Omán je nádherná země s azurovým mořem, zajímavou kulturou a orientální architekturou, která jistě láká k návštěvě každého milovníka Orientu. Co však ománský Maskat nabízí oproti ostatním bohatým arabským hlavním městům navíc? Jde o město s vysokou kvalitou služeb, která je však považováno za relativně bezpečné a levné. Zároveň si i přes svůj vysoký standard zachovává kouzlo minulosti a bílá orientální architektura stále ještě neustupuje moderním mrakodrapům. Zkrátka pohádková exotika za nízkou cenu!

 

<

 

Vstup do země

Na letišti v Maskatu vás přivítají letištní úředníci v tradičních bílých arabských oděvech Dišdaša a velké teplo. Průměrné teploty v Ománu neklesají pod 23 stupňů ani v zimních měsících. Nejteplejšími měsíci jsou květen a červen, kdy však teplota může vyšplhat přes 40 stupňů, takže návštěvu Ománu doporučuji spíše v období od října do dubna. Při vstupu do země počítejte alespoň s hodinou času na vystání fronty k udělení víza. Čekání si můžete zkrátit brouzdáním po internetu, protože Wi-Fi je na letišti zdarma. Vízum do Ománu získáte přímo na letišti a je velmi levné. Za 10 dní pobytu zaplatíte pouhých 5 OMR (cca 320 Kč), za 30 dní 20 OMR (cca 1.290 Kč), a za více vstupní vízum 50 OMR (cca 3.220 Kč). 1 Ománský riál je zhruba 64 Kč.

 

Cesta z letiště

Na různých diskuzích na internetu i na letišti v Maskatu se vám budou lidi snažit namluvit, že jiná možnost cesty z letiště do centra, než taxíkem neexistuje. To však není pravda. Kousek od příletové haly za krytým parkovištěm pro auta, se nachází zastávka veřejných autobusů, které vás přibližně za půl hodiny dovezou až do centra. Autobusy jezdí po Sultan Qaboos Street a cesta z letiště stojí jen cca 30 Kč na osobu. Nemusíte tak platit tučný nástupní příplatek z letiště taxikářovi, kdy by vás stejná cesta vyšla minimálně na 500 Kč. Využívání taxi po samotném městě je bez letištního příplatku výhodnější a taxikáři jsou ochotní smlouvat. Je zde běžné také sdílení taxi. Prostě nastoupíte do taxíku, ve kterém už sedí jiný zákazník, který jede podobným směrem jako vy. Přesto je však stále nejvýhodnější autobusová doprava, která míří ke všem hlavním památkám Maskatu, je levná a pohodlná.

 

Co navštívit

Žádný návštěvník Maskatu nesmí minout jeho hlavní památku – obrovskou Mešitu sultána Kábuse. Mešita má 5 minaretů a pojme až 20 tisíc věřících. Skvělou informací pro nízkonákladové cestovatele je fakt, že vstup je zcela zdarma. Ženy musí mít při návštěvě mešity dlouhé kalhoty, trika s dlouhým rukávem a nejlépe i zakryté vlasy. Při vstupu do vnitřních prostorů se zouvají boty. Mešita v sobě ukrývá největší ručně tkaný koberec světa, impozantní lustry a další krásné dekorace. Je o ni úzkostlivě pečováno – všechno se tu leskne čistotou. Stejně jako vnitřní prostory, i ty vnější jsou nádherné. Zahrady kolem mešity jsou pokryté květinami a pečlivě udržované. Vůbec celý Maskat je ukázkou precizního zahradnictví a péče o čistotu. Další významnou památkou je sultánský Palác Al Alam. Ten je veřejnosti bohužel nepřístupný, ale určitě stojí za to ho vidět alespoň z venku. Stavbě dominuje bílá, zlatá a modrá barva na rozdíl od bílých vládních budov v okolí. Jde o arabskou architekturu, takže nechybí typické arabské kupole a oblouky. Palác střeží vojáci. Nedaleko odtud se nachází původní středověké opevnění hradu. Tato část města je známá jako historický Muscat. Nedaleko se nachází další městská část – přístavní Mutrah, kde najdete orientální trhy Mutrah Souq. Seženete na nich vše od různých druhů ryb přes koření až po nádherné arabské pašmíny či kašmírové šály za skvělé ceny. Kouzelnou atmosféru trhů dotváří všudypřítomná vůně kadidla. Mutrah se nachází na pobřeží. Místní moře je azurové, krásně čisté a teplé, takže je skvělé na koupání a potápění. Poslední čtvrtí města je moderní Ruwi, ve kterém najdete sídla západních firem, a dokonce i fastfoody jako např. Burger King či KFC. Ceny jsou velice příznivé a jídlo vás zde vyjde podobně levně jako v ČR.

 

Palác Al Alam Maskat
Okolí paláce Al Alam Maskat
Čtvrť Mutrah Maskat

 

 

Ománské speciality

Západní restaurace jsou v Ománu dražší než místní restaurace. Snad každý návštěvník chce však ochutnat pravé ománské jídlo, takže to ničemu nevadí. Ománci jedí především silně kořeněné maso a ryby s rýží nebo plackami. Tradičním jídlem je tzv. Shuwa, což je pomalu pečené silně kořeněné maso v peci. Dále jedí místní lidé tzv. Mashuai, jde o pečenou rybu s rýží. Ománské chlebové placky se nazývají Rukhal. Restaurace najdete v širším zastoupením v centru města v okolí trhů Mutrah Souq a cenově jsou srovnatelné s restauracemi u nás. V okrajových částech Maskatu se mnoho restaurací nenachází. Místní lidé si běžně jezdí k restauracím autem, zatroubí a obsluha od nich jde převzít objednávku. Poté jim jídlo připraví a donesou k autu, kde převezmou peníze. Ománci tak nemusejí udělat ani krok a odvezou si domů hotové jídlo. Můžete se jimi inspirovat.

 

Místní lidé

Ománci jsou převážně muslimové a nosí tradiční arabské oblečení. Je proto vhodné v Maskatu respektovat jejich kulturu, tedy nosit zahalená ramena a kolena. Přestože se tu nevyskytují žádná velká množství turistů, jsou na ně místní zvyklí, a nijak se nad západním oblečením nepohoršují. Místní lidé jsou velice vstřícní, milí a ochotní pomoci. Zároveň však člověka neobtěžují nabídkou různých služeb ani klasickými dotazy pro turisty jako v jiných asijských zemích. Ománci jsou slušní a ohleduplní. Poznáte to na přechodech, před kterými zastaví svoje luxusní auta, aby vás nechali přejít i v autobusech, kde muži nechávají zásadně sedět ženy bez ohledu na věk a sami stojí nebo si sedají do uctivé vzdálenosti.

 

Ubytování

Stejně jako jídlo i orientální zboží, také ubytování se dá v Maskatu sehnat velice levně. Doporučuji najít si soukromý pokoj nebo celý byt přes Airbnb. Seženete tam pěkná ubytování již od přibližně 500 Kč na noc v centru města poblíž moře. Navíc se nemusíte bát špatného standardu – Ománci jsou bohatí lidé a bydlí v luxusních bytech či domech, takže ubytování, které si od nich pronajmete vás určitě kvalitou nezklame. Tip: využijte slevy pro nově registrované členy Airbnb a cena ubytování se vám ještě sníží.

 

Maskat

 

Teď už jen sbalit kufry a vyrazit na cestu. Město jako z pohádek Tisíce a jedné noci už na vás čeká!

 

Ománský Maskat – pohádkové město za málo peněz
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!