Léto se blíží a tisíce Čechů plánují dovolenou autem v Chorvatsku. Podíváme se tedy na to, jaké poplatky vás čekají při cestě k Jadranu ať už plánujete cestu skrze Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko.

 

 

 

 

Slovenská dálniční známka

Cena slovenské známky se od minulého roku nezměnila. Změnila se však její podoba, respektive formát. Známka je totiž pouze v elektronické podobě a zakoupíte jej výhradně online na odkaze:
https://eznamka.sk/selfcare/purchase/. Cena desetidenní známky je 10 €. Na měsíc pak zaplatíte 14 €.

 

 

Rakouská dálniční známka

V Rakousku oproti Slovensku známky o něco podražily. Pokud jedete na dvoutýdenní dovolenou, vyplatí se vám koupit dvě desetidenní známky namísto známky dvouměsíční. Cena rakouské dálniční známky je na 10 dní 8,90 € pro automobil do 3,5t. Na dva měsíce potom 25, 90 €. Zpoplatněny jsou také některé průjezdy, například mosty, či tunely. Potom záleží na trase vaší cesty. Konkrétně se jedná o úseky:

 

A 9: Spital/Pyhrn – Ardning
A9: St. Michael – Übelbach
A10: Flachau – Rennweg
A11: St. Jakob – Karavanke
A13: Innsbruck – Brenner
S16: St. Anton – Langen

 

Ceny průjezdů se pohybují od 5 – 10 €.

 

 

Slovinská dálniční známka

Cena dálničních známek na Slovinsku zůstává stejná, jako loni. Na Slovinsku se platí podle kategorie osobního vozu. Jsou zde dvě kategorie vozů, a to 2A a 2B. Do kategorie 2B spadají automobily s nosností do 3,5t a výškou 1,3m nad první nápravou. Cena dálniční známky je pro vozy kategorie 2B dvojnásobná. Pokud si nejste jisti, do jaké kategorie patříte, můžete se podívat na tomto odkaze (web Dálniční společnosti Slovinské republiky DARS):
http://www.dars.si/Dokumenti/3_vinjete/Seznam%20izmerjenih%20vozil_The%20list%20of%20measured%20vehicles.pdf
Cena slovinské dálniční známky v roce 2017 pro auta do 3,5t a do 1,3m výšky (kategorie 2A) je na týden 15 € a na měsíc 30 €. Pro auta kategorie 2B je cena dvojnásobná.

 

 

Chorvatské mýtné

Ceny chorvatského mýtného se zvýšily o 5% . Počas hlavní sezóny, která je od 1.7 – 30.9. je k ceně připočítána sezónní přirážka 10%. Poplatky ještě nejsou aktualizované, proto uvádíme ceník mimo hlavní sezónu. V Chorvatsku máte několik způsobů, jak mýtné zaplatit. Buď klasicky v hotovosti (v eurech nebo kunách), platební kartou, nebo koupí elektronického přístroje (krabička ENC). Pokud si zakoupíte zmíněnou krabičku ENC, ušetřítě téměř 22% z ceny běžného mýtného. Navíc můžete využívat vyhrazené pruhy ENC, kde se netvoří takové kolony. Tuto krabičku zakoupíte na15 prodejních místech na chorvatských dálnicích. Seznam prodejen, včetně otevírací doby naleznete na tomto odkazu: http://hac-onc.hr/en/toll-payment/sales-points.
Ceny jsou různé podle 4 kategorií vozidel. Přehled jednotlivých kategorií najdete na webu sdružení Chorvatské dálnice zde (Hrvatske autoceste d.o.o. neboli HAC.hr) http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist

 

 

Mýtné od maďarské hranice po Záhřeb

Cena mýtného na dálnici A4 Goričan – Zagreb (od maďarské hranice do Záhřebu) pro kategorii I je 44 HRK (160,- Kč).

 

Mýtné od slovinské hranice po Záhřeb

Cena mýtného na dálnici A2 Macelj – Zagreb (od slovinské hranice do Záhřebu) pro kategorii I je 48 HRK (170,- Kč).

 

Mýtné na dálnici A1 od Záhřebu po Dubrovník

Ceník mýtného pro rok 2017 (bez sezónní přirážky) na dálnici A1 Zagreb (Lučko) – Split (Dugopolje) – Dubrovnik pro kategorii vozidel I. Na dálnici se vjíždí u Záhřebu – Lučko a mýtné se platí u jednotlivých výjezdů. Ceny jsou různé, podle ujeté vzdálenosti. Příklad jednotlivých cen:
Karlovac – 19 HRK (70,-Kč)
Bosiljevo – 30 HRK (110,- Kč, cesta na Rijeku)
Otočac – 66 HRK (240,-Kč, Plitvicka jezera)
Posedarje – 119 HRK (430,- Kč, ostrov Pag)
Zadar – 121 HRK (440,- Kč)
Dugopolje – 181 HRK (650,- Kč, Split)
Šestanovac – 199 HRK (715,- Kč, Makarská riviéra)

Poplatky při cestě do Chorvatska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!