NIKARAGUA země sopek, jezer, černých pláží a výborného rumu

NIKARAGUA země sopek, jezer, černých pláží a výborného rumu

Vříjnu jsme procestovala západní Nikaraguu a ráda bych se svámi podělila o svoje zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy ztéto nádherné země. Nikaragua je zemí divoké nespoutané přírody, kde se můžete podívat do kráteru aktivní sopky, prohlédnout si koloniální města, relaxovat na pláži sčerným sopečným pískem, vidět mnoho exotických zvířat i rostlin, ochutnat zajímavou kuchyni i slavný nikaragujský rum a spřátelil se susměvavými domorodci. Poradím vám, co nesmíte při své návštěvě Nikaraguy vynechat, a jak cestovat nízkonákladově.

<

Letenky do Nikaraguy zakoupíte zde.

Zájezdy do Nikaraguy zakoupíte zde.

Co musíte vidět a zažít

Sopky a lávová pole

Nikaragua je zemí sopek. Aktivních i neaktivních vulkánů jezde mnoho. Jedním ztěch nejznámějších je sopka Masaya. Je možné vystoupat až na vrchol této sopky a podívat se do jejího kráteru. Sopku můžete navštívit ve dne či vnoci. Při noční prohlídce (vstupné cca 230 Kč) však lépe uvidíte červenou lávu. Další známé vulkány jsou Maderas a Concepción, které dominují ostrovu Ometepe. Je možné na ně podniknout náročný výstup – na vrcholu se naskýtá úchvatný výhled. Pěknou sopkou, která vybízí knávštěvě, je neaktivní Mombacho poblíž města Granada. Neméně zajímavá jsou také lávová pole vSan Jacinto. Země je zde horká na dotek, praská žárem a na mnoha místech se tvoří malé krátery, ve kterých bublá vroucí bahno, a vycházejí oblaka páry.

Sopka Masaya/Foto: Samocestování

Pláže

U západního pobřeží Nikaraguy se můžete vykoupat vTichém oceánu a na východním pobřeží vKaribském moři. Mezi nejkrásnější západní pláže patří Las Peňitas a Poneloya na severu, které jsou pokryté černým sopečným pískem. Pláže jsou téměř liduprázdné, takže si zde užijete klidu i divokého oceánu vhodného pro surfování. Můžete také navštívit zdejší přírodní rezervaci sporosty mangrove a vidět mořské želvy. Mezi nejslavnější pláže na jihu patří půlměsícová San Juan del Sur, nad kterou se tyčí socha Ježíše. Najdete zde mnoho turistických barů i restaurací.

Las Peňitas/Foto: Samocestování

Ostrovy

Pokud vás láká atmosféra Karibiku, bílý písek a průzračné moře, vydejte se na Corn Island ležící vKaribském moři při východním pobřeží Nikaraguy. Pokud však chcete poznat raději pravý nikaragujský vulkanický ostrov na obrovském jezeře Nikaragua, zamiřte na Ometepe. Na ostrov se dostanete lodí za cca 35 Kč zpřístavu San Jorge, kde se údajně poprvé potkali indiáni skolonizátory. Na Ometepe uvidíte dva velkolepé vulkány, kávové plantáže, džungli sbanánovníky, exotickými papoušky, motýly a orchidejemi a úchvatný západ slunce na nejzápadnějším bodu ostrova Punta Jesus María.

Ometepe/Foto: Samocestování

Jezera

Největším jezerem země je stejnojmenné jezero Nikaragua (indiánsky Cocibolca), které má jednu obrovskou zajímavost – žijí v něm sladkovodní žraloci, potomci mořských žraloků, jelikož jezero bylo historicky spojené s mořem. Na jezeře se nachází stovky ostrůvků a jeho velikost je skutečně impozantní. Dalším zajímavým jezerem je vulkanické jezero Laguna de Apoyo, které se nachází přímo vkráteru staré sopky. Od vesnice Catarina je na něj úchvatný pohled. Vstupné je cca 15 Kč. Unikátním jezerem je taktéž jezero Ojo de Agua na ostrově Ometepe sprůzračnou vodou zpodzemní řeky vulkánu Maderas. Vstupné stojí cca 115 Kč.

Laguna de Apoyo/Foto: Samocestování

Místní kuchyně

VNikaragui ochutnejte národní jídlo gallo pinto. Jde o rýži sčervenými fazolemi, která se podává ve všech restauracích po celé zemi ksnídani, obědu i večeři. Často srůznými doplňky jako např. s vajíčky, smaženými banány či slaným sýrem. Dalším typickým nikaragujským jídlem je tzv. vigoron – maso sbramborami, pečenými banány a pikantním zelným salátem podávané na banánovém listě. U stánků na ulicích si můžete dát quesilla – kukuřičnou placku plněnou sýrem, cibulí a zalitou smetanou. Kpití vyzkoušejte výtečnou nikaragujskou kávu, slavný rum Flor de Caňa nebo sladké nealkoholické šťávy, které místní lidé konzumují zigelitového pytlíku.

Gallo Pinto/Foto: Samocestování

Koloniální města

VNikaragui je hned několik krásných měst spozůstatky budov zkoloniálního období. Tím nejkrásnějším je město Granada, kde můžete vidět koloniální architekturu, navštívit mnoho velkolepých kostelů nebo se vydat na plavbu kolem 365 ostrůvku na jezeře Nikaragua. Dalším koloniálním městem je León. Původní město, Leon Viejo, však bylo zničeno erupcí sopky a dnes se zde nacházejí pouze ruiny zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vnovém Leonu stojí velkolepá bílá katedrála a nedaleko můžete navštívit slavnou destilérii rumu Flor de Caňa. Vhlavním městě Managua stojí za vidění stará katedrála, jež dnes působí trochu strašidelně, protože zůstala po ničivém zemětřesení neopravená. Je však velmi impozantní.

Katedrála León/Foto: Samocestování

Trh sručními výrobky

Nejlepším místem, kde pořídit překrásné nikaragujské suvenýry, je trh rukodělných výrobků vMasaya. Seženete zde nádherné vyřezávané dřevěné sošky, masky, vázy, nádobí, výrobky zkůže, pravé nikaragujské doutníky, voňavou kávu, koření i slavný rum Flor de Caňa.

Trh Masaya/Foto: Samocestování

Levno-cestovatelské tipy

Nikaragua je exotickou destinací, do které cestovní kanceláře pořádají velmi drahé zájezdy začínající na zhruba 60.000 Kč za osobu. Nikaragua je přitom nejchudší zemí střední Ameriky, takže ceny vní jsou relativně nízké a dovolená zde může být velmi levná. Rozhodně se vyplatí individuální cestování bez cestovní kanceláře. Já sama jsme platila za tři týdny pobytu vNikaragui pouhých 12.000 Kč včetně zpátečních letenek a všech nákladů. Poradím vám, jak na to.

Orchidej Ometepe/Foto: Samocestování

Jak ušetřit na ubytování a stravování

VNikaragui lze sehnat velmi levné ubytování. Pokud vám nevadí nocování ve společných pokojích scizími lidmi, nemusíte ubytování shánět dopředu. Ve všech turistických lokalitách vNikaragui seženete ubytování přímo na místě vnoclehárně se snídaní již od zhruba 160 Kč za noc. Pokud cestujete vpáru, vyplatí se rezervovat ubytování předem na webech, které vám vyhledají nejvýhodnější cenu ubytování vdaném místě (např. booking.com) nebo si sehnat ubytování u soukromých osob přes Airbnb. Cena za soukromý pokoj pro dvě osoby začíná na 230 Kč za noc. Díky Airbnb navíc lépe poznáte místní lidi i jejich kulturu. Vaši hostitelé si svámi jistě rádi popovídají o svém životě, se vším vám poradí a pomůžou, jelikož Nikaragujci jsou obecně velmi přátelští lidé. Pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu na ubytování ve výši 725 Kč. Slevu můžete využít zde. Tip: ubytujte se minimálně na týden nebo dokonce celý měsíc, většina hostitelů vám poskytne výraznou týdenní (měsíční) slevu.

Stravování vNikaragui je poměrně levné. Vmístních restauracích si pochutnáte na nikaragujských specialitách jako např. gallo pinto či vigoron již od cca 40 Kč za porci. Vyhněte se restauracím a barům pro turisty se západní nabídkou poblíž největších turistických atrakcí, které jsou nesmyslně předražené. Levně se najíte také u stánků, kde seženete plněné placky quessilo, plněné pečivo nebo různé smažené pochutiny. Pokud máte opravdu hluboko do kapsy, připravujte si jídlo sami zlevných lokálních surovin. Patří mezi ně banány, papáje, kokosy, rajčata, papriky, manioky, kravské sýry, kuřecí a hovězí maso, ryby, kukuřičné placky a domácí sladkosti. Doporučuji také zakoupit si filtr na vodu (sama používám Sawyer mini, který je velmi lehký, skladný a vydrží na mnoho let cestování), se kterým můžete přefiltrovat vodu zkterékoliv vodní plochy a zcela čistou ji pít nebo používat na vaření. Ušetříte mnoho peněz a sil za neustálé kupování balené vody.

Jak ušetřit na cestování

Ceny letenek do střední Ameriky jsou obvykle poměrně vysoké. Vyplatí se sledovat náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Já sama jsme sehnala zpáteční letenku zAmsterdamu do Nikaraguy za neuvěřitelné 4.500 Kč. Stačí být trpělivý. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo. Tip, jak na to, najdete zde.

Po příletu do Nikaraguy nevyužívejte drahých taxislužeb. Přímo před příletovou halou ve městě Managua je hlavní silnice, u níž se nachází zastávka autobusu, ze které se dostanete na centrální autobusové nádraží Roberto Huembes a odtud dál do všech větších měst vokolí hlavního města. VNikaragui jezdí vyřazené školní autobusy zUSA, takže nejsou příliš prostorné ani pohodlné, ale za to jsou frekventované a spolehlivé. Navíc se jimi dostanete téměř po celé Nikaragui. 100 km cesty vyjde přibližně na 40 Kč. Spojení můžete vyhledat zde. Pokud nechcete jezdit veřejnou dopravou, rezervujte si auto přes stránky ověřených Rentalcars.com vněkolikaměsíčním předstihu, abyste získali co nejvýhodnější cenu.

Západ slunce Las Peňitas/Foto: Samocestování

Bodový plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní krásy západní Nikaraguy, které byste dle mého názoru při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat pohodlně pronajatým autem nebo nízkonákladově veřejným autobusem. Následující plán cesty vám zabere přibližně 14 dní.

Pláž Poneloya

Pláž Las Peňitas

León

Lávová pole San Jacinto

Starý León (Leon Viejo)

Hlavní město Managua

Sopka Masaya

Trh rukodělných výrobků v Masaya

Laguna de Apoyo v Catarina

Granada

Sopka Mombacho

Vulkanický ostrov Ometepe

Pláž San Juan del Sur