Cestujete mimo Schengenský prostor a nejste si jisti, z jakého letištního terminálu poletíte, v čem se odbavení liší oproti cestování v Evropské unii, nebo jaké jsou způsoby odbavení? Věděli jste, že není vždy nutné stát extra dlouhou frontu k odbavovací přepážce? Proces odbavení se Vám pokusíme přiblížit v tomto článku.

 

 

<

 

 

Příchod na letiště

1. Výběr správného Terminálu na letišti – na letišti Václava Havla v Praze je pro lety mimo Schengenský prostor vyhrazen Terminál č. 1.
Odlétají odsud: mezikontinentální lety včetně letů do Velké Británie, Irska, Severní Ameriky (USA, Kanada), na Střední Východ, do Afriky a Asie.
2. Najít odletovou halu (Departures).
3. Jakmile budete v odletové hale, najděte si na digitální světelné tabuli svůj let (podle času vašeho odletu, destinace, čísla letu, apod.).
4. Na této tabuli zjistíte, u jaké přepážky Vás odbaví, či jestli nemá Váš let zpoždění.

 

Klasický proces odbavení zavazadel (check-in)

1. U přepážky předložte svůj cestovní pas (Pozor! U cest mimo Schengenský prostor nestačí pouze občanský průkaz).
2. Obsluha přepážky Vám vytiskne palubní lístek (boarding pass) a přiřadí místo v letadle (pokud ho již nemáte rezervované).
4. Dostanete také ústřižek od odbaveného zavazadla, který si uschovejte pro případnou reklamaci.
3. Vaše zavazadlo je zváženo a odesláno ke scaneru, kterým projdou všechna zavazadla a následně k přepravě do letadla.

Na co si dát pozor:

Při cestování mimo Schengen si neberte ani do odbaveného zavazadla jídlo nebo pití. Zatímco po EU se to toleruje, při vzdálenějších letech (obzvlášť pak do USA), Vám zavazadlo otevřenou a věci se vyhodí. Pozorní buďte také u váhových limitů, které má každá aerolinka nastavené jinak. V opačném případě byste mohli sahat hluboko do kapsy, což je na začátku výletu či cesty nemilé.

 

Online odbavení (online check-in)

Na webových stránkách některých přepravců máte možnost odbavení online. Palubní lístek si tak vytisknete již v pohodlí domova. Online odbavení bývá přístupné většinou 48hod. před Vaším letem (u nízkonákladových společností 24hod.). Pokud máte zavazadla k odbavení, odevzdáte je na přepážce Baggage Drop-off, pokud cestujete pouze s palubním zavazadlem, pokračujete rovnou k pasové kontrole (passport control). Odbavení bývá u nízkonákladových společností zdarma, u ostatních pak za poplatek.

 

Self check-in na letišti

Self check-in znamená, že se odbavíte sami u automatu na letišti (self-servise check-in machine). Své zavazadlo pak půjdete odevzdat na speciálně tomu určenou přepážku tzv. baggage drop-off. Pokud nemáte zavazadlo k odbavení, ale pouze příruční tašku, pokračujete rovnou k pasové kontrole. Tuto možnost odbavení nabízejí pouze některé aerolinky. Jejich výčet je u automatů vždy vypsán. Může se stát, že i když vidíte, že „Vaše“ aerolinka tuto službu poskytuje, odbavení u automatu Vám nepůjde (u vzdálenějších letů občas není podporováno). Potom nezbývá nic jiného, než se odbavit klasicky na přepážce (check-in).

 

 

 

 

Odbavení přes chytrý telefon

K odbavení potřebujete telefon s připojením na internet. Toto odbavení podporují někteří přepravci a je velmi pohodlným způsobem, jak ušetřit svůj čas na letišti. Na telefon Vám přijde čárový kód (na e-mail, v sms, mms, nebo v aplikaci aerolinky). Tento kód pak na letišti přiložíte ke speciálnímu přístroji, který ho naskenuje. Kód slouží jako palubní lístek. Mějte proto své přístroje dostatečně nabité, aby se Vám nestalo, že při čekání na svůj let telefon vybijete do úplného vypnutí. Stejně jako u předchozího bodu, pokud máte zavazadlo k odbavení, jdete na přepážku baggage drop-off. Pokud zavazadlo nemáte, pokračujete k pasové kontrole.

 

Odbavení nadrozměrných zavazadel (Oversize baggage)

Odbavení nestandartních nebo nadrozměrných zavazadel probíhá u přepážky zvané Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage). Do této kategorie patří kola, lyže, surf, apod. Odbavení pak probíhá stejně jako u klasické odbavovací přepážky. V cílové destinaci je třeba vyzvednout zavazadla také u zvláštní přepážky.

 

Pasová kontrola (Passport control)

Zatímco v EU jdete od přepážky rovnou k bezpečnostní kontrole (security control), na Terminálu 1 vás čeká ještě pasová kontrola navíc. Kontrola se skládá ze 3 přepážek:

1. all passports
2. občané ČR/občané EU (EU citizens)
3. diplomats/crew
Jako občané ČR zvolte variantu číslo 2 – EU citizens. Ke kontrole si připravte cestovní pas a palubní lístek.

 

 

Odbavení na letišti do zemí mimo Schengenský prostor
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *