Máte doma dítko starší dvou let a chystáte se s ním poprvé do letadla? Zajímají vás praktické rady, formality, ale třeba i doporučení, jak udržet dítě relativně v klidu? Pak čtěte dál. Nenechte si ujít pár tipů od rodičů cestovatelů.

 

 

Kolik zaplatíme za letenku?
Pokud Vaše dítě dovršilo dvou let, pak spadá do věkové kategorie 2-12 let. Má tedy již vlastní sedadlo, zpravidla vedle rodičů. Počítejte s tím, že cena letenky se může vyšplhat až do plné výše. Letecké společnosti ale disponují různými slevovými tarify pro děti. Ptejte se už při rezervaci letenky. Pozitivní je, že dítě má v tomto případě nárok na zavazadla, stejně jako dospělí. Záleží na věku dítěte, ale pokud je menší, zkuste získat sedadla v první řadě. Jsou vyhrazena právě pro cestující s dětmi. U některých společností lze místo rezervovat už při koupi letenky.

 

 

 

Má dítě nárok na plnou stravu?
Ano. V této věkové kategorii má dítě již nárok na plnou stravu jako dospělí. Pokud budete mít zájem o dětské menu, není problém, ale jídlo je potřeba rezervovat předem už při zakoupení letenky. Dětská jídla bývají podávána zdarma, ale raději to vždy ověřte u dané letecké společnosti.
Můžete si pochopitelně vzít i zásoby jídla a pití pro dítě do letadla. Jen mějte na paměti nařízení, kdy obsah žádného balení s tekutinou nesmí být větší než 100ml. Množství jídla nebo pití pro děti může být výjimkou, ale opět je potřeba ověřit u letecké společnosti.

 

Co pomáhá při změně tlaku při vzletu a přistání?
Od nejmenších, zkuste dudlík nebo pití ideálně z kojenecké lahve, starším zkuste dát bonbon nebo žvýkačku. Menším dětem mohou pomoci třeba i ovocné kapsičky, které sají nějakou dobu.

 

 

 

 

Potřebuje dítě vlastní pas?
Ano, je povinné, aby byly děti při cestě do zahraničí vybaveny vlastním dokladem totožnosti. V rámci EU stačí občanský průkaz, mimo EU je nutné pořídit dítěti cestovní pas. Formality zkuste vyřídit v dostatečném předstihu. Mohou nastat takové okolnosti, kvůli kterým se může protáhnout čekání na doklad třeba i na dva měsíce.

 

Pojistěte se pro případ zrušení letu
Jak bývá s dětmi zvykem, vždy, když se to nejméně hodí, onemocní nebo nastane jiný problém. Naplánovat si s nimi cokoliv, dovolenou nevyjímaje, může být někdy oříšek. I proto neváhejte a pojistěte se pro případ, že byste museli let zrušit. U letenek obvykle není nárok na vrácení ani části ceny, a to ani v případě závažných zdravotních důvodů pro zrušení letu.

 

By: Marco Giumelli

 

Jak zabavit dítě během letu?
Pochopitelně záleží na délce letu. U kratších letů je výhoda, že než dítě bude potřeba zabavit, letadlo přistane. Pokud se chystáte na delší let a třeba i s přestupem a s menším dítětem, je dobré se dopředu vybavit. Oblíbená hračka pomůže spíše při spaní. Přibalte knížky, skládačky, pastelky, papíry, samolepkové knížky, leporela apod. Menší, ale i starší děti jistě ocení hry v mobilu nebo na iPadu. Pokud letíte se starší dítětem, které již vlastní mobilní telefon, upozorněte jej, že na palubě letadla mobil používat nesmí. Raději před letem zkontrolujte, zda je skutečně vypnutý. Některé aerolinky používání mobilního telefonu pokutují nemalými částkami. Řada aerolinek také nabízí vlastní obrazovku se širokou nabídkou filmů a hudebních kanálů. K dispozici jsou i programy pro děti, které malé pasažéry během zdlouhavého letu spolehlivě zabaví. Určitě se před cestou u letecké společnosti zajímejte, jaký zábavní program pro děti poskytuje. Zásobte se i jídlem, které může malé děcko také na určitou dobu zabavit. Sušenky, ovoce, cokoliv, co dítě rádo zobe a trochu odvede pozornost.

 

Pár dalších tipů

Dbejte na pitný režim nejen u vás, ale i u dětí, hlavně kvůli suchému vzduchu v kabině.

Přibalte si pár věcí na převlečení navíc, kvůli různým příhodám, ale třeba i pyžámko na spaní, může v něm lépe usínat. Pokud je to možné, sbalte dítěti i vlastní polštář a deku, ať má to, na co je zvyklé a celkově lepší komfort.

Pro pohyb v letadle jsou dětem pohodlnější třeba teplejší ponožky než boty.

Určitě se zásobte plenkami, vlhčenými ubrousky a podložkou na přebalování, pokud letíte s menším dítětem. Ani dětem se střevní problémy nevyhýbají. Případně dávejte ještě před cestou dítěti probiotika, mějte po ruce i na cestách, abyste předešli právě podobným problémům.

Nečekejte, že děcko bude dodržovat běžný spánkový režim, pokud se chystáte na dlouhý let a velký časový posun. Nejprve děcko nechte, ať si samo změnu reguluje a po pár dnech mu to zkuste šetrně přizpůsobit. Určitě ho ale dávejte spinkat aspoň tak, jak je zvyklé a nesázejte na to, že pokud ho utaháte, bude spinkat v letadle. Může být přetažené a naopak velmi plačtivé. Což by bylo jak nepříjemné pro vás, tak i pro zbytek cestujících.

Na předních sedadlech vyhrazených pro děti budete mít dostatek místa, nejen na věci pro dítě, ale i pro děcko samotné. Může si tam hrát, ale třeba i spinkat, pokud mu místo vystelete apod.

Ať vše probíhá hladce! Šťastnou cestu tam i zpět.


Jak pohodlně cestovat letadlem s malými dětmi?
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!