Barcelona

 

Vždy mne lákalo navštívit obdivovaný severovýchod Španělska. Taky se mi to minulý rok s kamarádkou podařilo. Jako studentky jsme hledaly něco nízko-nákladové a vysocezážitkové. Chystáte se do Girony či Barcelony a chcete znát tipy, co navštívit? Pokračujte ve čtení.

 

<

 

Ještě než se vydáme na cestu po Costa Brava, tak v rychlosti zmíním letenky. Samozřejmě jsme hledaly low-cost, protože rády po studentsku ušetříme nějaké to euro, což se nám podařilo: z Bratislavy do Girony (Ryanair), začátek září, pouze příruční zavazadlo: kolem 40 Euro. Protože jsme měly při zpáteční cestě v plánu odlétat přímo z Barcelony, tak jsme zvolily trasu: Barcelona el Prat – Brussel Charleroi – Bratislava (vše opěr Ryanair), která vyšla při této kombinaci dokonce kolem 30E. Tuto kombinaci jsme si plánovaly samy, ale teď můžete využít třeba vyhledávač kiwi.com, který vám umožní různé kombinace nízkonákladových letů.

 

Cesta z letiště – Přiletěly jsme na letiště Costa Brava (Girona), což je celkem malé letiště, ale pamatuju si, že jsem tu chytla i wifi. Letiště je mimo město, takže vyjdete z letištní haly a dáte se doprava, kousíček je hned autobusová stanice. Nejdříve si musíte v budce zakoupit lístek na autobus, obsluha nám mile poradila. Ceny a jízdní řád naleznete na těchto stránkách, my jely nejdříve do Girony: http://www.girona-tourist-guide.com/en/airport/girona-airportbus.html#service2; přímo letiště: http://www.barcelona-girona-airport.com/main/get/17 a zpět: http://www.barcelona-girona-airport.com/Bus-from-Barcelona-to-Girona-airport . Lístek musíte mít u sebe a zavazadla jsme si daly zdarma do zavazadlového prostoru.

 

Girona a okolí Mal

Asi půl hodinky busem od letiště dorazíte do pěkného menšího městečka se jménem Girona. Na své si přijdou i fanoušci Game of Thrones, jelikož se zde také seriál natáčel (za naší návštěvy jsme mohly vidět i filmařské kulisy). Autobus nás vysadil na hlavním nádraží, hned naproti autobusového je také vlakové (kde se nachází i úschovna zavazadel, skříňka stála cca 3eura/den a vešly se nám tam obě příruční zavazadla). Takže přišel čas prozkoumat město!

 

Za vidění stojí židovský střed města, náměstí Plaça de la Independència, historické uličky a asi nejznámější je pohled na barevné domečky z mostu před řeku Onyar.

 

V historické části se nachází katedrála, kterou vidíte na obrázku (Zajímavost – také jste ji mohli vidět v 6. sérii, 6. díl GOT, kdy Jamie Lannister míří na koni po schodech ke katedrále), dále se zde můžete vidět krásné úzké uličky s různými obchůdky. To jen ve zkratce. Pokud máte rádi sladkosti, tak doporučuju navštívit Les Rocambolesc, mají tu moc skvělý frozen yogurt.

 

 

Dále jsme z okolí Girony navštívily:    

 

 Peratallada – Historická vesnička, středověká atmosféra, krásné restaurace, kam jezdí většinou Španělé s rodinou na slavnostní či pohodový oběd.

 

 Begur – Krásné městečko, kde naleznete nejen románské památky, středomořskou atmosféru, ale i kouzelný výhled na moře. V průběhu září se zde konají bílé slavnosti, které jsme si nenechaly ujít.

 

 Platja de Pals – Nenechaly jsme si ujít ani jednu z nejkrásnějších pláží na Costa Brava. V okolí naleznete plno typických Španělských restaurací, já zde ochutnala pokrm na způsob typické paelly – ale tentokrát ve variaci s humrem a rýží.  

 

 

Mal

—————————————————————————————————————–
Srdce Katalánska – Barcelona

 

 

Barcelona a Girona se nachází v Katalánsku, což je jedno ze sedmnácti autonomních společenství Španělska, tudíž všude uvidíte katalánské vlajky. Podobně jako Baskové, usilují Katalánci o samostatnost.

 

Tady vám bohužel nemůžu popsat, kde je nejlíp vystoupit, jestliže pojedete z letiště Costa Brava, řídila bych se tím, kde máte ubytování. My jsme jely s kamarády z Costa Brava, u kterých jsme bydlely – přímo na La Diagonal, takže vám napíšu něco o tom, co jsme navštívily a další tipy.

 

Doprava v Barceloně  

MHD – Nám se nejvíc vyplatil lístek T-10 – na deset jízd (metro, vlak, bus, cokoli), za cenu cca 10 E, můžete ho sdílet třeba ve dvou dohromady. Narazíte si a můžete libovolně měnit dopravní prostředky do 75 minut od naražení = jedna jízda s T-10 (lístek si samozřejmě musíte orazit 2x, když cestujete 2). Automaty na lístky jsou většinou v metru nebo u některých zastávek, platila jsem i kartou přímo na terminálu. My jsme i hodně chodily pěšky, jedna samostatná jízda byla drahá, takže T-10 se určitě vyplatí. Mapa metra: http://www.ibarcelona.cz/2013/05/mapa-metra-v-barcelone.html

 

Taxi – Stalo se nám, že jsme musely jet taxíkem večer, večerní sazba je samozřejmě nejdražší (sazba 3), ale nepřišlo nám to zase tak neúnosné v případě nutnosti (myslím, že by se dalo srovnat třeba s Prahou). Tip od kamaráda Španěla – spíš nechat měřit taxametr než se dohadovat předem na ceně – nemáte přehled, tak vás spíš natáhnou, taxametr prý vyjde líp. Samozřejmě záleží na štěstí, takže kromě věcí v zavazadle vezměte do Španělska pozitivní myšlení a trpělivost :).

 

 

Jídlo  

Ceny ve Španělsku nejsou zas tak vysoké, mírně dražší oproti ČR, což mě příjemně překvapilo a hlavně kvalita je někde jinde.

 

SupermarketyCorte Inglés – velký, na La Diagonal a Placa Catalunya, seženete cokoli, ale je o něco málo dražší supermarket než Mercadona – menší, ale asi nejlevnější supermarket.  Supermarkety otvírají až po 9té, spíš k 10té ranní (my se divily a čekaly, že bude otvíračka alespoň v centru už kolem 8 ranní).

 

Restaurace mají přijatelné ceny, ale jasně, že jsme si vybírali spíše ty bokem od samého středu a hlavní trasy. A co ochutnat?

 

Mal
 Určitě Paellu – jsou různé verze, třeba bez mořských plodů jestli je zrovna nemusíte.

 

 Tapas – takové chuťovky k pivku, něco, jako předkrmy – smažené mořské plody, bramborové lupínky, šunka apod.

 

 Orchata – katalánský nápoj, mandle, mléko, má zvláštní chuť, ale mě moc chutnal. Na ulici většinou drahý, spíš jsme si kupovaly v Mercadoně.

 

 Typickým dezertem je Crema Catalana – řekla bych něco mezi Créme Brulée a pudinkem, nahoře karamelová vrstva. Milovníci sladkého by neměli váhat ochutnat!

 

 

Památky – 9 TIPŮ, co navštívit:

 

1. Barri Gòtic  – Historické centrum a „srdce“ Barcelony, poblíž je i katedrála sv. Eulálie (v určité hodiny vstup zdarma), vstupovaly jsme z bočního vchodu.

 

2. Casa Batlló – Secesní dům, typická Gaudího architektura, která vás bude provázet celou Barcelonou.

 

3. La Rambla –  hlavní turistická ulice, na konci se nachází památník Kryštofa Kolumba, přístav Port Vell  a World Trade Center.

 

4. Kousek od WTC se nachází Mořské akvárium, které určitě stojí za návštěvu (bohužel jsme nestihly).  Když projdete centrem, tak uvidíte lanovku nad mořem, kterou se před moře můžete dostat na kopec Montjuc a jeho památky.

 

5. La Sagrada Família – Slavná stavba, kterou naleznete hned u stanice metra. Říká se, že je pěknější zvenku než zevnitř, z jedné strany starší, z druhé „modernější“. Pořád se staví a ještě asi dlouho bude…Vstupné jde koupit i přes internet – wifi ke koupení lístků chytnete i přímo u Sagrady. 

 

Mal

6. park Güell – Opět Gaudí. Dostanete se sem metrem, od metra asi 15min. pěšky, cesta je do kopečka, ale nebojte se – mají tu dokonce jezdící schody. Kromě vyhlídky a prostorem pod ní (kde naleznete mimo jiné Gaudího ještěrku) je vstup do celého parku zdarma. Jestliže se chcete podívat i na vyhlídku, vstupné si koupíte u vchodu do parku. Vždy pouští omezený počet lidí v určitou hodinu, ale to vám vše řeknou u pokladen. Dá se platit kartou. Já byla na vyhlídce a určitě to stojí za to!

 

7. Arc de Triomf (na obrázku) – vítězný oblouk, za kterým následuje krásná promenáda lemovaná palmami.

 

8. Na promenádu navazuje Parc de la Ciutadella – opravdu krása! Nachází se tu i zoologická zahrada, Parlament, muzea a také Gaudího fontána

 

9. Gaudího fontána – nachází po příchodu do parku v jeho levé části  – před vchodem do zoo, jsme zabočily doleva Parlament – poté socha velkého mamuta, na jehož chobotu se můžete vyfotit a následuje překrásná fontána.

 

 

Nestačilo? Pro nenasyty přidejme pár bodů navíc:  

 

Pohoří Montserrat – asi hodinku od Barcelony, poutní klášter ve skalách, se soškou montserratské černé Madony.

 

věž Torre Agbar

 

stadion FC Barcelona.

 

již zmíněný Montjuïc – rozsáhlý kopec nad městem se spoustou zelených zahrad a výhledů. Můžete se sem vydat buď cestou z přístavu nebo z náměstí Espanya. Tady se nachází Olympijský stadion, zahrady a taky tančící fontána – Font Magica – prý super zážitek, něco jak v Praze Křižíkova. (edit Jirka// je to opravdu super, z vlastní zkušenosti doporučuji)

 

Hl. náměstí: Placa Caltalunia, Placa Espana a Hlavní třídy – La Rambla, La Diagona      

 

Another TIPS? Sure!/ Jen tak jako dodatek:

 

Wifi –  Nejen pro závisláky: V Barceloně jsem občas chytala městskou free wifi, nejlépe na La Diagonal, připojení je však časově omezené.

Mal
Pláže –  Kousek od výše zmíněné lanovky se nachází městská pláž Barcelonetta. Pláž je městská, takže žádná sláva, my ji navštívili jen na skok, doporučila bych spíš pláž Badalonettu (na obrázku), na kterou se dostanete metrem, asi 30min.od Barcelony.

Kluby – My byly v Bling Bling, vstup byl po registraci na facebooku zdarma (ale šéfovali to kamarádi, takže víc nevím), ale celkově doporučuju do klubů slušnější oblečení, hlavně nesmí být u kluků do klubů bílé tenisky – považuje se za sportovní a neslušné!

Nakupování – Pro nákupní Primark maniaky – jsou tu a dokonce tři. My navštívily jen ten v L’illa Diagonal  – velké obchodní cetrum, ale tento Primark je fakt pidi midi. Jeden je prý blízko Sagrady a to už je větší kousek, ale těžko říct, nebyla jsem tam.

Slovíčka, co jsme využily: „Ola“ – ahoj/zdravím; „buenas nočes“ – dobrou noc a zároveň dobrý večer, Gracias – děkuji, Por favor – prosím a pár dalších…

Ubytování – my bydlely u kamarádů, jinak mám zkušenost a můžete mrknout na booking.com – hotely a apartmány airbnb.com či couchsurfing.com.

 

Co dodat na závěr? I přes to, že jsem tuto část Španělska navštívila v září, počasí bylo krásné i na koupání. Costa Brava a Barcelona je má srdeční záležitost. Věřím, že si ji taky oblíbíte. Užijte si to ♥ Já bych se hned vrátila… 

 

Autor: Adéla M. 

 

Ochutnávka Costa Brava – Girona a okolí
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!