“…a když Bůh dokončil Stvoření světa a pohlížel na své dílo, spráskl ruce nad tou nádherou a drobečky z jeho rukou spadly do moře a vytvořily nádherné místo – Kapverdské ostrovy.“ Tak zní jeden z mýtů, který vypráví o Kapverdských ostrovech.

 

Je to už dva roky co jsem s rodinou v únoru 2014 navštívila jeden z Kapverdských ostrovů- ostrov Sal. Kapverdy celkově nejsou mezi veřejností příliž známé, jako třeba o něco bližší Kanárské ostrovy, a hodně lidí kterým jsem se svěřovala, kde že jsem byla na dovolené, ani nevěděli, kde se zhruba nacházejí. O to raději se s Vámi podělím o své zážitky a třeba Vás nakonec Kapverdy také nadchnou. 

 

Jelikož se nacházíme na portálu levnocestování je mou nepsanou povinností Vám předat pár tipů jak dosáhnout na tak krásnou dovolenou jakou byla ta naše na Salu a to bez velkého utrácení. My jsme ji pořídili za méně než polovinu aktuálních cen na internetu. Je pravdou, že by to šlo ještě levněji, pokud máte alespoň trochu dobrodružnou duši a úplně se vykašlete na cestovku.

 

 

Nečekejte nic převratného, jsou to jen 3 základní pravidla :

 

  1. Vybírejte z last minute zájezdů

 

Pokud nejste typ člověka který si zakládá na veškerých detailech při vybírání hotelu, ale stačí vám, že tenhle hotel stojí ve státě kam chcete jet na dovolenou, máte z poloviny vyhráno. Teď už jen potřebujete internet a pevné nervy. Je dobré sledovat ceny za zájezdy v destinaci kam chcete jet, klidně i půl roku, alespoň si uděláte obrázek kolik za stejnou destinaci chtějí  v průběhu roku a jak se mění. Není vůbec vyjímkou že se dá na zájezdu ušetřit 5 tísíc úplně jednoduše tím, že si počkáte na dovolenou o týden déle.

 

 

2. Jezděte mimo sezónu

 

Toto pravidlo je pro mě nad zlato, jelikož v dnešní době, kdy je u nás v létě kolem třicítky, mě dovolená u moře, kde je 25°C nijak extra neláká. Cestovky zájezdy předražují, letoviska jsou přeplněné turisty a ceny různých stánkařu jsou také vysoké jelikož mají sezónu. Pokud však zkombinujete 1. a 2. pravidlo, většinou z toho kouká opravdu značná úspora peněz. Od září do listopadu se dá létat na nespočet destinací po Evropě a to za výrazně nižší ceny, kde je stále na naše poměry teplo (samozřejmě záleží na konkrétní destinaci).A od prosince dál už to jde do celého světa.

 

 

3. Buďte flexibilní

 

Toto je při plánování dovolené dle mých popsaných pravidel opravdu důležité. Nejednou se stalo, že odlet byl jen 3 dny po zakoupení zájezdu. Ale teď už k samotným Kapverdám. Chci Vám sepsat své poznatky o této zemi, které by Vás, čtenáře, mohly zaujmout a zároveň informovat o tomto skvělém místě. Pro pořádek jsem vše sepsala do několika okruhů.

 

 

Před cestou na Kapverdy:

Víza – jelikož jsou Kapverdy součástí Afriky, budete potřebovat vízum. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si je až na letišti po příletu, není to nic složitého a alespoň za to dáte asi o polovinu méně než když vám to vyřídí CK (cca 20 Euro oproti 1200 Kč).

 

Pas – ten je třeba mít platný půl roku po dovolené.

 

Jazyk – Úředním jazykem je potugalština, jelikož jsou ostrovy bývalou kolonií Portugalska. Nyní jsou už samostatný ostrovní stát. Samozřejmě se všude domluvíte i anglicky a sem tam i německy (minimálně v hotelu ano).

 

Měna – Je Kapverdské escudo, ale všude se dá platit eury, i u toho nejmenšího stánku se suvenýry.

 

Let – pokud jste doposud cestovali jen „na kanáry“, připravte se, že tohle bude dvakrát tak dlouhé, my jsme tam i zpět letěli cca 7 hodin a k naší smůle ještě na nejhorších sedadlech, hned za nouzovým východem uprostřed, kde je nejméně místa.

 

 

Po příletu

Už z letadla Vás přivítají krásné tzv. homole které jsou vulkanického původu a hned si připadnete jako v jiném světe. Jen co vystoupíte z letadla setkáte se s typickým Kapverdským větrem, který je všudypřítomný. Po pár dnech si zvyknete, že tvořit nějaké účesy je úplně zbytečné a ještě budete rádi, že právě kvůli větru aspoň zcela nepociťujete opravdovou sílu slunce. Tu byste mimochodem neměli podceňovat, jelikož zde sluneční paprsky opalují i přes mraky.

 

 

Pláž

Musím se přiznat, pláž je pro mě tím nejdůležitějším, a ta v Santa Marii je opravdu nádherná. Azurová modř oceánu a bílý jemný písek Vám připomene, že jste opravdu daleko od domova (obzvláště v únoru!:-)). Pokud jste neplavci máte trochu smůlu. Vlny Atlantiku jsou obrovské a zpětný tah vlny má velkou sílu, takže není dobré vzdalovat se od břehu. Na druhou stranu ani plavat se moc nedá, protože vlny jsou opravdu velké a ani zkušený plavec by neměl měřit síly s Atlantikem . Některé obzvlášťe větrné dny pak vlaje dokonce červená vlajka.

 

S větrem je tedy potřeba počítat i na pláži, kde někomu může působit problém, že písek lítá všude spolu s větrem, ale když bylo nejhůř dali jsme si volné lehátko na bok jako zátarasu a byl klid.

 

Na pláži doporučuji projít se až k molu, kde je velké množství lodiček a pokud si přivstanete, budete moct vidět velké množství ryb, malých žraloků a mušlí na prodej od místních rybářů. Od mola vede cesta do „centra“ kde se nachází restaurace, bary a suvenýry.

 

 

Pláž v Santa Marii

IMG_0569

 

 

Doprava

Určitě se nebojte vzít si taxi, jelikož se zde smlouvá opravdu ve velkém, můžete se pohodlně dostat z centra až do hotelu za malý peníz. A kriminality se zde opravdu bát nemusíte, jelikož se zde téměř nevyskytuje, samozřejmě i tak je dobré dávat si pozor na peněženku (příležitost dělá zloděje). Co se týče půjčení auta, možné to je, i tak to CK nedoporučovala, jelikož se infrastruktura na ostrově teprve rozvíjí a je celkem reálné, že se dostanete na širou pláň bez značení, protože tam kam chcete dojet jednoduše neexistuje pořádná cesta. Na ostrovech jezdí i  autobusy, ale ty jsme my nakonec nevyužili, takže nemohu soudit jak a jestli jsou spolehlivé.

 

Suvenýry

Jak už jsem psala, smlouvání je nevyhnutelné a tak je důležité nebrat nic do rukou pokud si to nechcete koupit, místní se s Vámi začnou hned vybavovat a smlouvat o ceně jak jen nejlépe dovedou. Z toho vyplývá, že  je hloupost kývnout na první cenu protože býva přemrštěná a už dopředu se počítá se smlouváním z Vaší strany. Je také důležité neodpovídat na „where are you from“, pokud nemáte v plánu nic kupovat, protože Vás většinou chtějí jen nalákat abyste dali přednost jejich obchodu před jinými.

 

Výlety

Vůbec všechny výlety které CK nabízela, byly hlavně o přirodním bohatství ostrova, Evropské vymoženosti jako aquaparky atd. byste zatím hledali marně. My jsme se rozhodli navštívit tzv. Hřbitov mušlí – jedná se o dlouhou kamenitou pláž, kde každe ráno oceán vyplaví množství mušlí, které místní rychle posbírají a prodávají turistům. Nachází se tam převážně hodně všelijakých úlomků z mušlí, které se roztříštily o útesy (proto ten název hřbitov mušlí). Pokud ale budete mít štěstí, můžete najít nějakou neporušenou velkou mušli jako já, stačí pořádně hledat :-).

 

Hřbitov Mušlí

IMG_0546

 

 

Hotely

My konkrétně jsme byli ubytovaní v hotelu Crioula a byli jsme absolutně spokojení. Všude čisto, úklid jak má být, jídla a pití na all inclusive dostatek, animační programy, bazén s barem a pláž jen kousíček od komplexu. Co víc si přát…Je třeba ale dodat, že počet hvězdiček neodpovídá standartům u nás v Evropě. Ikdyž se náš hotel pyšnil 4*, se stejně ohodnoceným hotelem v Egyptě, kde je vše naleštěné jako zrcadlo, se to nedalo absolutně srovnávat. Cestovní ruch  se teprve rozrůstá, takže je to důležité mít na paměti a brát vše s nadhledem. Místní se řídí heslem NO STRESS, takže nikam nespěchají a to ani při obsluze hostů. Půlhodina sem, půlhodina tam. Ale na druhou stranu, kam spěchat? Jste přece na dovolené :-).

 

 

Tímto článkem jsem se snažila shrnout celý můj pobyt na Kapverdech a „vypíchnout“ ty informace, které se mi zdají užitečné pro další cestovatele. Takže teď už jen doufám, že se Vám můj cestopis líbil :-).

 

 

 

 

 

 

 

Ostrov Sal aneb dostupná dovolená v pravé exotice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!