V říjnu jsme procestovala západní Nikaraguu a ráda bych se s vámi podělila o svoje zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy z této nádherné země. Nikaragua je zemí divoké nespoutané přírody, kde se můžete podívat do kráteru aktivní sopky, prohlédnout si koloniální města, relaxovat na pláži s černým sopečným pískem, vidět mnoho exotických zvířat i rostlin, ochutnat zajímavou kuchyni i slavný nikaragujský rum a spřátelil se s usměvavými domorodci. Poradím vám, co nesmíte při své návštěvě Nikaraguy vynechat, a jak cestovat nízkonákladově.

 

 

Letenky do Nikaraguy zakoupíte zde.

Zájezdy do Nikaraguy zakoupíte zde.

 

Co musíte vidět a zažít

 

Sopky a lávová pole

Nikaragua je zemí sopek. Aktivních i neaktivních vulkánů je zde mnoho. Jedním z těch nejznámějších je sopka Masaya. Je možné vystoupat až na vrchol této sopky a podívat se do jejího kráteru. Sopku můžete navštívit ve dne či v noci. Při noční prohlídce (vstupné cca 230 Kč) však lépe uvidíte červenou lávu. Další známé vulkány jsou Maderas a Concepción, které dominují ostrovu Ometepe. Je možné na ně podniknout náročný výstup – na vrcholu se naskýtá úchvatný výhled. Pěknou sopkou, která vybízí k návštěvě, je neaktivní Mombacho poblíž města Granada. Neméně zajímavá jsou také lávová pole v San Jacinto. Země je zde horká na dotek, praská žárem a na mnoha místech se tvoří malé krátery, ve kterých bublá vroucí bahno, a vycházejí oblaka páry.

 

Sopka Masaya/Foto: Samocestování

 

Pláže

U západního pobřeží Nikaraguy se můžete vykoupat v Tichém oceánu a na východním pobřeží v Karibském moři. Mezi nejkrásnější západní pláže patří Las Peňitas a Poneloya na severu, které jsou pokryté černým sopečným pískem. Pláže jsou téměř liduprázdné, takže si zde užijete klidu i divokého oceánu vhodného pro surfování. Můžete také navštívit zdejší přírodní rezervaci s porosty mangrove a vidět mořské želvy. Mezi nejslavnější pláže na jihu patří půlměsícová San Juan del Sur, nad kterou se tyčí socha Ježíše. Najdete zde mnoho turistických barů i restaurací.

 

Las Peňitas/Foto: Samocestování

 

Ostrovy

Pokud vás láká atmosféra Karibiku, bílý písek a průzračné moře, vydejte se na Corn Island ležící v Karibském moři při východním pobřeží Nikaraguy. Pokud však chcete poznat raději pravý nikaragujský vulkanický ostrov na obrovském jezeře Nikaragua, zamiřte na Ometepe. Na ostrov se dostanete lodí za cca 35 Kč z přístavu San Jorge, kde se údajně poprvé potkali indiáni s kolonizátory. Na Ometepe uvidíte dva velkolepé vulkány, kávové plantáže, džungli s banánovníky, exotickými papoušky, motýly a orchidejemi a úchvatný západ slunce na nejzápadnějším bodu ostrova Punta Jesus María.

 

Ometepe/Foto: Samocestování

 

Jezera

Největším jezerem země je stejnojmenné jezero Nikaragua (indiánsky Cocibolca), které má jednu obrovskou zajímavost – žijí v něm sladkovodní žraloci, potomci mořských žraloků, jelikož jezero bylo historicky spojené s mořem. Na jezeře se nachází stovky ostrůvků a jeho velikost je skutečně impozantní. Dalším zajímavým jezerem je vulkanické jezero Laguna de Apoyo, které se nachází přímo v kráteru staré sopky. Od vesnice Catarina je na něj úchvatný pohled. Vstupné je cca 15 Kč. Unikátním jezerem je taktéž jezero Ojo de Agua na ostrově Ometepe s průzračnou vodou z podzemní řeky vulkánu Maderas. Vstupné stojí cca 115 Kč.

 

Laguna de Apoyo/Foto: Samocestování

 

Místní kuchyně

V Nikaragui ochutnejte národní jídlo gallo pinto. Jde o rýži s červenými fazolemi, která se podává ve všech restauracích po celé zemi k snídani, obědu i večeři. Často s různými doplňky jako např. s vajíčky, smaženými banány či slaným sýrem. Dalším typickým nikaragujským jídlem je tzv. vigoron – maso s bramborami, pečenými banány a pikantním zelným salátem podávané na banánovém listě. U stánků na ulicích si můžete dát quesilla – kukuřičnou placku plněnou sýrem, cibulí a zalitou smetanou. K pití vyzkoušejte výtečnou nikaragujskou kávu, slavný rum Flor de Caňa nebo sladké nealkoholické šťávy, které místní lidé konzumují z igelitového pytlíku.

 

Gallo Pinto/Foto: Samocestování

 

Koloniální města

V Nikaragui je hned několik krásných měst s pozůstatky budov z koloniálního období. Tím nejkrásnějším je město Granada, kde můžete vidět koloniální architekturu, navštívit mnoho velkolepých kostelů nebo se vydat na plavbu kolem 365 ostrůvku na jezeře Nikaragua. Dalším koloniálním městem je León. Původní město, Leon Viejo, však bylo zničeno erupcí sopky a dnes se zde nacházejí pouze ruiny zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V novém Leonu stojí velkolepá bílá katedrála a nedaleko můžete navštívit slavnou destilérii rumu Flor de Caňa. V hlavním městě Managua stojí za vidění stará katedrála, jež dnes působí trochu strašidelně, protože zůstala po ničivém zemětřesení neopravená. Je však velmi impozantní.

 

Katedrála León/Foto: Samocestování

 

Trh s ručními výrobky

Nejlepším místem, kde pořídit překrásné nikaragujské suvenýry, je trh rukodělných výrobků v Masaya. Seženete zde nádherné vyřezávané dřevěné sošky, masky, vázy, nádobí, výrobky z kůže, pravé nikaragujské doutníky, voňavou kávu, koření i slavný rum Flor de Caňa.

 

Trh Masaya/Foto: Samocestování

 

Levno-cestovatelské tipy

Nikaragua je exotickou destinací, do které cestovní kanceláře pořádají velmi drahé zájezdy začínající na zhruba 60.000 Kč za osobu. Nikaragua je přitom nejchudší zemí střední Ameriky, takže ceny v ní jsou relativně nízké a dovolená zde může být velmi levná. Rozhodně se vyplatí individuální cestování bez cestovní kanceláře. Já sama jsme platila za tři týdny pobytu v Nikaragui pouhých 12.000 Kč včetně zpátečních letenek a všech nákladů. Poradím vám, jak na to.

 

 

Orchidej Ometepe/Foto: Samocestování

 

Jak ušetřit na ubytování a stravování

V Nikaragui lze sehnat velmi levné ubytování. Pokud vám nevadí nocování ve společných pokojích s cizími lidmi, nemusíte ubytování shánět dopředu. Ve všech turistických lokalitách v Nikaragui seženete ubytování přímo na místě v noclehárně se snídaní již od zhruba 160 Kč za noc. Pokud cestujete v páru, vyplatí se rezervovat ubytování předem na webech, které vám vyhledají nejvýhodnější cenu ubytování v daném místě (např. booking.com) nebo si sehnat ubytování u soukromých osob přes Airbnb. Cena za soukromý pokoj pro dvě osoby začíná na 230 Kč za noc. Díky Airbnb navíc lépe poznáte místní lidi i jejich kulturu. Vaši hostitelé si s vámi jistě rádi popovídají o svém životě, se vším vám poradí a pomůžou, jelikož Nikaragujci jsou obecně velmi přátelští lidé. Pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu na ubytování ve výši 725 Kč. Slevu můžete využít zde. Tip: ubytujte se minimálně na týden nebo dokonce celý měsíc, většina hostitelů vám poskytne výraznou týdenní (měsíční) slevu.

Stravování v Nikaragui je poměrně levné. V místních restauracích si pochutnáte na nikaragujských specialitách jako např. gallo pinto či vigoron již od cca 40 Kč za porci. Vyhněte se restauracím a barům pro turisty se západní nabídkou poblíž největších turistických atrakcí, které jsou nesmyslně předražené. Levně se najíte také u stánků, kde seženete plněné placky quessilo, plněné pečivo nebo různé smažené pochutiny. Pokud máte opravdu hluboko do kapsy, připravujte si jídlo sami z levných lokálních surovin. Patří mezi ně banány, papáje, kokosy, rajčata, papriky, manioky, kravské sýry, kuřecí a hovězí maso, ryby, kukuřičné placky a domácí sladkosti. Doporučuji také zakoupit si filtr na vodu (sama používám Sawyer mini, který je velmi lehký, skladný a vydrží na mnoho let cestování), se kterým můžete přefiltrovat vodu z kterékoliv vodní plochy a zcela čistou ji pít nebo používat na vaření. Ušetříte mnoho peněz a sil za neustálé kupování balené vody.

 

Jak ušetřit na cestování

Ceny letenek do střední Ameriky jsou obvykle poměrně vysoké. Vyplatí se sledovat náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Já sama jsme sehnala zpáteční letenku z Amsterdamu do Nikaraguy za neuvěřitelné 4.500 Kč. Stačí být trpělivý. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo. Tip, jak na to, najdete zde. 

Po příletu do Nikaraguy nevyužívejte drahých taxislužeb. Přímo před příletovou halou ve městě Managua je hlavní silnice, u níž se nachází zastávka autobusu, ze které se dostanete na centrální autobusové nádraží Roberto Huembes a odtud dál do všech větších měst v okolí hlavního města. V Nikaragui jezdí vyřazené školní autobusy z USA, takže nejsou příliš prostorné ani pohodlné, ale za to jsou frekventované a spolehlivé. Navíc se jimi dostanete téměř po celé Nikaragui. 100 km cesty vyjde přibližně na 40 Kč. Spojení můžete vyhledat zde. Pokud nechcete jezdit veřejnou dopravou, rezervujte si auto přes stránky ověřených Rentalcars.com v několikaměsíčním předstihu, abyste získali co nejvýhodnější cenu.

 

Západ slunce Las Peňitas/Foto: Samocestování

 

Bodový plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní krásy západní Nikaraguy, které byste dle mého názoru při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat pohodlně pronajatým autem nebo nízkonákladově veřejným autobusem. Následující plán cesty vám zabere přibližně 14 dní.

 

Pláž Poneloya

Pláž Las Peňitas

León

Lávová pole San Jacinto

Starý León (Leon Viejo)

Hlavní město Managua

Sopka Masaya

Trh rukodělných výrobků v Masaya

Laguna de Apoyo v Catarina

Granada

Sopka Mombacho

Vulkanický ostrov Ometepe

Pláž San Juan del Sur

 

 

 

NIKARAGUA země sopek, jezer, černých pláží a výborného rumu
Štítky:        

3 komentáře u „NIKARAGUA země sopek, jezer, černých pláží a výborného rumu

 • 1.11.2017 (20:05)
  Trvalý odkaz

  Zdravím…moc děkuji za celkem obsáhlé informace…Přesto bych se ještě zeptala na směnu peněz. Je dobrý vyměnit si tu dolary, a pak tam za jejich peníze zřejmě, ale kde je to dobrý dělat. Na letišti ve směnárně? V pouliční směnárně?V bance? Aby to bylo bezpečné….Taky jsem koukala na letenky, ale to je snad horší než do Asie…tak snad se nějaké levné letenky vyvrbí – v Levnocestování samozřejmě jsem :-). Chtěla bych jet do Nikaragui s osmiletým synkem na minimálně 14 dní nejspíš na jaře…..Původně mi bralo Bali, ale to už je tak turisticky profláklý a drahý, že se mi tam nechce..Je fajn, že třeba na homestay.com se sežene opravdu levné ubytování v Nikaragui přímo u moře, takže teď ještě ty letenky….Zájezdy jsou nehorázně drahé. Každopádně jste mi pěkně navnadila :-), takže abych se šla učit španělsky ( vždycky se naučím základy jazyka země, kam jedu)….Jupí. Mějte se
  krásně
  Johanka

  Reagovat
  • 1.11.2017 (20:18)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   děkuji za komentář. Co se týče peněz, je dobré přivézt si dolary, jelikož s nimi lze uhradit ubytování, vstupné do turistických atrakcí, suvenýry, taxi apod. Bez místní měny se však neobejdete v obchodech, restauracích a hromadné dopravě. Já jsem si vybírala místní měnu přímo na místě z bankomatů. Ve městech vždy je alespoň jeden, ale může se stát, že přijímá pouze Visu. Najděte si bankomat, který není zatížen poplatkem za výběr – společnosti BAC Credomatic (bílo-červený s hlavou lva). Pouliční směna je v Nikaragui rozšířená, ale nemám s ní žádnou zkušenost. Nikaragua je určitě dobrá volba – nejde o příliš turistickou zemi a přitom je tam poměrně bezpečno. Učení španělštiny je dobrý nápad, jelikož místní lidé ve většině případů neumí anglicky. Užijte si dovolenou, věřím, že si Nikaraguu zamilujete stejně jako já 🙂

   Klára

   Reagovat
   • 2.11.2017 (13:34)
    Trvalý odkaz

    Děkuji za odpověď…Možná se na vás ještě obrátím s doplňujícíma dotazama…Co jsem hledala info o téhle zemi, je toho žalostně málo a kupodivu ani jsem zatím nenašla víc aktuálních cestopisů….Neva, cestuju si na Google maps :-)….Ale je dobrý fakt posbírat maximum info už jen proto, že bych ráda jela se synkem, kterýmu je osm….Ono vždycky něco zaskočí, když člověk cestuje sám, ale tak zase aby to nebylo úplně zničující :-)….Mějte se fajn a opatrujte se. Johanka

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!