima/Foto: Samocestování

 

Alcobaca je dalším „posvátným“ místem z hlediska portugalské kultury. Stojí zde impozantní cisterciácký klášter, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je spojen s příběhem, jež slýchávají portugalské děti od malička. V kostele je zde pochován král Pedro a jeho milenka Inés. Dle legendy našel princi Pedrovi jeho královský otec vhodnou nevěstu, ale Pedro se zamiloval do jedné z jejích dvorních dam – Inés. Pedrův otec ji poslal pryč a donutil Pedra vzít si urozenou princeznu. Princezna však několik let poté zemřela a Pedro nechal poslat pro Inés. Pedro a Inés se tajně vzali a měli několik dětí. Král se bál, aby si Inésina rodina nenárokovala trůn a nechal Inés zavraždit. Několik let poté sám zemřel. Pedro se stal králem, nechal vytáhnout Inésino tělo z hrobu a posadit ho vedle sebe na trůn jako právoplatnou královnu. Láska až za hrob. Příběh je poněkud morbidní, ale je portugalským dětem vyprávěn jako pohádka a tragičtí milenci Pedro a Inés se těší velké oblibě. V klášteře Alcobaca je možné zakoupit si různé upomínkové předměty s jejich podobiznami.

 

Alcobaca/Foto: Samocestování

 

„Konec světa“

Jednou z největších portugalských krás je Mys sv. Vincenta. Jde o nejjihozápadnější bod Evropy a o místo, které bylo historicky považováno za úplný konec světa. Až se postavíte na skály nad hladinu oceánu a rozhlédnete se po drsné okolní přírodě, větrem ošlehaných kamenech, špičatých skaliscích a přímo pod vámi se bude nekonečné moře rozbíjet o skály, budete mít skutečně pocit, že jste na konci světa. Nachází se zde údajně nejvýkonnější maják na planetě, který je lodím viditelný až 100 km. Právě z okolí tohoto místa podnikali Portugalci první zámořské plavby v čele s Jindřichem Mořeplavcem.

 

Mys sv. Vincenta/Foto: Samocestování
Mys sv. Vincenta/Foto: Samocestování

 

Jižní Portugalsko

Poslední zastávkou, kterou nesmíte vynechat, je oblast Algarve s ostrovem Faro na jihu Portugalska. Algarve je známou dovolenkářskou destinací proslulou krásnými plážemi a čistým mořem, které je vhodné pro surfaře i lidi, jež nemají rádi spalující vedro a uvítají osvěžující vítr od oceánu. V oblasti Algarve se nachází „ostrov“ Faro, do něhož jsem se naprosto zamilovala. Faro si totiž dodnes uchovává původní život a na pláži zde místo hotelů stojí obyčejné domky místních obyvatel. Jsou postaveny přímo v písku. Od brzkého rána zde svítí příjemné sluníčko, fouká mírný vítr a večer zapadá slunce nad oceánem. Na pláž každé ráno moře vyvrhne velké množství těch nejrozmanitějších a největších mušlí, které jsem v životě viděla. Není divu, že místní lidé mají v domech obrovské sbírky mušlí v různých stádiích vývoje, jak jsem se přesvědčila při svém pobytu v jednom z těchto domků. Kromě mořského života najdete ve Faru Staré město, domy z bílého kamene, katedrálu a původní dlážděné uličky s množstvím romantických restaurací. Místní specialitou jsou sardinky, které k Faru neodmyslitelně patří, najdete je dokonce i jako vzor na dlažbě všude po městě. Jsou opravdu výborné, takže je určitě vyzkoušejte.

 

Faro/Foto: Samocestování

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Levno-cestovatelské tipy

 

Doprava

Do Portugalska lze sehnat zpáteční letenky z České republiky přibližně od 3 000 do 8 000 Kč. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web Levnocestovaní, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Dobrými vyhledávači letenek od nízkonákladových společností jsou také stránky azair nebo kiwi. Pokud nekupujete letenku v akci, zakupte ji v dostatečném časovém předstihu, kdy bývají letenky zpravidla levnější. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo, tip, jak na to najdete zde. Výhodné je letět mimo měsíce červenec a srpen, které jsou v Portugalsku hlavní sezonou, a proto jsou letenky dražší. Pokud si v Portugalsku budete chtít zapůjčit auto, rezervujte si ho v co největším předstihu – cena může být až o polovinu nižší než při rezervaci na poslední chvíli.

 

Ubytování

Na ubytování v Portugalsku můžete výrazně ušetřit. Doporučuji ubytovat se u místních lidí přes stránky Airbnb. Díky této službě nejlépe poznáte lokální kulturu i obyvatele, u kterých budete bydlet za nízkou cenu. Airbnb nabízí v Portugalsku levné pokoje či dokonce celé domy nebo byty, které seženete už od 300 Kč za noc. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevy. Více informací najdete na zde. Další možností hledání levného ubytování jsou servery, které umožňují porovnání cen ubytování. Velice rozšířené jsou stránky booking.cz, budgetplaces.com či trivago.cz. Nejvýhodnější cenu získáte, pokud do Portugalska přijedete mimo letní měsíce, kdy je největší poptávka, a tedy i nejvyšší ceny. Do Portugalska přitom můžete vyrazit kdykoliv od dubna do října a budete mít příjemně teplé počasí. Já sama jsem v Portugalsku byla v dubnu, využívala jsem Airbnb a byla jsem velice spokojená s cenou i úrovní ubytování i s počasím. Vyzkoušela jsem zde také ubytování přes Trustedhousesitters. Jde o zcela bezplatné bydlení v domech místních lidí za protislužbu. Danou protislužbou je většinou hlídání domácího mazlíčka v době nepřítomnosti majitelů domu nebo zalévání květin. Já jsem hlídala malého pejska na ostrově Faro a bydlela jsem s ním několik dní zcela zdarma přímo na pláži v plně vybaveném útulném domečku. Pokud to chcete taky zkusit, zaregistrujte se na stránkách Trustedhousesitters. Budete muset zaplatit registrační poplatek cca 3 000 Kč, ale poté již budete rok moci využívat bezplatného bydlení po celém světě, pokud se vám podaří majitele domu svým profilem zaujmout.

 

Stravování

Restaurace v Portugalsku nabízejí především rybí speciality a plody moře. Jde o výborná jídla, za která zaplatíte přibližně od 7 do 15 euro. Mám pro vás několik tipů, jak se v Portugalsku stravovat co nejlevněji. První radou je nejíst v restauracích v předražených turistických letoviscích a přímo u turistických atrakcí. Dále od těchto míst najdete autentické restaurace určené místním lidem, ve kterých zažijete tu pravou atmosféru a navíc ušetříte. Další radou je využívat poledních menu, jelikož jídlo v Portugalsku seženete zpravidla vždy výhodněji v poledne než večer. Také doporučuji nakupovat suroviny v místních supermarketech typu Jumbo nebo Lidl, které jsou jen o něco málo dražší než supermarkety u nás a vařit si.

 

Plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní portugalské krásy, které byste při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním autem od severu k jihu nebo letět do města Porto, pronajmout si zde auto, projet si Portugalsko půjčeným autem a odletět domů z Fara. Následující plán cesty vám zabere přibližně 10–14 dní podle toho, zda budete celou dovolenou trávit aktivně každý den na jiném místě nebo si některé dny dopřejete pouze odpočinek na pláži. Plán zahrnuje dle mého názoru ty nejlepší atrakce celého Portugalska. Můžete si samozřejmě vybrat pouze některé z nich a objet kratší úsek Portugalska.

 

Porto – město plné jedinečné atmosféry a portského vína

Coimbra – univerzitní město

Fátima – jedno z nejposvátnějších poutních míst na světě

Alcobaca – velkolepý klášter

Lisabon – hlavní město

Alentejo – oblast tradičních portugalských vesniček

Mys sv. Vincenta – nejjihozápadnější bod Evropy a původní konec světa

Pláž Marinha – jedna z nejkrásnějších pláží světa

Algarve – jižanská oblast s ostrovem Faro

 

 

 

 

PORTUGALSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!