Chorvatsko je oblíbená dovolenková destinace mnoha českých rodin. Kdo z nás se aspoň jednou nekoupal v Jaderském moři? Zima je v Chorvatsku krátká a mírná, kdežto léto je v této zemi dlouhé a slunečné s minimem srážek a velkým počtem horkých slunečních dnů. Během letní dovolené Vás srážky zastihnou jen výjimečně. Na začátku podzimu už bývají náhlé prudké bouře častější. Přesto je však chorvatský podzim teplejší než jaro. Nejteplejším měsícem v Chorvatsku jsou červenec a srpen. Sníh se vyskytuje v Chorvatsku jen zřídka. V průměru zde sněží 2 dny v roce.

 

<

 

I přes relativně malou rozlohu země je podnebí v Chorvatsku relativně různorodé. Chorvatsko totiž leží ve třech klimatických pásmech. V nížinách vnitrozemí a také na severním pobřeží převládá mírné kontinentální podnebí s průměrnou lednovou teplotou kolem – 1°C.

 

Ve výškách nad 1200 m nad mořem očekávejte horské klima s průměrnými letními teplotami kolem 21°C. Na jižním pobřeží Jadranu (od ostrova Krk směrem na jih), s teplým středomořským klimatem, se průměrné zimní teploty pohybují nad 5°C a letní teploty se pohybují kolem krásných 34 °C.

 

Nejvíce slunečných dnů z celého Chorvatska mají ostrovy Korčula, Vis a Hvar. Čím jižněji se v Chorvatsku nacházíte, tím více slunečního svitu můžete očekávat. Nejvíce deštivé jsou naopak Dinárské hory, které chrání pobřeží před drsnými vlivy vnitrozemí.

 

Vlhkost vzduchu se v letních měsících v Chorvatsku pohybuje v ideálním rozmezí 55 – 75 %. Ovzduší podél celého pobřeží země je blahodárné pro zdravotní stav návštěvníků.

 

Teplota moře se v letních měsících v Chorvatsku pohybuje mezi 22°C až 27°C. Moře je vhodné ke koupání již od půlky června (teplota moře kolem 22°C), nejvyhřátější pak bývá v srpnu (moře má v tomto měsíci ve většině letovisek teplotu nad 25°C) a teplé vydrží až do září.

 

Osvěžení v letních měsících návštěvníkům Chorvatska nabízejí pravidelné větry. Příjemný je severozápadní vítr Mistral, který v létě pomáhá udržovat příjemnou vlhkost vzduchu. Od afrických břehů vanoucí Jugo už pro návštěvníky Chorvatska tak příjemný není. Přináší totiž silné bouřky. V zimním období vane v oblasti východního Jadranu silný studený vítr Bora.

 

 

 

Počasí v Chorvatsku
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *