Jak platit v zahraničí? Je výhodnější platit v hotovosti nebo kartou?

Jak platit v zahraničí? Je výhodnější platit v hotovosti nebo kartou?

Doba dovolených je v plném proudu a opět nastává otázka, zda si za hranice vzít více hotovosti, nebo spoléhat na platbu kartou. Na tuto otázku bohužel jednoznačná odpověď neexistuje, ale poradíme Vám několik zásad, které na Vašich zahraničních cestách zpravidla platí.

<

Více hotovosti, nebo peníze na kartě?

Při cestách po Evropě, severní Americe nebo jiných zemích, které jsou vyspělé, si ve většině případů vystačíte s platební kartou a pár drobnými v kapse. Naopak pokud se chystáte do vzdálenějších, exotičtějších, nebo méně vyspělých krajin, vyplatí se vzít eura nebo americké dolary a na místě je směnit za lokální měnu.

Pokud jedete do turistického letoviska, na bankomat určitě narazíte. Stejně tak i na platební terminály v obchodech. Nikdy však nedoporučuji vyrazit na cesty bez jakékoliv hotovosti. Drobný peníz se vám bude hodit například na spropitné, parkovné, nebo zmrzlinu.

Jedna, dvě, nebo více platebních karet?

Určitě nic nezkazíte, pokud budete mít pro všechny případy karty dvě, ba naopak. V zahraničí se může stát poměrně často, že jednu z vašich karet nebude chtít terminál přijmout. Je dobré mít zastoupení jak od Visa, tak MasterCard.

Nejrozumnější je podle mého mít jednu svoji kartu, kterou budete mít čistě jako záložní a pak účet s vlastní kartou vyloženě pro cestování.

Je to dobré hned z několika důvodů:

1/ Máte lepší přehled o svých financích

2/ Pokud dojde ke zneužití karty, nemůžete přijít o více, než máte na cestovním účtu

3/ Pokud dojde ke krádeži, nebo vám bankomat kartu „spolkne“, jednoduše si ji zablokokujete a nezkomplikuje vám to život po návratu.

Sám používám účet od Equa bank. Neplatíte nic za správu ani založení a co je nejlepší, výběry všude po světě máte za 9Kč. Banka má zisk z kurzu, ze kterého vám peníze vydá. Ten ale není o moc horší, než u ostatních bank, co jsem testoval. Pokud při založení účtu zadáte jak referenční číslo 774969766, obdržíte navíc zdarma 100Kč na účet (já také, ale kvůli tomu ji nedoporučuji, opravdu ji sám využívám).

Jak je to s výběrem z bankomatu?

Poplatky za výběry v zahraničí jsou vždy závislé na podmínkách banky, u které svůj účet vedete. Záleží také na zemích, do kterých cestujete. Na konkrétní podmínky se zeptejte ve své bance před odjezdem.

Krom poplatku vlastní bance se někdy platí poplatek ještě bance, která bankomat provozuje. Třeba v Thajsku, nebo ted už i na Filipínách, se mu nevyhnete. Obvykle pohybuje kolem 100-150Kč za výběr.

Může se také lišit limit výběru.

Platba kartou v obchodě

Za platbu kartou v obchodě neplatíte poplatky. Právě proto doporučuji tuto metodu placení v zahraničí jako nejlepší.

Může se stát, že se vám na platebním terminálů objeví dotaz, zda chcete platbu provést v místní, nebo vaší domácí měně. Pokud zvolíte české koruny, zobrazí se vám částka právě převedena na CZK. Sice vidíte, na kolik korun vás pak nákup vyjde, ale kurzy bývají často velmi nevýhodné. Tuto možnost nedoporučuji.

Někde se může stát, že po vás při platbě kartou budou chtít doklad totožnosti.

Několik tipů pro vaše zahraniční cesty

1. Do vyspělých zemí nevozte zbytečně vysoký obnos v hotovosti.
2. Pokud u sebe hotovost máte, nenoste ji všechnu na jednom místě (to samé platí u platebních karet).
3. Cestujte s více kartami, nejlépe aby byla jedna kreditní a jedna debetní.
4. Vždy sledujte, zda na bankomatu není podvodné zařízení pro okopírování karty
5. Pokud vám někdo odcizí kartu, řešte to se svojí bankou ihned, každá má svoji speciální infolinku (číslo si uložte před odjezdem, volat můžete přes Skype).
6. Hlídejte pohyby na účtu, kdyby došlo ke zneužití karty