AKTUALIZACE – Nová pravidla by měla platit již od páteční půlnoci (tedy od 5. června). V tu dobu by se měly zrušit kontroly na hranicích, při příjezdu byste tedy ve většině případů neměli povinnost předkládat negativní test. Výjimkou jsou návraty z Velké Británie a Švédska. Víc viz v článku.

Česká vláda představila nová pravidla, která se týkají možností cestování po 15. červnu. Krátce si je představíme a upozorníme také na možné nedorozumění, které ohledně prohlášení vlády mohlo vzniknout. Pokud se už teď chcete pustit do vybírání dovolené, přehled dostupných zájezdů najdete zde.

 

 

Cestování po Evropě

Vláda na tiskové konferenci představila tzv. semafor. Evropské státy rozdělila do 3 barevně odlišených skupin. Zeleně jsou označené bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy.

Podstatné je, že Česká republika od 15. června umožňuje cestovat do/z zeleně a oranžově označených států bez nutnosti absolvovat testování na covid-19 nebo 14denní karanténu.

Červeně označené bylo pouze Švédsko a Velká Británie. Pokud byste cestovali do některého z těchto dvou států, při návratu musíte předložit negativní výsledky testu. Pokud budete cestovat do jakékoliv jiné evropské země, náš stát s tím nemá problém a nebude po vás při zpáteční cestě chtít nic předkládat.

 

POZOR! Jedná se pouze o stanovisko České republiky. Rozhodně to není tak, že od 15. června můžete libovolně cestovat po celé Evropě. Před odcestováním si vždy musíte zjistit, zda vaše cílová země nadále neuplatňuje restrikce v podobě uzavřených hranic nebo povinné karantény a zda vám skutečně umožní vstup (viz náš článek Kam je povoleno vycestovat). Všechny důležité informace najdete na stránkách MZV.

 

Podmínky se liší pro cizince přijíždějící do ČR. Ti se negativním testem musí prokázat nejen při cestě z červených zemí, ale také z těch oranžově označených.

 

Aby to bylo ještě o něco složitější, na mapě zveřejněné ministerstvem najdete nejen výše zmíněné barvy semaforu, ale také bílé země (například Srbsko). Tato barva znamená, že ministerstvo zemi ještě přesně nezařadilo, případně s daným státem dál jedná o konkrétních podmínkách.

 

Jak je to s cestami mimo Evropu

Cesty do zemí mimo Evropu vláda zatím neřešila. Odůvodnění zní, že vůči těmto zemím se plánuje koordinovaný postup celé Evropské unie.

Podle neoficiálních informací by se ale i do mimoevropských zemí, v nichž je epiemie pod kontrolou, mohlo cestovat na začátku prázdnin. Země by se také měly rozdělit podle barev semaforu. Od července byste se podle aktuálních předpokladů mohli vydat například do Gruzie, od srpna pak do oblíbeného Egypta a Tuniska.

Opět je ale nutné sledovat nejen vyjádření ČR, ale také podmínky jednotlivých zemí! Několik populárních asijských zemí se zatím vyjádřilo tak, že s turisty počítají až na podzim. Proto je důležité vždy zkontrolovat, zda vás daný stát za své hranice opravdu pustí.

Z většiny evropských zemí návrat bez testu!
Štítky:    

2 komentáře u „Z většiny evropských zemí návrat bez testu!

 • 3.6.2020 (18:15)
  Trvalý odkaz

  No máme odletět 6.7. do Turecka tak to si tedy nejsem úplně jistý. Nemáte někdo nějaké informace?

  Reagovat
  • 3.6.2020 (19:44)
   Trvalý odkaz

   Do Turecka zatím občanům ČR vstup umožněn není. Od 10. června by ale měla být obnovována mezinárodní doprava. Odhad je, že v polovině června by se hranice měly otevřít pro turisty z Asie, od července pak pro ty z Evropy. Sledujte stránky ministerstva zahraničí.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!