Přemýšlíte, kam vyrazit na víkendový výlet za teplem? V řeckých Athénách jsou v tomto ročním období příjemné teploty kolem 15°C a dny jsou obvykle zalité sluncem. Počasí je tedy velmi vhodné k procházkám městem plným antických památek, starobylé kultury, olivových hájů a útulných taveren s výbornou řeckou kuchyní. Navíc je již po hlavní turistické sezóně, takže ve městě je málo turistů a ceny za ubytování, stravování i vstupné do památek jsou velmi nízké. V článku níže vám poradím, co v Athénách vidět, zažít, ochutnat a navíc se dozvíte, jak cestovat nízkonákladově.

 

Letenky do Athén zakoupíte zde.

Zájezdy do Athén zakoupíte zde.

 

CO VIDĚT

 

Antické památky

Athény jsou proslulé velkým množstvím pozůstatků impozantních antických památek. Nad městem se tyčí slavná Akropole s monumentálním Parthenónem zasvěceným bohyni Athéně. Najdete zde také další úchvatné chrámy jako chrám Athény Niké a Erechtheion. Nedaleko Akropole leží starověká Agora, která byla svého času centrem veškerého dění v Řecku. Většinu Agory již přemohl čas, stále zde však stojí nejzachovalejší antický chrám Řecka Héfaisteion z 5. století př. n l. Poblíž starověké Agory se nachází Římské fórum, které se pyšní pozůstatky velkolepého nádvoří s mramorovými sloupy a unikátní Věží větrů. Nelze opomenout ani proslulý Chrám Dia Olympského, jenž býval se svými 17 metrů vysokými sloupy považován za největší chrám v Řecku. Dnes z něj již stojí pouze 15 sloupů z původních 104.

 

Akropole Athény/Foto: Samocestování

 

Uličky s řeckou atmosférou

K Athénám neodmyslitelně patří řecká kultura a autentická atmosféra. Nejlépe ji nasajete v uličkách čtvrti Plaka, které jsou plné kamenných budov, útulných kaváren, taveren i malých obchůdků. Nakoupíte zde krásné suvenýry jako např. olivový olej, olivy, med, řecké víno či ouzo, oříšky, koření, nádobí, keramiku i textilie s vyobrazením antických a řeckých motivů, šperky a mnoho dalšího.

 

Rušná náměstí

Na náměstí Syntagma poznáte pravý athénský život. Jde o hlavní náměstí Athén, které je velice rušné. Najdete zde všechny možné obchody známých značek, restaurace i velké hotely. Náměstí Syntagma dominuje budova parlamentu s hrobkou neznámého vojína, kterou střeží řecká prezidentská garda v tradičním oděvu.

Prezidentská garda Athény/Foto: Samocestování

 

Královské zahrady

Až si budete chtít odpočinout od antických památek a ruchu města, zavítejte do Královské zahrady. Najdete tu klid ve stínu stromů, budete moci odpočívat na jedné z mnoha laviček, kochat se pohledem na poletující papoušky, sochy a záhonky s květinami.

 

Olympijský stadion

S Athénami jsou neodmyslitelně spjaty Olympijské hry. První novodobé olympijské hry se konaly v  roce 1896 na Panathénajském mramorovém stadionu, který byl vybudován na místě původního stadionu ze 4. století př. n. l. Panathénajský stadion rozhodně stojí za vidění. Je obrovský, celý bílý a na první pohled impozantní.

Panathénajský stadion/Foto: Samocestování

 

Muzea

Athény jsou bohatým archeologickým nalezištěm, takže je zde mnoho muzeí s pozoruhodnými sbírkami. Jedním z těch nejvýznamnějších je Národní archeologické muzeum, které v sobě ukrývá exponáty až 9 000 let staré. Uvidíte zde starodávné řecké vázy, šperky, sochy a také slavnou skulpturu cválajícího koně, sousoší Afrodity nebo mykénskou posmrtnou masku. Zajímavé je také Muzeum Akropole, které stojí na pilotech a můžete zde vidět rozsáhlé základy antické čtvrti.

 

Pahorky nad městem

Athény jsou obrovským městem, které si můžete nejlépe prohlédnout z vrcholu jednoho ze známých athénských pahorků. Strmý pahorek Lykavitos s kaplí na vrcholu je dominantou, kterou uvidíte z velké dálky. Můžete na něj vyjet lanovkou nebo si udělat pěší procházku. Na pahorku se kromě malého kostelíku nachází restaurace s úchvatným výhledem. Dalším pahorkem je Philopappos, kterému se dříve přezdívalo „pahorek Múz“, jelikož ve zdejším krásném prostředí čerpali inspiraci básníci i jiní umělci. Svahy pahorku jsou porostlé borovicemi.

 

Výhled z pahorku Lykavitos na Akropoli/Foto: Samocestování

 

CO OCHUTNAT

Řecká kuchyně je světově proslulá a velmi chutná, takže by byla velká škoda ji při vaší návštěvě Athén nevyzkoušet. Výborné jsou zdejší tradiční pokrmy jako např. musaka (nákyp z mletého masa, baklažánů a bešamelu), gyros (kořeněné maso v pita chlebu se zeleninou, hranolky a tzatziki), souvlaki (grilované maso na špejli) nebo řecký salát (zelenina s feta sýrem, olivami, olivovým olejem a kořením). Vyzkoušejte také čerstvé olivy, které jsou tu naprosto výborné a velmi levné. Chutné jsou různě upravené oříšky (např. obalené v sezamu nebo cukru), které prodávají stánkaři. Z nápojů ochutnejte tradiční řecké ouzo a místní víno.

 

Musaka/Foto: Samocestování

 

LEVNO-CESTOVATELSKÉ TIPY

Následující text vám poradí s tím, jak prožít návštěvu Athén se vším všudy a zároveň nízkonákladově.

 

Jak ušetřit na vstupném

Nejvýhodnější je naplánovat svoji návštěvu Athén na jeden ze státních svátků nebo významných mezinárodních dnů, kdy bývá vstupné do památek volné (obvykle 6. 3., 18. 4., 18. 5., 28. 10. a dále poslední víkend v září nebo každou první neděli od listopadu do března). Vstupné do antických památek se v Athénách pohybuje v rozmezí 5-20 €. Je možné si zakoupit balíček, který zahrnuje vstupné do Akropole, starověké Agory, Římského fóra, Kerameikosu, Hadrianovy knihovny, chrámu Dia Olympského a Lykeionu za 30 €. Tento balíček se v hlavní sezoně jistě vyplatí, nicméně mimo sezonu platí do většiny zmíněných památek snížené vstupné o polovinu, takže balíček by se vyplatil jen o pár euro, a to pouze v případě, že byste navštívili úplně všechny památky. Některé z nich jsou navíc pod úrovní ulic (např. Římské fórum, Kerameikos), takže jsou dobře vidět i z venku. Osobně bych doporučila zaplatit vstupné pouze do Akropole (10 € mimo sezonu, 20 € v sezoně ) a starověké Agory (4 € mimo sezonu, 8 € v sezoně) a ostatní z výše zmíněných památky si prohlédnout z venku. Dále doporučuji pěší procházku na pahorek Lykavitos – lanovkou jedna cesta vyjde na 4 €. Za návštěvu stojí také Panathénajský stadion, do kterého se platí vstupné ve výši 5 €. Stadion však od hlavní brány uvidíte celý i bez zaplacení vstupného. Navíc je možné obejít stadion zezadu a branou, kterou využívají Athéňané, když si chtějí jít zasportovat do parku kolem stadionu, se dostat zdarma až k ochozům stadionu. Zdarma si můžete prohlédnout také Královské zahrady u prezidentského paláce nebo shlédnout představení prezidentské stráže před budovou parlamentu. Každou hodinu v půl vzdávají strážní hold neznámému padlému vojákovi, přičemž předvádějí zajímavou sérii výkopů a pochodových kroků.

 

Jak ušetřit na dopravě

Z letiště nejezděte taxíkem ani metrem, kupte si přímo před příletovou halou ve stánku jízdenku na autobus, který je nejlevnější možností dopravy do centra města a vyjde na 6 €. Autobusy jezdí 24 hodin denně v cca čtvrthodinových intervalech. Linka X93 jede na hlavní autobusové nádraží, linka X95 na náměstí Syntagma, linka X96 do přístavu Piraeus a linka X97 do Eliniko. Ubytujte se nejlépe poblíž Akropole, odkud máte všechny starověké athénské památky v docházkové vzdálenosti a nemusíte řešit další dopravu. Pokud se ubytujete jinde a budete jezdit městskou hromadnou dopravou víckrát denně, kupte si 24hodinovou jízdenku za 4,50 € nebo pětidenní jízdenku za 9 €. Jistě se vám vyplatí, jelikož obyčejná 90minutová jízdenka stojí 1,40 €.

 

Jak ušetřit na jídle

Pokud se budete stravovat v restauracích, zaplatíte za hlavní jídlo obvykle 8 € a více (musaka, servírovaný gyros apod.). Nízkonákladovou alternativou je stravování v bistrech či u stánků, kde vás gyros či souvlaki vyjdou na pouhá cca 2 €. Můžete si také nakoupit čerstvou zeleninu na trzích a sami si připravit pravý řecký salát. Stačí smíchat okurku, rajčata, zelenou papriku, červenou cibuli, černé olivy, řecký feta sýr, olivový olej, oregano, sůl a pepř a za několik euro máte pokrm, který by byl v restauraci mnohem dražší.

 

Kde se ubytovat

Rezervujte si ubytování od soukromých osob přes web Airbnb. Pronájem pokoje pro dvě osoby či celého bytu začíná v Athénách již na cca 400 Kč za noc. Díky Airbnb navíc lépe poznáte místní lidi i jejich kulturu. Vaši hostitelé si s vámi jistě rádi popovídají o svém životě, se vším vám poradí a pomůžou. Pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu na ubytování ve výši 725 Kč. Slevu můžete využít zde. Tip: ubytujte se minimálně na týden, většina hostitelů vám poskytne výraznou týdenní slevu. Můžete využít také srovnávačů cen ubytování, např. Booking.com.

 

Jak do Athén

Z České republiky létá do Athén přímým letem aerolinie Aegean. Zpáteční letenka vyjde na přibližně 4.000 Kč. Výhodnější je letět s přestupem např. se společností Ryanair, kdy vás letenka bude stát přibližně 2.500 Kč. Cena však velmi závisí na zvoleném termínu a předstihu, se kterým letenku kupujete. Nejlevněji se do Athén dostanete z blízkých zahraničních letišť (např. z německého Berlína či polských Katovic), odkud vás zpáteční letenka vyjde na zhruba 1.000 Kč. Vyplatí se sledovat náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji.

 

 

 

PODZIMNÍ ATHÉNY: město plné antických památek, starobylé kultury, slunce a oliv
Štítky:            

4 komentáře u „PODZIMNÍ ATHÉNY: město plné antických památek, starobylé kultury, slunce a oliv

 • 26.3.2019 (7:33)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, chci se zeptat kdy je v Athénách hlavní sezona. děkuji

  Reagovat
  • 5.4.2019 (9:53)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, v podstatě celoročně, jen v létě počítejte s vyššími teplotami.

   Reagovat
 • 16.9.2019 (23:29)
  Trvalý odkaz

  Diky za uzitecne tipy. Prave jsem koupil jednosmerku z Bratislavy do Aten za 9.99 EUR (Ryanair), cemuz neslo odolat. Zpatecni cesta je jeste otevrena, nebot mam hodne volna.

  Reagovat
  • 16.10.2019 (6:17)
   Trvalý odkaz

   Super volba :). Můžete zvážit i to, že z Athén jezdí celá řada ferry po ostrovech. Můžete si tak projít Athény, pohopsat po ostrovech a vrátit se třeba ze Santorini :).

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *